Ako vybrať detský bicykel


6 minút čítania

ako vybrať detský bicykel bez toho, aby ste šliapli vedľa? Postupujte podľa nášho sprievodcu výberom bicykla pre deti a uistite sa, že si následníci vášho rodu osvoja základné techniky jazdy na bicykli. Predsa nechcete mať doma padavku.

Prečo potrebujem detský bicykel?

Jazda na bicykli je dôležitým doplnkom pre správny rozvoj hrubej motoriky vášho dieťaťa. Bicykel zvyšuje celkovú pohyblivosť malého jazdca, čo je dôležité pre jeho správny vývoj. Vďaka detskému bicyklu si špunti osvoja držanie rovnováhy a zlepšia stabilitu. Súčasne pre nich bude ľahší prechod na bicykel pre dospelých.

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, pokroky v pohybových zručnostiach idú ruka v ruke tiež s rečou. Teda, zatiaľ čo sa bude dieťa baviť, bude zlepšovať nielen svoje fyzické predpoklady, ale ani u neho nehrozí toľko nedostatkov vo výslovnosti ako u lenivejších vrstovníkov.

Okrem toho je bicykel vynikajúcim socializačným nástrojom. Deti si na ihrisku nájdu kopec nových kamarátov a nebudú robiť bábovky na pieskovisku o samote. Dajte deťom možnosť vybiť všetku energiu pri spoznávaní ulíc mesta a zbieraní zážitkov z prieskumných ciest za dobrodružstvom.

Podľa čoho sa mám pri výbere detského bicykla rozhodovať?

Zoberte do ruky krajčírsky meter a odmerajte výšku dieťaťa. V druhom kroku odmerajte vzdialenosť od rozkroku k päte a údaje porovnajte s tabuľkou. Dieťa potom pohodlne došliapne a pofrčí s vetrom o preteky.

Výška dieťaťa 82–100 cm 98–106 cm 104–122 cm 120–130 cm 127–142 cm 140–158 cm
Priemer kolies 12" 14" 16" 20" 24" 26"
Dĺžka od rozkroku k zemi 30–40 cm 36–44 cm 40–54 cm 52–59 cm 57–66 cm 67–70 cm
Vek dieťaťa 2–4 roky 3–5 rokov 4–6 rokov 5–8 rokov 7–11 rokov 10 + rokov

 

Odrážadlá a balančné bicykle – veľkosť kolies 12 palcov

12plc.webp

Naučiť sa držať balanc

Na rozdiel od detských bicyklov odrážadlá nemajú pedále. Pohonom i brzdou najmenších detí sú preto ich vlastné nohy. Malí jazdci tak nebudú padať a pod kožu sa im dostanú základy držania rovnováhy, koordinácie a riadenia smeru jazdy.

 • Základy rovnováhy
 • Plynulý prechod na klasický bicykel
 • Ľahké prenášanie

Odrážadlá sú ideálnou prípravou pre prechod na detský bicykel. Dieťa vďaka dosiahnutým skúsenostiam nebude vyžadovať stabilizačné kolieska. Odrážadlá sú navyše ľahké a pri častom prenášaní sa rodičia neunavia.

Vyberte si ideálne odrážadlo »

 

Detské bicykle pre deti od 98 do 106 cm – veľkosť kolies 14 palcov

14plc.webp

Prvé kilometre v svete detských bicyklov

Využite 14palcové bicykle ako odrazový mostík do sveta detských bicyklov. Vo výbave bicykla nechýbajú rovné pedále, brzdy a jeden rýchlostný prevod. Cyklistika vaše dieťa chytí tak, že bude chodiť do postele s prilbou na hlave.

 • Zoznámenie sa s funkciami bicykla
 • Odolnosť rámu

U detských bicyklov pre špuntov je dôležité, aby bol ľahký a dobre sa s ním manipulovalo tak dieťaťu, ako aj rodičom. Na úkor ľahkosti však nesmie chýbať odolný materiál rámu. Predškoláci plní energie dávajú dopravnému prostriedku zabrať, preto si konštrukcia musí poradiť s častými nárazmi a občasnými pádmi.

