Ako prepraviť kolobežku autom


3 minút čítania

Kolobežky sú ideálnym približovadlom na dovolenke. Lenže ako ich pohodlne previezť autom? Tu máte tipy včítane testu kolobežiek a nosičov.

V prípade, že vlastníte skladaciu kolobežku, z hľadiska prepravy máte vyhrané. Pokiaľ však vaša kolobežka skladacia nie je a nevmestí sa vám do kufra, máte 3 možnosti:

1. Rozmontovať kolobežku – neodporúčame

Jednou z možností je kolobežku rozobrať (podobne ako bicykel) a dať do kufra auta. Vo väčšine prípadov môžete povoliť a otočiť riadidlá a prípadne ešte odmontovať kolesá. Nevýhodou je, že to stojí celkom dosť úsilia a miesta.

2. Voziť kolobežku bez nosičov – neodporúčame

Ak hľadáte lacné riešenie, stačí vám záhradka, popr. obyčajné nosiče alebo priečniky. Myslite však na to, aby stenáklad čo najlepšie uchytili. Poslúžia vám klasické gurtne – z bezpečnostných dôvodov neodporúčame používať pružné upínacie popruhy. Pre istotu je tiež lepšie prikurtovať riadidlá.

3. Použiť nosiče bicyklov – odporúčame

Asi najlepším riešením, ktoré je zaručene bezpečné a naviac pohodlné a rýchle, sú profesionálne nosiče na prepravu bicyklov.

Nosiče na piate dvere

Nosič bicyklov na piate dvere má úplne rovné ramená a dajú sa na ne namontovať všetky druhy kolobežiek. Jeho nevýhodou však je, že nepasuje na všetky autá.

Vybrat nosič na páté dveře »

Nosiče na tažné zariadenie

U nosičov na ťažné zariadnie záleží na ich konštrukcii. Ak majú veľmi prehnuté nosníky, nie sú na kolobežky vhodné vôbec. Na ostatné sa dajú nasadiť takmer všetky kolobežky okrem tých s veľmi nízkym nášľapom. Niektoré sa potom nedajú dať na všetky pozície nosiča.

Z nosičov na ťažné zariadenie odporúčame:
Thule Velospace 917 »
Thule EuroClassic G6 929 »

Strešné nosiče

Nosiče na strechu sú pre kolobežky vhodné najmenej, pretože ramená nosičov väčšinou nedokážu uchytiť rôzne tvary rámov kolobežiek. Po veľkom boji niektoré kolobežky do strešných nosičov uchytíte. Tento variant si ale najskôr vyskúšajte..

Náhled videa

Test nosičov kolobežiek

Pretože sú nosiče primárne určené pre bicykle, nejde s istotou povedať, ktorý sa hodí na preváženie kolobežiek. Najistejší je nosič s kolobežkou vyskúšať, preto sme pre vás niekoľko druhov kolobežiek a nosičov otestovali.

Pre test sme vybrali najpredávanejšie kolobežky a nosiče Thule. Ako najuniverzálnejšie nám vyšli nosiče na ťažné zariadenie, kde sa rám kolobežky upína z boku. U strešných nosičov väčšinou nedokáže rameno a čeľusť držiaku rám kolobežky uchytiť, preto tento typ nosičov neodporúčame.

Obecne je lepšie, keď sú nosníky nosiča čo najrovnejšie.

Testované kolobežky

Testované nosiče