Ako si vybrať hokejové korčule


8 minút čítania

Neviete si rady ako správne vybrať hokejové korčule? Poradíme vám, nech už si idete zahrať s kamarátmi na rybník, hráte amatérsku mestskú ligu alebo brázdite extraligové klziská.

Náhled videa

Podľa ktorého parametra sa chcete pri výbere hokejových korčúľ riadiť?

Ak si s výberom korčúľ viete rady a potrebujete iba zistiť správnu veľkosť a šírku korčule, pokračujte na veľkostné tabuľky.

Pre výber vhodných hokejových korčúľ je potrebné položiť si pár základných otázok. Spýtajte sa:

 • Na aký účel korčule chcem?
 • Ako dobre viem korčuľovať?
 • Ako často budem chodiť na ľad alebo hrať hokej?

Ak ste si odpovedali, mali by ste vedieť, že medzi jednotlivými značkami a modelovými radmi existujú veľké rozdiely. Ide najmä o strih korčule, použité materiály, technológie spracovania a tiež o cenu.

Čím vyšší modelový rad vyberiete, tým bude topánka pevnejšia, s lepším vystužením, najnovšími technológiami a kvalitnými materiálmi a nožmi. Spolu tak všetky komponenty zložia mozaiku pre väčšiu odolnosť korčúľ, čo vám ich umožní použiť na hokej na vyššej úrovni.

 

Výber korčule podľa veľkosti

Korčule delíme podľa niekoľkých parametrov. Základné delenie je podľa veku a veľkosti korčule.

Venujte pozornosť i šírke korčule

Ďalšie delenie sa týka šírky korčúľ. Šírka hokejových korčúľ sa líši šírkou prednej polovice topánky. Na výber tak máte z šírky D (normálna šírka) a šírky EE (širší variant). Variant EE je o asi 2–2,5 mm širší ako štandardná šírka D. Základné modely sa potom dodávajú iba v šírke R (Regular). Táto šírka je o máličko širšia, ale zhruba zodpovedá šírke D. Šírka EE je najobľúbenejším variantom.

Nové delenie TOP korčúľ Bauer podľa tvaru chodidla

Výber Fitu korčúľ Bauer

V našich veľkostných tabuľkách nájdete všetky informácie o šírke chodidla v najširšom mieste topánky, pre ktorú je daná veľkosť korčule vhodná. Zadná polovica topánky sa nelíši.

 

Výber korčule podľa štýlu korčuľovania

Každá korčuľa si nemusí sadnúť s vaším štýlom korčuľovania. Preto si dajte pozor na to, akú intenzitu korčuľovania vaše vysnívané korčule ešte unesú. Máte rýchle nohy, vyznávate silový štýl korčuľovania alebo máte najradšej všetko pod kontrolou? Správny výber modelového radu prispôsobte podľa vášho štýlu korčuľovania.

Strih korčúľ Bauer a CCM

 

 • Frekvenčný štýl (Bauer Vapor, CCM JetSpeed) - Tento štýl vyjadruje dynamickú rýchlosť, zákruty, brzdy, rozjazdy a náhle zmeny smeru.
 • Silový štýl (Bauer Supreme, CCM Tacks) – Vyznačuje sa dlhými odrazmi, širokými oblúkmi a súčasne vyššou stabilitou
 • Univerzálny štýl (Bauer Nexus, CCM Ribcor) – Tento štýl je kombináciou obidvoch vyššie zmienených. Ide o korčule s hlbším strihom, ktoré sú doplnené najnovšími technológiami

Najobľúbenejším variantom je modelový rad Vapor od značky Bauer.

Výber korčule podľa pokročilosti hráča

Korčule si môžete jednoducho vybrať tiež podľa pokročilosti vášho korčuliarskeho a hokejového umenia.

Rekreačný korčuliar či hobby hokejista

Topánka pre rekreačných hokejistov kladie dôraz na pohodlnú vnútornú výstelku a nízku tuhosť. Tieto vlastnosti zodpovedajú požiadavkám hobby hráčov v oblasti komfortu a pohodlia. Nevýhodou je nižšia ochrana chodidiel a členkov pred nastrelením pukom alebo sekaním hokejkou.

Najväčšou prednosťou hokejových korčúľ pre hobíkov sú veľmi nízke nadobúdacie náklady a bezproblémová dostupnosť.

