Ako vybrať veľkosť gripu tenisovej rakety


3 minút čítania

grip.png

Grip tenisovej rakety je držadlo rakety. Grip býva spravidla osemhranný a jeho obvod meria 12 až 14 cm. Rozdiely vo veľkosti  tenisového gripu sa odlišujú označením L a číslom gripu. Ak teda neviete, ako vybrať veľkosť tenisového gripu, môžete sa riadiť nasledovnými radami.

Obecne platí, že najbežnejšou veľkosťou pre priemerného muža je grip rakety L4. Pro väčšiu mužskú ruku potom grip L5, naopak pre menšiu mužskú dlaň vyberte veľkosť gripu L3.

Veľkosť tenisového gripu L3 si vyberajú i tenistky. Ženy si však najčastejšie zvolia grip o veľkosti L2. Ak máte menšiu ženskú dlaň, skúsiť môžete i grip veľkosti L1.

Toto sú najčastejšie voľby gripu. Ak si však chcete byť istí, že vám držadlo rakety sadne, máte dva varianty, ako presne vybrať veľkosť tenisového gripu. Ďaľšou vecou, ktorú môžete urobiť, je výber rakety. Ak chcete vedieť, ako vybrať tenisovúraketu, mrknite na poradenskú stránku. Veľkosť gripu si  môžete zvoliť u väčšiny tenisových rakiet.

Výber tenisového gripu na predajni

Pochopitelne najistejšou cestou k výberu správnej veľkosti tenisového gripu, je vyskúšať si ho osobne v ruke. Ak máte túto možnosť, zájdite do našej predajne v Prahe alebo v Brne a vyskúšajte si rôzne veľkosti tenisového gripu na vlastnú dlaň.

Pri osobnom testovaní veľkosti gripu tenisovej rakety vám pomôže malá pomôcka. Tenisovú raketu chytnite za držadlo rovnako ako na videu. Medzi prsty a dlaň položte ukazovák druhej ruky. Ak ukazovák nie je príliš tesný, ani voľný, našli ste správnu veľkosť tenisového gripu.

Náhled videa

Ako odmerať veľkosť tenisového gripu pravítkom

Nie každý môže prísť do našej predajne a vyskúšť si veľkosť gripu osobne. V takom prípade vám pomôže obyčajné pravítko a trocha merania.

Pravítko priložte k napnutej dlani tak, aby držalo líniu medzi prstenníkom a prostredníkom. Potom odmerajte vzdialenosť od prostrednej čiary dlane až po koniec prstenníka. Ak neviete, kde hľadať prostrednú čiaru, potom trochu zohnite dlaň a uvidíte tri najvýraznejšie čiary života. Zaujímať vás bude čiara, ktorá býva označovaná ako čiara hlavy.

Vzdialenosť, ktorú nameriate, porovnajte s hodnotou v tabuľke a vyberte si správnu veľkosť tenisového gripu.

Ak nájdete svoju hodnotu v tabuľke uprostred nameraných hodnôť, vyberte si menší grip. Pamätajte na to,  že tenisový grip nemožno zmenšiť, ale môžete ho zväčšiť.

Stačí, keď si kúpite vrchnú omotávku a tá pridá veľkosti gripu až 2 mm. Ak neviete, ako na výber tenisovej omotávky, mrknite sa sem do poradne.

Označenie gripu Americké označenie gripu Nameraná hodnota Určené pre
L0 4 0/8 10,2 cm deti, juniorov
L1 4 1/8 10,5 cm juniorov, ženy
L2 4 1/4 10,8 cm ženy
L3 4 3/8 11,1 cm ženy/muži
L4 4 1/2 11,4 cm muži
L5 4 5/8 11,7 cm muži