Výmena zlomenej čepele


2 minút čítania

Prasknutá čepeľ nie je dôvod na výmenu celej hokejky. Zvyčajne si u amatérskych palíc vystačíte iba s výmenou čepele. Výnimočný prípad tvoria hokejky vyrobené z jedného kusu kompozitu alebo z dreva.

Pred samotnou výmenou čepele je potrebné si uvedomiť, že po výmene zlomenej čepele dôjde ku zmene vlastností a správaní hokejky. Zmení sa ťažisko i hmotnosť hokejky a zmena sa prejaví pri strele a ovládaní puku.

Návod na výmenu čepele

Zlomenú kompozitovú hokejku zrežeme pílkou s jemnými zúbkami v miestach, kde končí krčok a začína shaft hokejky. Rez vedie čo najviac kolmo. prípadné nerovnosti začistíme pilníkom na železo. Ak máme palicu s vymeniteľnou čepeľou, potom zlomenú čepeľ vytiahneme pomocou vrutu, ktorý naskrutkujeme do zvyšku čepele v shafte. Ide to ľahko po dôkladnom nahriatí horkovzdušnou pištoľou s pomocou klieští.

Dnes majú všetky čepele štandardný rozmer, ktorý pasuje do väčšiny hokejok. Výnimku tvoria čepele s užším krčkom. V prípade, že ste krčok upravovali pilníkom alebo je na ňom málo lepidla, doplňte ho tavnou lepiacou pištoľou.

Teplovzdušnou pištoľou nahrievame súčasne krčok čepele i koncovú časť shaftu hokejky. Zohrievame tak dlho, kým nie je lepidlo tvárne a potom čepeľ pomaly zasunieme do tyče shaftu. Necháme minimálne 1 hodinu vychladnúť a prebytočné lepidlo odrežeme nožom. Miesto spojenia môžeme prekryť lepiacou páskou.

Pre zohrievanie nikdy nepoužívajte otvorený oheň. Došlo by k nenávratnému poškodeniu štruktúry čepele i hokejky.

Videonávod ako vymeniť zlomenú čepeľ

Náhled videa