Ako si vybrať tenisovú raketu


14 minút čítania

Tenis nie je cyklistika alebo behanie, teda ho nemôže hrať každý. Napriek tomu sa spoľahlivo zaraďuje na najvyššie priečky najobľúbenejších športov v Slovenskej republike. Ibaže aby ste si mohli tenis zahrať, musíte mať tenisovú raketu. A viete, ako si správne vybrať tenisovú raketu?

Náhled videa

Podľa čoho chcete tenisovú raketu vyberať?

Technické parametre tenisových rakiet

Najdôležitejším faktorom pri výbere tenisovej rakety sú jej technické parametre. Na základe technických údajov viacmenej zistíte, či je raketa vhodnejšia pre začiatočníkov alebo pokročilých hráčov, či vám raketa pomôže skôr so silovou hrou alebo s technickou. Ale čo ktoré čísla znamenajú?

Ak chcete získať tipy na to, ako vybrať detskú tenisovú raketu, mrknite sa sem.

Ako vybrať tenisovú raketu podľa veľkosti hlavy

Veľkosť hlavy tenisovej rakety udáva plochu, ktorou loptičku odpálite na druhú stranu kurtu. Aby ste túto hernú činnosť ovládli na jednotku, určite sa pozrite tiež na to, ako vybrať tenisový výplet. Ale späť k hlave rakety.

Veľkosť hlavy rakety môžete nájsť v dvoch metrických jednotkách – v cm2 alebo in2. Na SportObchod.sk nájdete všetky veľkosti hláv v cm2. Štandardne sa potom veľkosť hlavy pohybuje v rozmedzí 600–760 cm2.

Teraz už si základy pre výber veľkosti hlavy viete predstaviť sami. Čím väčšiu hlavu rakety máte, tým väčší priestor pre zasiahnutie loptičky dostanete. Väčšia hlava rakety je teda rozhodne vítaným pomocníkom najmä u začiatočníkov.

Menšia hlava rakety už vyžaduje trochu tenisového umu. Na druhú stranu je oveľa presnejšia, rýchlejšia a pre pokročilých tenistov takmer samozrejmosťou.

Najviac rakiet má veľkosť hlavy 645 cm2 (100 in2).

Označenie veľkosti hlavy Veľkosť hlavy v cm2 Veľkosť hlavy v in2
Super Oversize > 740 cm2 > 115 in2
Oversize 690–739 cm2 107–115 in2
Midplus 3 660–689 cm2 102–107 in2
Midplus 2 645–659 cm2 100–102 in2
Midplus 1 601–644 cm2 93–100 in2
Midsize < 600 cm2 < 93 in2

Ako vybrať tenisovú raketu podľa hmotnosti

Ďalším parametrom, ktorý hrá úlohu vo výbere tenisovej rakety, je jej hmotnosť. Údaj o hmotnosti rakety zodpovedá rakete bez výpletu. Po vypletení rakety teda rátajte s tým, že o nejaký gram vyššie sa ručička na váhe posunie.

Ľahká raketa sa lepšie ovláda, preto s ňou hrajú najmä začiatočníci a juniori. Lepšia manipulácia však je na úkor presnosti. Keď sa s tým spojí začiatočnícka neskúsenosť, rátajte s niekoľkými pokazenými údermi.

Až si trochu osvojíte hernú techniku a dostanete do hlavy rakety väčšiu istotu, premýšľajte o prechode na ťažšie rakety. S ťažšími kúskami hrajú i profíci na okruhu ATP a WTA. Ťažká raketa má väčší švih, výborne sa ovláda, ale neodpustí vám žiadnu chybu.

Ak vás zaujíma, s akou tenisovou raketou nastupujú najväčšie tenisové hviezdy, mrknite sa sem. Vyberte si raketu podľa svojho idolu.

Označenie hmotnosti Hmotnosť v gramoch
Ultra ľahká < 259 g
Ľahká 260–279 g
Stredne ťažká 280–299 g
Ťažká 300–314 g
Ultra ťažká > 315 g

Ako vybrať tenisovú raketu podľa vyváženia

S veľkosťou hlavy a hmotnosťou rakety by ste si možno poradili. Ak však stojíte pred výberom svojej prvej tenisovej rakety, pojem vyváženie rakety pre vás môže byť veľká neznáma. Vyváženie tenisovej rakety popritom môže byť do hlavy, na stred alebo do ruky.

