RECENZIA: Tenisové rakety Babolat Pure Strike 2024


14 minút čítania

Priprav sa na údery plné presnosti, rýchlosti a nekompromisnej stability. Pure Strike nie sú pre každého, ale ak ti sadnú, čakajú ťa nezabudnuteľné tenisové zážitky.

Po takmer 4,5 rokoch čakania sme sa konečne dočkali 4. generácie špičkových rakiet od Babolatu zameraných na kontrolu a razanciu zo série Pure Strike. Mimoriadna presnosť sa opäť stretáva s perfektnou ovládateľnosťou a obrovským zrýchlením hlavy rakety. V tejto dvojrecenzii sa pozrieme na populárne modely pre pokročilých a turnajových hráčov. Konkrétne na verziu Babolat Pure Strike 100 2024 a turnajový model Babolat Pure Strike 98 16×19 2024. Stálo vôbec to dlhé čakanie za to?

Perleťovo biely rám a oranžové pruhy sa k antuke náramne hodiaPerleťovo biely rám a oranžové pruhy sa k antuke náramne hodia.

Staré dobré Pure Strike

Po uchopení rakiet do ruky sa mi okamžite vliala vlna vzrušenia do celého tela podobne ako tomu bolo v septembri 2019, keď som testoval tretiu generáciu týchto rakiet. Krásne perleťovo biele rámy s oranžovými pruhmi a „Šifrou majstra Leonarda“ na krčku rakety v podobe mnohých nápisov Strike. Sú dizajnovo podobné predchádzajúcej generácii, napriek tomu rakety pôsobia čistejším a modernejším dojmom.

Sú tú krásne rámy. Každý detail na rakete je precízne vyhotovený. Nové heslo rakiet znie – „Create & Control“, čiže „Tvor a ovládaj“. V tomto sebavedomom duchu sa vydávam na kurt plný očakávaní z prvých zásahov loptičky. Pretože som rakety dostal s menším gripom č. 2, pridávam jednu vrchnú omotávku a idem na vec. Bum, prásk, ratata… Heuréka, zvolám! Staré dobré Pure Strike.

Technologické inovácie

V oblasti použitých technológií sa nové rakety Babolat Pure Strike 2024 zameriavajú na lepší cit, prirodzenejšie prepojenie ruky s rámom a vylepšenú precíznosť. Rakety sú vyrobené technológiou Control Frame Technology, ktorá v sebe kombinuje dynamický eliptický tvar s hranatým tvarom. Osvedčený koncept z predchádzajúcich rokov, ktorý rakete pridáva na stabilite a razancii. Technológia NF2-Tech známa tiež z rakiet Pure Aero vylepšuje komfort a zvuk rakiet.

Tlmiaca technológia SWX Pure Feel sa nachádza len v ľahších modeloch rakiet od 300 g nižšie pre zvýšený komfort na úkor čistoty spätnej väzbyTlmiaca technológia SWX Pure Feel sa nachádza len v ľahších modeloch rakiet od 300 g nižšie pre zvýšený komfort na úkor čistoty spätnej väzby.

Tlmiacu technológiu SWX Pure Feel nájdeš len v ľahších modeloch rakiet od 300 g verzie Babolat Pure Strike 100 nižšie. Je to logické. Výkonnostné a turnajové rámy majú surovejšiu spätnú väzbu a ďalšia vrstva tlmiaceho materiálu by narušila kryštalicky čistú spätnú väzbu.

Hráči na turnajovej úrovni potrebujú vnímať loptičku celým spektrom vibrácií. Pre všetky modely je spoločné užšie rozvrhnutie strún FSI Control, ktoré nahradzuje predchádzajúce širšie rozvrhnutie FSI Power. A táto zmena je podľa môjho názoru úplne zásadná a veľmi vítaná.

Babolat Pure Strike 100 2024

Tento obľúbený 300 g model s hlavou s veľkosťou 645 cm2 som si nechal napliesť úplne novým multivláknovým výpletom Babolat XAlt 1,30 mm na 25/24 kg. Táto prémiová struna si dobre rozumie s tvrdšími rámami a je vhodná pre juniorov, seniorov a hráčov, ktorí trpia na tenisový lakeť.

Zároveň má zvýšenú odolnosť pridaním sklených vlákien a silikónový obal pre lepšiu kĺzavosť strún a ich návrat do pôvodnej pozície. S raketou tento výplet funguje veľmi dobre a vyššiu tvrdosť rámu 68 RA o niečo zmierňuje.

Babolat Pure Strike 100 2024Parametre modelu Babolat Pure Strike 100 2024. Poteší nižšia švihová hmotnosť 312 kg/cm2 pre ľahšiu ovládateľnosť.

