Ako si vybrať hokejku


8 minút čítania

Ani Jaromír Jágr by s kratšou hokejkou neurobil toľko parády. Venujte preto čas tomu, ako vybrať hokejku, nech sa pri strelách nemusíte hrbiť a obmedzíte počet zlomených palíc. Hokejka je predĺženou rukou k získaniu koruny pre kráľa kanadského bodovania.

Náhled videa

Podľa čoho si vybrať hokejku?

Správna strana

Vždy začnite vyberať hokejku podľa toho,ktorú ruku máte pri držaní palice nižšie. Ak máte spodnú ruku ľavú, voľte variant ľavá ruka dole, ak je nižšia ruka pravá, vyberte si možnosť pravá ruka dole. Rada sa to môže zdať banálna, ale spliesť sa pri toľkých parametroch hokejových palíc je jednoduchšie ako by ste čakali.


Správna strana držaní hokejky

Dĺžka hokejky podľa výšky hráča

Jeden z najdôležitejších aspektov pre výber dĺžky hokejky je výška hráča. Obecné pravidlo hovorí, že bez korčúľ má palica opretá o čepeľ siahať zhruba pod nos a s korčuľami pod bradu.

Dĺžka hokejky podľa výšky hráča

Tvrdosť (flex)

Tvrdosť ovplyvňuje pružnosť palice a pre každý typ hráča sa hodí iný flex. Kým obrancovia si lepšie zahrajú s normálnym a vyšším flexom, nižšia tvrdosť pomôže útočníkom motať hlavy súperov. Extrémy sú vhodné iba pre špecifické prípady, preto je najobľúbenejšia zlatá stredná cesta s flexom 87.

TOP 10 vecí, na ktoré musíte pri výbere tvrdosti hokejky myslieť:

  1. Každý hokejista má inak mocné ruky, preto sa s výberom správneho flexu nemusíte trafiť na prvýkrát. Čím mocnejší hráč je, tým vyššiu by mal mať tvrdosť hokejky. Najbežnejší flex sa pohybuje v rozmedzí 85–87.
  2. Technickým hráčom viac svedčí mäkšia palica. Najmä v posledných rokoch sa stali populárnymi nižšie flexy 77–87.
  3. K rozvoju technických zručností lepšie slúžia mäkšie hokejky. Preto by si ich mali vyberať najmä mladší hokejisti.
  4. Obrancovia a silovo založení hráči viac ocenia tvrdšie palice. Mäkké palice sú totiž pri zrážkach a ranách od modrej náchylnejšie k prasknutiu.
  5. Mäkká palica viac pruží a prehýba sa pri streľbe. Ak nie ste tak technicky zdatní, môžu vám od nej odskakovať prihrávky. Technickí hráči si však mäkkú palicu vychutnajú plnými dúškami.
  6. Ani výber príliš tvrdej hokejky nás pred odskakovaním puku neuchráni. Prihrávky sa budú zasa odrážať ďaleko od hokejky a navyše z nej budú bolieť ruky. Silovo založeným hráčom však toto nebude robiť problémy.
  7. Tvrdšia hokejka nemá dlhšiu životnosť ako mäkšia palica.
  8. Každá palica používaním pomaly stráca svoju tvrdosť.
  9. Ak palicu skrátite, flex sa zvýši. Neodporúčame mladým hokejistom zrezávať seniorské palice, vyberte si priamo z ponuky intermediate palíc pre dorast do 16 rokov, juniorských hokejok pre mládež do 13 rokov alebo žiackých hokejok pre deti do 8 rokov.
  10. Ak palicu nastavíte, flex sa zníži.

Ako predĺžiť hokejku

Porovnávacia tabuľka tvrdostí palíc

Označenie Tvrdosť Vek hráča Výška hráča Hmotnosť hráča
Tyke 30 3–5 let 89–117 cm 11–22,5 kg
Youth/Yth 35 4–6 let 102–124,5 cm 13,5–27 kg
Yth Tall/Yth Elite 35/40 5–8 let 119–137 cm 16–34 kg
Junior/Jr 45/47 7–11 let 124,5–145 cm 36–45 kg
Junior/Jr 50/52 10–13 let 132–155 cm 40,5–49,5 kg
Intermediate/Int 60 11–14 let 132–162,5 cm 49,5–58,5 kg
Intermediate/Int 67 12–15 let 137–167,5 cm 54–63 kg
Intermediate/Int 75 13–16 let 145–170 cm 63–72 kg
Senior/Sr 77 od 14 let 165–180 cm 63–76,5 kg
Senior/Sr 87 od 14 let 167,5–185,5 cm 72–85,5 kg
Senior/Sr 95 od 14 let 170–188 cm 79–92 kg
Senior/Sr 102 od 14 let 175–190,5 cm 85,5–99 kg
Senior/Sr 112 od 14 let od 180 cm od 94,5 kg

Kompozit alebo drevo?

S opracovaným klackom zo stromu sa do NHL nedostanete. Kvalitné drevené hokejky majú stále miesto v srdciach hráčov. Modernejšie kompozitové hokejky sú pre nich však viac ako zdatnou konkurenciou.