Vyvážením rakety rozumejte rovnovážny bod, čiže ťažisko tenisovej rakety. Znamená to, že hmotnosť rakety je rozprestretá po celej jej dĺžke, ale každá raketa má ťažisko na inom mieste.

Výsledkom teda je, že čím je raketa viac vyvážená do hlavy rakety, tým pomáha zosilnieť úder. Také vyváženie je výhodnejšie pre začiatočníkov, ale nemusí to byť pravidlom.

Ak je rovnovážny bod bližšie k rukoväti rakety, čiže je raketa vyvážená do ruky, umožní vám lepšie kontrolovať a umiestňovať údery. Práve vyváženie do ruky si vyberajú skôr pokročilí hráči, ktorí aspoň trochu ovládajú techniku.

Vyváženie rakety je dobré brať do úvahy i pri voľbe hmotnosti rakety. Dve rakety s rovnakou hmotnosťou, ale odlišným vyvážením, budú pocitovo inak ťažké. Nezriedka sa tak stáva, že ťažšia raketa dostane do vienka vyváženie do ruky a naopak.

Všeobecne platí, že ľahšie rakety sú vyvážené do hlavy, aby kompenzovali nižšiu hmotnosť rámu a generovali viac ľahkej energie. Sú zamerané skôr na silu a razanciu.

Oproti tomu ťažšie rakety sú vyvážené viac do ruky, aby vám umožnili lepšiu kontrolu nad úderom a umiestnením loptičky. Sú zamerané skôr na presnosť a kontrolu.

Vyváženie rakety sa meria od konca rukoväte smerom ku hlave a udáva sa v milimetroch.

Pre koho Vyváženie v mm
Pretekársky / profesionál < 306 mm
Skúsený / pretekársky 306–315 mm
Pokročilý / skúsený 316–325 mm
Mierne až stredne pokročilý 326–340 mm
Začiatočník / mierne pokročilý 341–350 mm
Začiatočník / senior > 350 mm

Paradox ľahkých rakiet

Paradoxom ľahkých rakiet rozumieme, že ľahké rakety s vyvážením viac do hlavy vás často rýchlejšie unavia a sú príčinou zranenia typu tenisového lakťa. Je to dané tým, že väčšia časť hmotnosti rakety je prevedená do hlavy, ktorá je potom horšie ovládateľná.

Pri raketách pre začiatočníkov sa predpokladá, že majú pomalší švih a tzv. tuhšiu silovú techniku. Týmto hráčom naopak vyhovujú rakety vyvážené do hlavy, pretože údery väčšinou len narážajú – typicky seniori a začiatočníci. Ak však máte slušný švih, ale ešte nemáte úplne zvládnutú techniku, potom môže pri hraní s ľahkou raketou s vyvážením do hlavy dôjsť ku zraneniu práve kvôli tomu, že ťažšia hlava rakety vám bude pri rýchlom švihu prekážať a blokovať jeho plynulosť.

Ak sa vo vyššie uvedenom poznávate, siahnite po ťažšej rakete s vyvážením viac do ruky. Taká raketa vás navyše posunie ďalej aj herne.

Ako vybrať tenisovú raketu podľa dĺžky

Dĺžka tenisovej rakety je štandardne 680–690 mm. S kratšími raketami hrajú najmä deti a juniori. Ako vybrať detskú hľadajte tu.

Po predĺženej dĺžke rakety siahnite v prípade, že ste vyšší hráč. Práve vysokí hráči využívajú dlhšie rakety pre lepšiu koordináciu pohybu. A navyše im dlhšia raketa umožní väčšie zosilnenie úderu.

Dlhé rakety vám doprajú tiež väčší dosah pri zemi. Tým pádom vznikne väčší pákový efekt a dlhšia raketa zosilní podanie.

Maximálne prípustná dĺžka rakety je 736,6 mm.

