Ako vybrať kolobežku


6 minút čítania

Kto a kde bude na kolobežke jazdiť? Dve základné otázky k tomu, ako vybrať kolobežku.

Kto: Budeme sa venovať kolobežkám pre dospelých a odrastenejšie deti.
O jednotlivých parametroch kolobežky rozhodne vaša postava, na tie sa pozrieme až si vyjasníme otázku, kde chcete jazdiť.

Približovadlom pre najmenších sa venujeme na stránke Ako vybrať detskú kolobežku.

Kde: Budete jazdiť v meste, občas na kratšie výlety, dlhé trasy alebo chcete skákať obrubníky či v skateparku?

Kde budete s kolobežkou jazdiť

Najdôležitejšie rozhodnutie vás čaká hneď na začiatku, ale nebojte sa, toto sú len odporúčania. Ak ste sa na nejakej kolobežke odviezli a zaľúbili ste sa do nej napriek tomu, že sa presne nehodí na to o čom píšeme, kľudne si ju kúpte ;)

Malé kolobežky do mesta

Hodia sa najmä do mesta, sú malé, niekedy sa dajú zložiť, brzda je väčšinou na zadnom kolese a vyzerajú nejako takto:

Malé mestské kolobežky vyberajte podľa nosnosti, kvality materiálu a veľkosti koliesok. Čím väčšie a kvalitnejšie kolieska, tým lepšie zdolávajú kocky, dlažbu a nerovný povrch.

Dosť často tu platí: čím drahšia, tým kvalitnejšia, spoľahlivejšia a odolnejšia kolobežka.

vybrať malú kolobežku »

Kolobežky do mesta a na kratšie výlety (s brzdou na riadidlách)

Do mesta sa hodia kolobežky kratšie s menšími kolesami, aby ste s nimi boli obratnejší, lepšie sa vyhýbali dieram a jednoduchšie zdolávali obrubníky. Oproti malým kolobežkám majú väčší rám aj kolesá, brzdy na riadidlách a nemusíte sa s nimi báť vyraziť aj na kratší výlet.

Ideálna mestská kolobežka pre dospelých má predné koleso 16” a zadné 12”. Populárne sú aj 12”/12” alebo 16”/16”. Vďaka rovnako veľkým kolesám držia dobre stopu, najmä v zákrutách a pre prípad defektu stačí voziť iba 1 typ duše ;)

Vybrať kolobežku do mesta a krátke výlety »

Kolobežky na dlhšie trasy a výlety

Na dlhšie trasy a výlety už je lepšia kolobežka s kolesami minimálne 20” vpredu a 16” vzadu. Majú dlhší rám, preto sú stabilnejšie, lepšie s nimi prejdete cez dieru a dobre na nich pripevníte nosič na tašky, ako na bicykli.

Výber kolobežky na výlety je už viac individuálny. Je dobré, keď už máte nejakú kolobežku vyskúšanú, aby ste vedeli, čo vám sadne. Alebo nám dajte vedieť čo hľadáte a my vám tú pravú pomôžeme vybrať.

Vybrať kolobežku na výlety a dlhšie trasy »

Freestyle kolobežky

Kolobežky na freestyle sa hodia na jazdenie v skateparku, na U-rampu a blbnutie. Majú malé kolieska a pevný rám, ktorý vydrží skoky a nárazy.

Vyberajte najmä podľa parametrov. Opäť platí: vyššia cena = odolnejšia a lepšia kolobežka, najmä v tejto kategórii. Lacnejšie modely nemusia skoky vydržať.

Vybrať freestyle kolobežku »

 

Parametre kolobežky

Už viete, kde budete na kolobežke jazdiť. Poďme sa pozrieť podrobnejšie na tie najdôležitejšie parametre kolobežky.

Nosnosť kolobežky

Väčšina kolobežiek pre dospelých má nosnosť 100–150 kg. Ako prvé si teda skontrolujte, či vás uvezie.

Ak ste na hrane nosnosti kolobežky, poobzerajte sa radšej po nejakej inej. Výnimočne, napríklad pri skokoch, dokážete kolobežku zaťažiť väčšou silou ako je vaša hmotnosť.

Výška nášľapu (stúpadla)

Kolobeh je o neustálom drepovaní. Pri každom odraze idete do podrepu na jednej nohe a čím viac drepujete, tým viac vás bolí noha, na ktorej stojíte.

Výška nášľapu či stúpadla sa meria od zeme a tu platí: čím vyššie je nášľap, tým hlbšie drepy budete robiť.

Pokiaľ sa nechystáte v kolobehu súťažiť, hľadajte kolobežky s výškou stúpadla okolo 5 cm, tie v pohode zvládnu mačacie hlavy aj spevnené polné a lesné cesty.

Akými nerovnosťami kolobežka bez škrtania prejde, ovplyvňuje nielen výška, ale aj dĺžka nášľapu.

Dĺžka a šírka nášľapu (stúpadla)

Bežne vám bude stačiť dĺžka okolo 40 cm, aj tak na kolobke väčšinu času stojíte na jednej nohe. Čím dlhšie stúpadlo, tým je väčšia pravdepodobnosť drhnutia.

Na dlhších trasách sa ale z mierneho kopca budete chcieť zviezť a dopriať oddych obidvom nohám. Zvážte preto, či sa vám aspoň na šikmo obidve nohy na stúpadlo vmestia.

Šírka nášľapu už nie je taká dôležitá ako výška a dĺžka, ale napriek tomu sa mrknite aj na ňu. Ideálna poloha na státie je uprostred osy kolobežky a širší nášľap môže zvádzať ku státiu mimo stred.

U širokých nášľapov si musíte dávať pozor najmä na "nakopnutý členok", jedno z častých kolobežkárskych zranení. Pozornosť preto venujte aj zadnej náprave, okolo ktorej bude odrazová noha neustále kmitať. Uchytenie kolesa, blatníkov a bŕzd by nemalo nijako vyčnievať.

Na pohodlnú jazdu vám teda postačí šírka stúpadla okolo 10-11 cm.

Výška riadidiel

Hornú hranu riadidiel by ste mali mať zhruba vo výške bedrového kĺbu, keď stojíte na zemi. Začiatočníkom môže byť pohodlnejšie nastaviť si riadidlá pár centimetrov vyššie.

Pri tomto nastavení sa na kolobežke budete trochu hrbiť, čo je správne. Nastavenie výšky riadidiel je veľmi individuálne, preto najlepšie je vyskúšať si, ako vám to pri jazde vyhovuje.

Výška riadidiel takmer všetkých kolobežiek by mala vyhovovať väčšine z vás. Ak meriate viac ako 2 metre, je lepšie si ju vyskúšať.

 

Parametry koloběžky 

Rada na záver

Teraz už viete, kde sa aká kolobežka hodí a poznáte dôležité parametre, na ktoré sa pozerať. Tak ako inde, aj tu platí výnimka potvrdzujúca pravidlo a každému sedí niečo iné.

Preto kým si zaobstaráte svoju prvú kolobežku, skúste sa najskôr na nejakej previezť. Ubehnite na nej zopár kilometrov. Rozdiel medzi povozením sa na pár metroch a kilometroch je skutočne poznať a po 20 minútach drepovania zistíte, o čom kolobežka je.

A potom už stačí iba vybrať si tú pravú »

 

Kam ďalej?