 

Detské bicykle pre deti od 104 do 122 cm – veľkosť kolies 16 palcov

16plc.webp

Do škôlky na bicykli jazdia iba frajeri

Akonáhle dieťa prerastie kľučku u dverí, je na čase pokukovať po 16palcových bicykloch. Rám bicykla býva spravidla hliníkový či oceľový, nechýbajú V-brzdy a jeden rýchlostný prevod.

Deti majú kratšie prsty a obsluha ručnej brzdy pre nich nie je komfortná. Detské bicykle preto majú retenčnú reťaz, ktorá uľahčí brzdenie. Stačí šliapnuť dozadu a bicykel začne brzdiť. Ak chcete skutočnú kvalitu, pozrite sa po vyšších modeloch s diskovou brzdou, ktorá zabrzdí doslova na minci.

 • Retenčná reťaz pre brzdenie zošliapnutím dozadu
 • Nízka nástupná výška

Podobne ako u 14palcových bicyklov je zásadnou vlastnosťou detského bicykla ľahkosť a odolnosť. Aj keď sa malé deti zdajú roztomilé, drieme v nich obrovská sila.

Deti tiež ocenia nízku nástupnú výšku, teda si svojho koňa na dvoch kolesách pohodlne osedlajú a pri karambole alebo zosadnutí si nijak neublížia.

Vyberte si ideálny 16palcový bicykel »

 

Detské bicykle pre deti od 120 do 130 cm – veľkosť kolies 20 palcov

20plc.webp

Objavte v svojom potomkovi Kryštofa Kolumba – aj bez lode sa dá preskúmať svet

Nasadenie aktovky znamená správny čas pre odloženie starého detského bicykla. Nielen, že by vaše deti vyzerali medzi vrstovníkmi komicky, ale zároveň dospeli do fáze, kedy si zaslúžia okúsiť prvé benefity dospeláckeho bicykla.

Detský 20palcový bicykel má silnejší rám, niekoľkostupňovú prevodovku a pevnejšie kolesá s drsnejším vzorčekom plášťa. Medzi 20palcovými bicyklami preto najčastejšie objavíte detské horské bicykle. Priemer kolies je ideálny pre jazdu v teréne, kde juniori hravo prekonajú drobné prekážky. Jazdu im uľahčí i väčší rozsah rýchlostných stupňov, teda si užijú adekvátne rýchlu a ľahkú jazdu za akýchkoľvek podmienok.

 • Vzorček plášťa pre jazdu v teréne
 • Viac rýchlostných stupňov
 • Širšie pedále

Najčastejším typom bŕzd sú klasické V-brzdy. Opäť platí, že za kvalitu si priplatíte, ale lepší brzdný systém poskytujú diskové brzdy.

S pribúdajúcim vekom ide ruka v ruke zväčšovanie chodidiel. Aj keď sú ploché pedále bežné u všetkých detských bicyklov, 20palcové bicykle majú rozšírenejší profil pedálov, aby sa deťom pohodlne šliapalo a noha nepadala z pedálov.

Vyberte si ideálny 20palcový bicykel »

 

Detské bicykle pre deti od 127 do 142 cm – veľkosť kolies 24 palcov

24plc.webp

Rovnocenný parťák pre maminu i tatina

24palcové detské bicykle v podstate nerozoznáte od bicyklov pre dospelých. Prevodovka, brzdy, design rámu - to všetko je rovnaké. Jediný rozdiel predstavuje uspôsobenie geometrie rámu k 24palcovým kolesám.

 • Výbava ako u bicykla pre dospelých
 • Lepší dosah na brzdy
 • Predné odpruženie

Aby deti lepšie dosiahli na brzdové páčky, majú poklesnuté riadidlá kratšie zalomenie a dosah na brzdy. Pre deti to znamená komfortnejší a kontrolovanejší štýl riadenia jednostopého vozidla.

Medzi 24palcovými bicyklami najčastejšie nájdete horské bicykle pre deti. Bicykel má najčastejšie predné odpruženie a umožní deťom ešte dôkladnejší prieskum terénu. Navyše má bicykel ešte viac rýchlostných stupňov a dieťa si tak ľahko samo koriguje rýchlosť a zaťaženie pri jazde z kopca i stúpanie v horách.

Vyberte si ideálny 24palcový bicykel »