Označenie dĺžky Dĺžka v mm
Štandardná dĺžka 685 mm
Predĺžená dĺžka > 690 mm

Ako vybrať tenisovú raketu podľa profilu (šírky) rámu

Šírka rakety je ďalší parameter, ktorý ovplyvňuje výsledné správanie sa rakety. Užší profil rámu (18–21 mm) vyberajte, ak ste pokročilí a skúsení tenisti. Najčastejšie s ním hrajú i profíci na okruhu ATP a WTA. Užší rám totiž robí raketu rýchlejšou a pomáha presnosti úderu.

Širší rám (nad 22 mm) je ideálny pre začínajúcich tenistov. Širší profil menej vibruje a generuje viac sily. Tým pádom vám šetrí tenisový lakeť pri nečistých úderoch.

Ako vybrať tenisovú raketu podľa počtu strún

Pri vypletaní tenisovej rakety sa odlišujú krátke a dlhé struny. Najčastejšie v raketách nájdete výplet so vzorom 16 dlhých a 19 krátkych strún. Výsledkom je vyššia rýchlosť úderu. Hustejšie vypletenie (napr. 18/20) napomáha väčšej kontrole, pretože udrží loptičku na rakete o niečo dlhšie. Na úkor toho však loptička stratí na rýchlosti.

Viac o tenisových výpletoch hľadajte na poradenskej stránke Ako vybrať tenisový výplet.

Vzor výpletu Zameranie
16/18
16/19 spin a rýchlosť
16/20
18/19
18/20 kontrola a životnosť

Ako vybrať tenisovú raketu podľa veľkosti gripu

Pre vašu ruku je dôležitou súčasťou rakety i grip, čiže rukoväť rakety. U väčšiny rakiet si totiž môžete vyberať z rôznych gripov. Ibaže čo to znamená?

Gripy sa líšia svojou hrúbkou. To znamená, že sa každému lepšie drží iný grip. Ak si zvolíte menší grip, dá sa všetko čiastočne zachrániť správnym výberom tenisovej omotávky, ktorá grip dodatočne zväčší. Napriek tomu je lepšie zvoliť si správny grip hneď pri výbere tenisovej rakety.

Najčastejšou veľkosťou gripu pre muža priemernej výšky je grip L4. Pre väčšiu mužskú ruku zvoľte grip L5, naopak pre menšiu mužskú dlaň grip L3. Práve veľkosť gripu L3 sa často odporúča i ženám, avšak samotné hráčky najčastejšie zvolia grip L2. Ženy s menšou dlaňou alebo deti môžu skúsiť tiež grip L1.

Detailný spôsob, ako odmerať dlaň a zvoliť správny grip, hľadajte tu.

Ako vybrať tenisovú raketu podľa pokročilosti hráča

Ak vás nebaví umárať sa s technickými parametrami tenisových rakiet, nič sa nebojte. Vyberte si skupinu podľa vašej hernej vyspelosti a vyberte si raketu z danej ponuky.

Pre pokročilé ženy platia rovnaké pravidlá pre výber tenisovej rakety ako pre mužov. Ak ste začiatočníčka alebo rekreačná hráčka, pozrite sa na stránku ako vybrať dámsku tenisovú raketu pre rekreačné hráčky.

Tenisové rakety pre začiatočníkov (rekreačných hráčov)

Zaradiť sa medzi začiatočníkov nie je žiadna hanba. Začiatočníci alebo rekreační hráči sa vyberú na tenisový kurt prevažne v letnej tenisovej sezóne zhruba raz za 14 dní. Tenis spoja s posedním v bufete a z klasického letného poobedia majú krásne letné poobedie.

Výhody

  • Nízka cena

Nevýhody

  • Horšia hrateľnosť
  • Predvypletená raketa základným výpletom

Z vyššie popsaného je jasné, že rekreační hráči nehrajú tenis na výkon, ale skôr pre lásku k športu a potešenie duše. Pre rekreačných hráčov preto nie je prioritou investovať do najlepších rakiet na trhu. Nezriedka sa teda stane, že majú problém trafiť loptičku aktívnou plochou rakety a o umiestnenie úderu do dvorca ani nehovoriac.