Raketa Babolat Pure Strike 100 2024spinový vzor pletenia 16×19, ale vďaka väčšiemu odskoku krajných dlhých strún od rámu je výplet výraznejšie nahustený do stredu hlavy. Tento malý trik prispieva k pôsobivej presnosti rakety, ktorá je v segmente 300 g rámov s hlavou 645 cm2 skutočne nevídaná.

Švihovú hmotnosť rámu som nameral na prekvapivo nízkej hodnote 312 kg/cm2. To v kombinácii s úzkym profilom rámu 21-23-21 mm (obidva modely) robí z tejto rakety mimoriadne ovládateľný chirurgický nástroj. Raketa krásne sviští vzduchom vďaka podarenej aerodynamike a má dobrú zotrvačnosť, priebojnosť aj stabilitu.

Babolat Pure Strike 98 16×19 2024

Tento turnajový rám je ako prechod do novej dimenzie a musím povedať, že som si hru s ním užíval na 100 %. Zámerne som k tejto rakete vybral úplne odlišný výplet – môj aktuálne používaný Dunlop Explosive Spin 1,25 mm, pričom som ho nechal napliesť o 1 kg mäkšie na 24/23 kg. Tento výplet je vôbec jedným z najtvrdších polyesterových výpletov na trhu.

Nie je guľatý, ale má šesťhranný tvar. Výborne spinuje, má skvelú výdrž a dlhodobo si udržuje stálosť napätia. Trochu som sa obával, že v kombinácii s vyššou tvrdosťou rámu 68 RA bude tento výplet provokovať môj lakeť, ale vôbec tomu tak nebolo, čo je veľké plus.

Babolat Pure Strike 98 16×19 2024Parametre modelu Babolat Pure Strike 98 16×19. Veľmi vysoká švihová hmotnosť 335 kg/cm2 sa prejavuje úžasnou stabilitou a priebojnosťou rámu.

Skúsených a turnajových hráčov bude určite zaujímať, akú švihovú hmotnosť som pri tejto verzii nameral. A opäť ide o mimoriadnu hodnotu, ktorá uspokojí aj tých najnáročnejších tenistov. S hodnotou 335 kg/cm2 sa neradno zahrávať. Je to dosť dobre možno najvyššia švihová hmotnosť, na ktorú pri 305 g rakete narazíš.

Úžasná stabilita rámu ťa vďaka tomu podrží aj v tej najvypätejšej situácii. A ďalšie benefity takto náročnej rakety sa priamo ponúkajú. Poďme sa teraz pozrieť, ako nové modely Babolat Pure Strike 100 2024 a Babolat Pure Strike 98 16×19 2024 fungujú v praxi.

Dostaneš výprask!

Spoločnou vlastnosťou oboch modelov, poťažne všetkých rakiet zo série Pure Strike, je ich rýchlosť hlavy rakety. Aerodynamika týchto rámov je úžasná. Zrýchlenie, aké môžeš s týmito raketami dosiahnuť, nemá príliš konkurenciu. Hlava rakety je totiž posadená vďaka dlhému krčku ďalej od držadla.

A čím je hlava ďalej od ruky, tým má väčšiu zotrvačnosť a priebojnosť. Keď raketu uvedieš do pohybu, tak letí ako splašená. Občas som si pripadal, ako keby raketa mala nejaký skrytý pohon.

Tvárami radu Babolat Pure Strike sú stále Dominic Thiem a Cameron Norrie. Thiem hrá zásadne jednoručne. Norrie síce hrá obojručne, ale jeho technika prevedenia je priama a loptička skôr naráža, než liftuje. Obaja hrajú agresívny štýl tenisu a príliš sa s tím nemažú.

Priamejší a agresívny štýl tenisu raketám chutí najviac. To znamená, že raketa skvelo vedie úder v horizontálnom smere, kde má tiež najväčší sweetspot. To síce trochu popiera moderný vertikálny prístup k švihu, ale od toho je tu spinový rad rakiet Babolat Pure Aero 2023.

Čopovaná symfónia

Jedným z úderov, pri ktorom si vždy perfektne overím stabilitu rakiet, sú čopované údery. Tie neradno podceňovať, obzvlášť ak majú poriadnu rezkosť a dĺžku. Model Babolat Pure Strike 100 2024 je síce trochu neistejší oproti ťažšiemu bratovi, ale stále funguje nadštandardne. A to platí tak o klasických bekhendových čopoch, ako aj o rezkom forhende, ktorý osobne používam napr. pri returnoch veľmi často a veľmi rád.

Čop je väčšinou braný ako spomaľovací úder, záchranná brzda pri obrane alebo menič rytmu hry. S novými Pure Strike môžeš čop používať ako zbraň. Chcel som napísať priamo ako zbraň hromadného ničenia, ale tak ďaleko to inžinieri z Babolatu vo vývoji ešte nedotiahli.