Drevené palice

Drevené palice ťažia zo svojej tradície a majú veľa nevýhod. Hokejky z dreva sú ťažšie, drevená čepeľ nasáva vlhkosť, mäkne a samotná palica je náchylnejšia k zlomeniu pri streľbe.

Na druhú stranu majú drevené palice výhody, ktorých sa od kompozitu nedočkáme. Drevo ponúka oveľa lepší cit pre prácu s pukom, a tiež je odolnejšie voči sekerám do hokejky. Hlavnou devízou je však veľmi priaznivá cena, ktorá robí z drevených hokejok dokonalý nástroj pre hru hobíkov a rekreačných hokejistov.

Kompozitové palice

Kompozitové palice dnes preferuje asi 96 % hokejistov všetkých úrovní. Ak hráte napríklad mestskú ligu alebo iba s kamarátmi v zime pravidelne chodíte na rybník, vyplatí sa vám zakúpiť lacnejšiu kompozitovú hokejku.

Ak hráte profesionálne alebo ste zapálení amatéri, môžete investovať do drahších kompozitových hokejok.

Zahnutie čepele

Dostali ste od kamaráta hokejku, s ktorou hral profesionálny hráč? Pokiaľ si ju nechcete vystaviť do vitríny, ale hrať s ňou zápasy, netešte sa, pravdepodobne vám táto palica príliš radosti neprinesie.

Každá hokejka má iné zahnutie a zvyknúť si na niečo iné, než s čím hráte celý život, je peklo. Rozdiel ucítite pri prvom kontakte s pukom. Rozdávanie i prijímanie prihrávok vám bude robiť potiaže a strely budú namiesto bránky triafať mantinel za ňou.

Ako vymeniť zlomenú čepeľ

Porovnávacia tabuľka zahnutia čepelí naprieč výrobcami

Bauer CCM Easton Warrior Fischer Salming
P92 P29 E3 W03 92 11
P88 P40 E36 W88 - -
P28 - E28 W28 - -
PM9 - - - - -

 

Zahnutie hokejových čepelí Bauer

Zahnutí čepelí Bauer


Zahnutie hokejových čepelí CCM

Zahnutí čepelí CCM


Zahnutie hokejových čepelí Warrior

 

Profesionálni hráči si nechávajú robiť od výrobcu hokejky na mieru presne podľa svojich potrieb. Majú vymyslené zahnutie, aké nemá žiadna iná palica. Odtiaľ potom pochádza slovné rozdelenie zahnutí hokejok podľa toho, ktorý hokejista s takým typom zahnutia hrá.

Klasické zahnutia, ktoré sa v bežnej ponuke nachádzajú, sú si veľmi podobné a vychádzajú z pôvodného označenia „Sakic“. Práca s pukom a streľba je bezproblémová a možno povedať, že 95 % všetkých hráčov hrá práve s týmto zahnutím. Minimálne rozdiely spočívajú v detailnej úprave v krčku alebo na zakončení čepele.

Kick point čiže bod ohybu

Rozdelenie modelových radov iba podľa kick pointu

Kick point hokejek Bauer, CCM a Warrior

Kick point úzko súvisí s výberom správnej tvrdosti palice. Iba vďaka vhodnej kombinácii bodu ohybu hokejky s ideálnym flexom vzhľadom k charakteristike vašej hry dokážete vybrať správnu hokejku.

Kick point čiže bod ohybu je miesto na palici, ktoré sa pri streľbe najviac prehne. Prehnutie slúži k prenosu energie od hráča k puku. Správny výber palice so zodpovedajúcim bodom ohybu vám môže pomôcť zvýšiť rýchlosť a silu strely.

Pri nastavení alebo zrezaní palice sa môže kick point posunúť. Najmä u stredných bodov ohybu je táto skutočnosť veľmi častá. Nízky alebo univerzálny kick point pri zrezaní či nastavení takmer neposuniete.

Nízky kick point

nizky.png

Palica s nízkym bodom ohybu je vhodná pre rýchle strely zápästím či príklepom. Najčastejšie si nízky kick point vyberajú útočníci, ale nemusí to byť pravidlom.

Vyberajte modely Bauer Vapor, CCM Ribcor a Warrior Covert.

Stredný (duálny) kick point

dual.png

Duálny kick point ponúkajú univerzálne palice, ktoré sa stávajú stále obľúbenejšími. Kick point sa v tomto prípade prispôsobí úchopu hráča a posúva sa podľa potreby. S touto palicou budete presne strieľať v podstate z akejkoľvek pozície. Presnosť energie je tiež bezchybná, teda strela bude mať vždy dobrý ráz.

Vyberajte modely Bauer Nexus, CCM RBZ a Warrior Alpha.

Vysoký kick point

vysoky.png

Vysoký kick point je typický bod ohnutia pre strelu náprahom čiže golfákom od obrancov na modrej čiare. Kick point tu funguje ako luk a presnosť energie je vysoká. Nevýhodou je strata momentu prekvapenia, pretože sa hráč musí napriahnuť a spomalí tým výstrel.

Vyberajte modely Bauer Supreme a CCM Tacks.