Ako vybrať detskú kolobežku


5 minút čítania

Kolobežky sú ideálnym štartovacím dopravným prostriedkom. Výborne sa hodia na ihrisko aj do mesta. Jednoducho sa ovládajú, zvládnu mierne nerovnosti, deti ich milujú a rýchlo sa na nich naučia.

detskakolobka-titulka.webp

Ako sa zorientovať?

Hlavným kritériom pre rozdelenie a výber detskej kolobežky je terén a určenie. Kde bude vaše dieťa na kolobežke prevažne jazdiť? Z tohto pohľadu možno kolobky rozdeliť do dvoch kategórií:

  1. Malé kolobežky do mesta
  2. Kolobežky s nafukovacími pneumatikami

Skládací městské kolobky

Skladacie mestské kolobežky - vhodné na hravé jazdy a ako približovadlo na spevnených cestách

Koloběžka s nafukovacími koly

Kolobežka s nafukovacími kolesami, s ktorou môžete vyraziť aj na výlet

Vek a výška dieťaťa

Ideálny vek, kedy môžete dieťaťu kolobežku zaobstarať, je okolo štyroch rokov

Pre predškolákov vyberajte medzi detskými modelmi. Pre väčšie deti nad 140 cm môžete hľadať aj v kategórii modelov pre dospelých.

Kolobežka by mala s dieťaťom pár rokov rásť – budete potrebovať výškovo nastaviteľné riadidlá. Ideálna výška riadidiel je približne v úrovni bedier dieťaťa. Ak sú nízko, bude sa dieťa zbytočne hrbiť, ak sú príliš vysoko, bude sa mu zle riadiť. U skladacích kolobežiek oceníte rýchlosť nastavenia a aretácie riadidiel pomocou rýchloupínača.

Malé kolobežky do mesta

Městská koloběžka

Ak chcete detské vozítko na hravé jazdenie v okolí domu a na pevnom rovnom povrchu, voľte medzi jednoduchými detskými kolobežkami s plastovými kolieskami. Často sú skladacie a vhodné do mesta, napríklad na priblíženie sa k zástavke MHD. 

Typické sú pre ne úzke riadidlá, ktoré sa jednoducho ovládajú, ale nie sú pohodlné pre dlhšiu jazdu. Zaobstaráte ich pre deti už od výšky 85 cm.

lacnejšie, ľahšie a prenosné, ale neumožňujú jazdu ani v ľahkom teréne. Malé tvrdé kolieska s priemerom 120-200 mm vyžadujú spevnené cesty s hladkým povrchom. Aj na zámkovej dlažbe budú detské ruky po dlhšej jazde vytrasené. 

Nosnosť si strážte hádam len u plastových modelov pre najmenších. Vzhľadom ku konštrukcii sú malé kolobežky vybavené iba zadnou nášľapnou brzdou

Pri výbere malej kolobežky pozerajte na použité kvalitné materiály, kvalitu prevedenia a možnosti nastavenia a zloženia – ideálne sú rýchloupínače. 

Na spoločné dlhšie výlety ich neodporúčame. Deti by jazda čoskoro prestala baviť. Berte ich skôr ako športovú hračku.

Výhody malej kolobežky do mesta

  • Nízka hmotnosť (okolo 2,5 kg)
  • Skladnosť
  • Pre najmenších jazdcov aj dospelých
  • Na dobrom povrchu jednoduchá ovládateľnosť
  • Väčšinou nižšia obstarávacia cena

Nevýhody malej kolobežky do mesta

  • Veľmi citlivé na nerovnosti, vyžadujú rovný povrch
  • Nevhodné na dlhšiu jazdu
  • Menej pohodlné

Kolobežky s nafukovacími pneumatikami

Chcete s deťmi občas vyraziť na výlet do parku alebo na lesný chodník? Zvoľte kolobežku s nafukovacími pneumatikami. Sú pohodlnejšie a lepšie zvládajú nerovnosti.


Kolesá voľte maximálne do priemeru 20”. Pre deti budú ľahšie ovládateľné.

Dávajte pozor na modely s príliš vysokým stúpadlom, na ktorých sa deti skoro unavia. Hľadajte kolobežku s výškou nášľapu okolo 6 cm.

Sledujte tiež hmotnosť kolobežky. Okrem záťaže pre dieťa je to podstatný údaj pre mamičky, ktoré budú kolobežku občas poponášať. S ľahšou kolobežkou bude jazdec jednoduchšie manévrovať.

Aké brzdy?

U väčšiny modelov kolobežiek s nafukovacími kolieskami nájdete čelusťové brzdy (véčka). Sú účinnejšie a dieťa sa naučí ovládať brzdové páčky. 

Brzdové páčky by sa mali dať dobre nastaviť a osadiť bližšie k riadidlám, aby na ne kratšie detské prsty ľahko dosiahli

Brzdy véčka
Čeľusťové brzdy (véčka)

Brzdové páčky dětem dobře nastavte
Detské prsty sú krátke a slabšie - pomôžte im správnym nastavením pák

Nastavenie riadidiel

Pri výbere skontrolujte maximálnu výšku riadidiel, pretože aj väčšia kolobežka môže rásť s dieťaťom. Výšku môžete nastaviť pomocou predstavca (rúrky, v ktorej sú riadidlá uchytené). Každý predstavec má vyznačenú hranicu maximálneho vysunutia. Pokiaľ vám neskoršie dĺžka nebude stačiť, môžete predstavec vymeniť za iný, alebo použiť vyššie riadidlá.

U kolobežiek s hlavovým zložením typu a-head upravíte výšku podložkami. 

Kvalita prevedenia

Aj pri výbere kolobky s nafukovacími kolesami sledujte použité materiály a kvalitu spracovania. Nikde by nemalo nič vyčnievať a jazdca ohrožovať.

Výhody kolobežky s nafukovacími kolesami

  • Hodí sa aj na dlhšie jazdy
  • Zvláda aj jazdu v “teréne”
  • Nafukovacie kolesá lepšie hladia nerovnosti
  • Pohodlnejšia
  • Univerzálnejšia
  • Možno ich jednoduchšie vybaviť doplnkami (svetlo, košík, zvonček, reflexné pásky atp.)

Nevýhody kolobežky s nafukovacími kolesami

  • Vyššia obstarávacia cena
  • Menej skladné
  • Vyššia hmotnosť (okolo 7 kg)

Pozerajte na cestu, potom na cenu

Aby kolobežka neskončila odložená v garáži a vaše deti kolobeh nezavrhli, vyberajte najmä podľa toho, kde a ako sa na nej bude jazdiť. Až potom riešte cenu, v ktorej sa samozrejme odráža kvalita. U detských kolobežiek neodporúčame šetriť výberom tých najlacnejších kusov a odporúčame vybrať modely osvedčenej a preverenej značky.

Vybrať detskú kolobežku »

Kam ďalej?