 • Nízke nadobúdacie náklady
 • Pohodlie ako v teniskách
 • Nízka ochrana

Chystáte sa vyraziť na verejné korčuľovanie, zamrznutý rybník či si s kamarátmi zahrať bezkontaktný hokej? Potom sú tieto korčule jasnou voľbou.

Vyberte si rekreačné korčule »

Nadšený amatér

Väčšiu ochranu a pohodlie zabezpečujú lepšie technologické postupy ako u rekreačných korčúľ. Zásadným rozdielom oproti hobby korčuliam je väčšia konštrukčná tuhosť, ktorá zabezpečí ochranu a oporu pre hráčov. Korčule potom lepšie zabezpečia prenos energie od nôh hráčov až po ľadovú plochu, teda sa vám bude ľahšie korčuľovať.

Korčule pre nadšených amatérov nájdu využitie najmä u hokejistov, ktorí sú zhruba 2× týždenne na zimáku. Spolu s poloprofesionálnymi korčuľami je táto kategória korčúľ najobľúbenejším segmentom hokejových nadšencov.

 • Väčšia konštrukčná tuhosť
 • Lepší prenos energie z nôh do korčúľ
 • Základná ochrana pred nastrelením

Hľadáte korčule, ktoré okrem komfortu poskytnú tiež základnú ochranu a vydržia väčšiu tréningovú i turnajovú záťaž? A súčasne sa nechcete so svojou investíciou dostať do závratných čísiel? Potom si začnite hľadať ostrič nožov, pretože ste našli správny model.

Vyberte si amatérske korčule »

Poloprofesionál

Poloprofesionálne modely korčúľ sa vyznačujú skutočne nadupanými technológiami, ktorými oplývajú i profesionálne modely, ale sú stále za veľmi rozumnú cenu.

Vyššia tuhosť, karbónom preložený použitý materiál, podrážky s perforáciou, vystužené jazyky, symetricky tvarovaná výstelka s odvodom potu a ďalšie špeciality, ktoré si vzhľadom k cene môžete dopriať i vy.

 • Výborné vystuženie včítane jazyka
 • Najlepšie technológie
 • Výstelka s odvodom potu pre väčšie pohodlie
 • Vyššia cena

Poloprofesionálne korčule sú ideálnou voľbou pre hráčov, ktorí sú na ľade 3×–4× týždenne a sú v pravidelnom turnajovom procese.

Vyberte si poloprofesionálne korčule »

Profesionálna voľba

Najnovšie technológie sa spájajú s najmodernejšími materiálmi a postupmi. Korčule sú maximálne tuhé a tvrdé. Poskytovaná ochrana je preto na najvyššej možnej úrovni v spojení s komfortným pocitom nôh v bavlnke.

Funkčné materiály, ktoré odvádzajú vlhkosť, mäkká výstelka dokonca i okolo golierov korčule, pamäťové peny s rôznou hustotou podľa miesta námahy, špeciálna vložka, ktorá poskytuje 100% oporu pre prenos energie, spravidla jednodielne odľahčené skelety – to už je niečo.

 • Najvyššia možná ochrana
 • Maximálna tuhosť a tvrdosť korčúľ
 • Najlepšie a najnovšie technológie
 • Pamäťové peny podľa miesta námahy
 • Odľahčený jednodielny skelet

Ste na ľade 5×–7× týždenne alebo dokonca každý deň s pravidelným turnajovým nasadením? Potom dajte na kvalitu a i napriek vyšším nadobúdacím nákladom investujte do najlepších korčúľ na trhu.

Vyberte si profesionálne korčule »

Tvarovateľnosť korčúľ

Možnosť tepelne tvarovať korčule v horkovzdušnej rúre je stále obľúbenejšia technológia a postup výroby.

Spravidla nie je potrebné korčule tepelne tvarovať. Takmer všetky korčule bez rozdielu sa dokážu nohe prispôsobiť už vďaka telesnému teplu. Vnútorná výstelka potom povolí nohe a prispôsobí sa jej tvaru. Korčule odporúčame tepelne tvarovať maximálne 3×.

V parametroch všetkých korčúľ na našom webe sa dozviete, či korčule možno tepelne tvarovať alebo nie. Ak si však nebudete vedieť rady, obráťte sa priamo na nášho hokejového preborníka – Adam Dušek vám rád poradí.

Neoddeliteľnou súčasťou korčúľ je ich príslušenstvo. Starajte sa o ostrie nožov vďaka chráničom korčúľ, naostrite si ich sami kvalitným brúsičom alebo iba rozžiarte korčule novými šnúrkami.