Tenisové rakety Babolat Pure Strike 2024Tenisové rakety Babolat Pure Strike 2024

Servis-volej na požiadanie

Keď je čop s týmito raketami priamo excelentný, musí to platiť aj pre ďalšie údery hrané so spodnou či bočnou rotáciou. Nie je tak div, že modely Pure Strike sú také populárne medzi deblovými špecialistami. Štýl servis-volej funguje na jednotku. Stabilita a spätná odozva je čistá, rýchla, nekompromisná.

S raketami sa rýchlo manévruje, výborne reagujú na prudké loptičky a necítiš v nich slabosť. Zároveň je ale nutné zdôrazniť, že musíš byť pevný v kramflekoch. Nie sú to samohrajúce rámy. Skôr naopak. Svojou náročnosťou opäť prevyšujú konkurenčné rakety. Potrebujú oporu v ruke, oporu vo výbornom švihu a veľmi dobre zvládnuté načasovanie.

Spin je na tebe

Tesnejší vzor výpletu vo všetkých verziách vďaka technológii FSI Control má jednu malú nevýhodu. Slabší spinový potenciál. Roztočiť loptičku si tak budeš musieť sám šikovným zápästím. Osobne to ako nedostatok necítim, ale pre menej skúsených hráčov by to mohlo znamenať pomerne veľkú prekážku.

Výhodou je zvýšená kontrola a presnosť, čo je ich hlavné zameranie. S raketami sa veľmi dobre hrajú dlhé priamejšie loptičky a zrýchlené údery po čiare. Kvôli horšiemu spinu sa však nájde oblasť, kde sa rakety správajú tak trocha zvláštne.

Obojručiak s korekciou

Zatiaľ čo zrýchlený forhend, čopy, voleje a podania fungujú s raketami veľmi presvedčivo, tak pri obojručnom bekhende som občas netušil, čo sa deje. Bol som natoľko prekvapený dĺžkou úderov, že som sa opakovane pozeral na rám ako neveriaci Tomáš. Loptičky mi odlietavali pomerne výrazne do autu a to opakovane. Zároveň som z rakety cítil, že loptička na strunách zostáva veľmi krátko a rýchlo mizne v diali.

Babolat Pure Strike 2024Krajné dlhé struny sú vďaka technológii FSI Control ďalej od rámu. Výplet je tak nahustený viac k stredu pre lepšiu kontrolu a presnosť.

Postupne som prišiel na to, že vďaka slabšiemu spinovému potenciálu majú struny tendenciu sa loptičky rýchlo zbaviť bez jeho dôkladného ošetrenia topspinom. Na situáciu som tak musel zareagovať miernou korekciou svojej techniky. Zapojil som viac do hry druhú ruku, ktorá drží raketu pri krčku a rýchlym pohybom po zásahu loptičky hlavu rakety bleskovo zavrel. Ako keď obraciaš vidlami hnoj.

Neodpustí ani ťuk

Tým sa dostávam k podstate rakiet zo série Babolat Pure Strike. Neodpustí ani ťuk. Rakety som požičal ešte dvom ďalším hráčom. Obaja mi povedali to isté: „Je to nádhera, keď to trafíš, ale inak tie rakety veľa neodpustia.“ Vlastne to isté som hovoril už pred 4 rokmi o tretej generácii rakiet a nič sa na tom nezmenilo ani s novými verziami. Nie je to výhrada, ale naopak pochvala! Babolat si udržuje nastavenú latku obťažnosti a výkonnosti týchto rámov veľmi vysoko.

Na slniečku je v odrazoch vidieť perleťový nástrek. V kombinácii šifrovaných nápisov Strike je to pôsobivé.Na slniečku je v odrazoch vidieť perleťový nástrek. V kombinácii „šifrovaných“ nápisov Strike je to pôsobivé.

Síce tým môže ohroziť predaje vo väčšom meradle pre masové publikum na stredne pokročilej úrovni, ale pre masy má aj tak skôr modely Babolat Pure Aero a Babolat Pure Drive. Je tiež potrebné brať do úvahy, že ponuka modelov Babolat Pure Strike 2024 zahŕňa aj ľahšie verzie Babolat Pure Strike Team 2024 a Babolat Pure Strike Lite 2024, ktoré uspokoja aj technicky slabších hráčov, dievčatá a juniorov.

O máličko komfortnejšie

Neviem, či je to len placebo alebo skutočný stav veci opierajúci sa o realitu, ale rakety sa mi predsa len zdali o trochu komfortnejšie než predchádzajúca 3. generácia. To je určite dobrá správa tak pre mladších hráčov, ako aj pre starších bojovníkov, ktorí už majú nejaký ten šrám na ruke. Každopádne za úplne komfortné sa tieto rámy považovať nedajú. A opäť za seba hovorím, že je to len dobre.