Aká by mala byť tenisová raketa pre rekreačných hráčov

  • ľahká až stredne ťažká raketa pre jednoduchšiu ovládateľnosť (do 285 g)
  • stredná až väčšia hlava rakety uľahčuje úder aktívnou časťou rakety (660 cm² a väčšia)

Náhled videa

Tenisové rakety pre pokročilých hráčov

Medzi pokročilými tenistami sa to hmýri skúsenými tenistami i  mladými puškami. Jedno však majú spoločné, na kurte sa počas letnej sezóny ukazujú pravidelně 1–2× týždenne.

Výhody

  • dostatočná razancia
  • väčšia rýchlosť
  • lepšia ovládateľnosť
  • vynikajúca presnosť

Tréning robí majstra. Na kurtoch už poznáte každú lajnu, každý odskok loptičky a prejavuje sa to i do vašej hry. Techniku úderu zvládate bez problémov. Iba sem tam sa vlúdi chybička, ale tá postretne každého. Viete, čo je to sweet spot a nebojíte se ho využiť v prospech svojho úderu.

Aká by mala byť tenisová raketa pre pokročilých hráčov

  • stredne ťažká raketa (285–300 g)
  • stredná až menšia hlava (660 cm² a menšia)
  • vyváženie na stred (330–350 mm)

Tenisové rakety pre skúsených a výkonnostných hráčov

Slovo zimná prestávka nepoznáte. Na tenis chodíte od januára do decembra, a to hneď niekoľkokrát týždenne. Oddýchnete si možno na dovolenke, ale ideálna dovolenka je pre vás tá s raketou v ruke. Bez preháňania sa o vás dá hovoriť ako o tenisovom bláznovi.

Výhody

  • zosilnená razancia
  • presná a rýchla
  • perfektná ovládateľnosť
  • vyššia rýchlosť švihu

Riešite každý gram rakety, poznáte rozdiel vo vyvážení a do detailu riešite, ako si vybrať tenisový výplet. Potom ste skúsený hráč a určite si brúsite zuby i na nejaké menšie turnaje, v ktorých rozhoduje každý detail, pretože úderovú techniku máte na špičkovej úrovni.

Aká by mala byť tenisová raketa pre pokročilých hráčov

  • ťažká raketa (300 g a těžiaí)
  • malá hlava (645 cm² a menšia)
  • vyváženie do ruky (330 mm a menšia)
  • užší profil rámu do 21 mm

Tenisové rakety podľa značiek

Keď si na niečo zvyknete, ťažko to budete meniť. Ľahko sa tak tenistom stáva, že  začnú preferovať jednu značku a na ostatné sa pozerajú cez prsty. Na tom nie je nič zlé.

Ale viete, ktorý rad rakiet vašej obľúbenej značky je pre vás ten pravý? Každý modelový rad tenisových rakiet má totiž iné silné stránky, preto sa s nimi zoznámte skôr, ako si kúpite pre vás nevhodnú raketu.

V každom rade danej značky nájdete viac rakiet v rovnakom dizajne, ktoré sa líšia parametrami. To proto, aby si vybral tak mierne pokročilý, ako i skúsený turnajový hráč či junior.

Tenisové rakety profesionálnych tenistov

Poviete si, že Roger Federer stále víťazí, preto musí mať super raketu a chcete ju tiež. Žiadny problém. Nemusíte riešiť žiadne zložité parametre a dostanete presne to, s čím najväčšie hviezdy hrajú. Stačí, keď sa pozriete  na stránku tenisových hviezd.

Nájdete tu viac ako 50 profi tenistov a tenistiek. Pod ich menom si môžete vybrať nielen ich tenisovú raketu, ale i ďalšie tenisové vybavenie, ako sú tašky na rakety, tenisové oblečenie alebo tenisové výplety.

Zdravotné rakety

Špeciálnou kategóriou tenisových rakiet sú zdravotné rakety. Veľa tenisových nadšencov po častom, dlhoročnom hraní ochorie na tzv. tenisový lakeť a presne pre týchto hráčov je tu rad Pro Kennex Kinetic.

Tieto rakety sú vhodné pre široké spektrum hráčov a vďaka jedinečnej technológii sú eliminované nárazové šoky. Tým je zabezpečená šetrnosť k celej paži.