Heslo novej generácie rakiet Babolat Pure Strike 2024 je Tvor a kontroluj. Výstižnejšie to byť už snáď ani nemôže.Heslo novej generácie rakiet Babolat Pure Strike 2024 je „Tvor a kontroluj“. Výstižnejšie to byť už snáď ani nemôže.

Obzvlášť náročnejšie výkonnostné modely Babolat Pure Strike 98 16×19, Babolat Pure Strike 98 18×20, nová verzia Babolat Pure Strike 97 (predtým Pure Strike VS) či úplne nový model Babolat Pure Strike 100 16×20 majú krásnu čistú spätnú väzbu, ktorá podporuje cit a prepojenie ruky s raketou. Nie sú totiž vybavené technológiou SWX Pure Feel, ktorá predsa len „maže“ niektoré vibráciami šíriace sa informácie v ráme v mene väčšieho pohodlia. Menej je niekedy viac.

Spokojnosť je na mieste

Štvrtá generácia chirurgicky presných rakiet Babolatu Pure Strike 2024 sa podarila. Kto by čakal po dlhých 4,5 rokoch kompletné prekopanie pôvodného konceptu, tak bude asi sklamaný. Babolat sa skôr pohral s drobnými detailami a inak zostal verný pôvodnej koncepcii.

Vizuálne sú rakety krásne a vyzerajú ešte lepšie v reále než na fotkách. Opäť ponúkajú špičkový herný zážitok, ktorý kladie dôraz na výkonnosť bez väčších kompromisov. Sú to rakety, ktoré ti skrátka buď sadnú od prvých úderov, alebo ti nabijú pekne zadok.

Tenisové rakety Babolat Pure Strike 2024Tenisové rakety Babolat Pure Strike 2024

Verzia Babolat Pure Strike 100 2024 poteší pokročilé a skúsené ženy, ambicióznych juniorov, či stredne pokročilých mužov a klubových hráčov svojou solídnou razanciou, veľmi dobrou presnosťou, nadštandardnou stabilitou, pôsobivou rýchlosťou a mierne lepším komfortom. Je to útočne ladená raketa a na defenzívnu hru sa príliš nehodí. Musíš ju sústredene živiť svojou energiou, samo to od nej rozhodne nepoletí.

Turnajová verzia Babolat Pure Strike 98 16×19 je vo všetkom ešte dominantnejšia. To znamená, že je asi tak dvakrát náročnejšia než stovková verzia, ale zároveň sa ti odmení čistou spätnou väzbou, nekompromisnou presnosťou, razanciou, úžasnou stabilitou a vynikajúcou obratnosťou. Na to, akú vysokú švihovú hmotnosť táto raketa má, sa správa neskutočne živo.

Na nové Babolat Pure Strike 2024 som sa tešil ako malý chlapec. Bolo to dlhé čakanie, ale stálo za to. Rakety ma nesklamali.Na nové Babolat Pure Strike 2024 som sa tešil ako malý chlapec. Bolo to dlhé čakanie, ale stálo za to. Rakety ma nesklamali.

Pre náročných klubových hráčov a turnajových matadorov je to raketa, ktorá spĺňa aj tie najnáročnejšie parametre. Komfort bude stále na tej horšej strane barikády, ale to k týmto raketám patrí. Ak máš zdravú techniku a zdravú ruku, tak ťa s týmito raketami čakajú skutočne útočné hody.

Babolat so svojím konzervatívnejším prístupom k inováciám dokazuje, že nie je potrebné meniť to, čo funguje. Mierne zapracoval na cite a hladšej spätnej väzbe. Majitelia predchádzajúcej generácie môžu pokojne prejsť na novú verziu, pretože to dobré (výkonnosť) sa nezmenilo k horšiemu, a to zlé (komfort) sa mierne vylepšilo. A viac snáď ani k šťastiu nepotrebujeme.

Náhled videa

Záverečné hodnotenie rakiet Babolat Pure Strike 2024

  • Laserovo presné rámy so skvelou kontrolou loptičky
  • Nekompromisná stabilita – skvelé čopy, voleje a servis
  • Pôsobivá rýchlosť hlavy rakety a jej akcelerácia
  • Čistá spätná väzba bez skreslenia
  • Rýchla ovládateľnosť
  • Raketám sedí útočný priamy štýl hry
  • Príliš neodpúšťa chyby a celková náročnosť je vyššia než pri konkurenčných raketách
  • Horší komfort na úkor výkonnosti
  • Slabší spinový potenciál

Autor: Michal Bayerl

Staršie články