RECENZIA: Tenisová obuv Mizuno Wave Exceed Tour 6 Clay – ťažšia, ale v prospech lepšieho výkonu


8 minút čítania

Mizuno Wave Exceed Tour 6 Clay posúvajú hranice výkonu. Nový model je ťažší, ale ponúka lepšiu stabilitu a komfort, čo ocení každý pokročilý hráč.

Tenisová obuv na antuku Mizuno Wave Exceed Tour Clay 6. generácie završuje 10-ročné výročie tohto ultraľahkého radu obuvi. Na recenziu som dostal výročnú, špeciálnu verziu v kombinácii čiernej a zlatej, ktorá vyzerá úplne fantasticky.

Musím povedať, že táto obuv si každého tenistu svojím vzhľadom podmaní od prvého pohľadu. Otázkou zostáva, či nový update dokázal nadviazať na predchádzajúce úspechy tohto populárneho radu. Chceš počuť pravdu? Nový model prakticky vo všetkých ohľadoch očakávania predčil.

Špeciálny výročný dizajn oslavujúci 10-ročné pôsobenie modelu Mizuno Wave Exceed Tour na tenisovom trhu je priamo na zjedenie.

Už nie sú ultraľahké

Model Wave Exceed Tour vždy patril medzi ultraľahkú obuv. Pri štvrtej generáciu obuvi, ktorú som recenzoval v roku 2021, som pri veľkosti UK 10,5/EUR 45 nameral 351 g na jednu tenisku. To síce nie je najnižšia hmotnosť, s ktorou som sa kedy stretol, ale stále patrí do kategórie ľahkých a veľmi ľahkých tenisiek.

6. generácia Mizuno Wave Exceed Tour pribrala takmer 50 g v prospech lepšej stability a odolnosti. A to nejde brať vyložene ako negatívum.

Rovných 400 g na jednu tenisku už nespadá do kategórie ultraľahkých tenisiek. Ale to vôbec nevadí.

Obuv sa mi zdala od samého začiatku testovania robustnejšia. Už nenavodzuje ten pocit ľahkosti ako predtým. To ale nemusí byť nutne na škodu, ak je to v prospech lepšej odolnosti stability a komfortu.

V porovnaní s inými modelmi je to stále pomerne ľahká obuv, ale teraz už by som ju do kategórie ultraľahkých nezaradil. Novo je obuv zameraná na čo najširšie publikum pokročilých a skúsených pretekárskych hráčov.

Čo sa vlastne zmenilo?

Nie je toho zrovna málo. Začnime napr. zakrivením zadnej časti obuvi. Pri predchádzajúcej generácii prišlo Mizuno s výrazne otvorenou pätnou časťou, ktorá umožňovala jednoduché obutie tenisky, ale mala pomerne výrazný negatívny dopad na ukotvenie päty v teniske. Hráčky a hráči sa sťažovali, že obuv vzadu príliš netesní a hráč má tak pri pohybe pocit, že z tenisiek vypadne.

Nový model toto zakrivenie von trochu viac narovnal späť, ale stále mám pocit, že by som mohol byť v teniske lepšie ukotvený. Snáď sa Mizuno raz vráti ku klasickému uzatvorenému typu päty ako pri 4. generácii v roku 2021.

Päta tenisky už nie je tak extrémne otvorená, ako pri predchádzajúcej verzii. Ale stále mám trochu pocit, že mi vzadu obuv netesní tak, ako by som chcel.

Zvršok je opäť tvorený kombináciou sieťoviny a elastickej ochrannej klietky z gumy 3D-Solid. Na vnútornej časti tenisky okolo palca je teraz ochrana dôslednejšia a celá táto kriticky namáhaná časť je pokrytá drobnými gumovými výstupkami.

Šnurovanie ponúka 6 otvorov pre šnúrky, pričom medzi niekoľkými otvormi sú výrezy vo zvrchnej časti materiálu nazvané Dyna-Eyelet Wrap. Toto riešenie ti pomôže s dôslednejším a pocitovo pevnejším utiahnutím obuvi.

Minimalistický jazyk je veľmi tenký a krátky. Do obuvi z toho dôvodu odporúčam nosiť vždy hrubšie ponožky, aby ťa šnúrky pri utiahnutí nerezali do priehlavku.

Jazyk je opäť minimalistický, rozdelený na 3 časti pre lepšiu priľnavosť. Vadí mi však na ňom, že je opäť veľmi krátky. Na prvý pohľad to takmer vyzerá, že teniska žiadny jazyk nemá. Navyše je jazyk veľmi tenký a šnúrky tak môžu niektorých hráčov pri pevnom utiahnutí iritovať. Mne to našťastie, aj vďaka hrubším ponožkám, nijako nevadilo.

Výrazne lepšie tlmenie

Najväčších zmien sa však obuv dočkala v strednej časti, čiže v oblasti tlmenia a opory. Na päte sa opäť nachádza rokmi preverená technológia Mizuno Wave. Okrem toho tu dizajnéri použili viac tlmiaceho materiálu, ktorý sa úplne vzadu mierne zdvíha pre lepšiu stabilizáciu a oporu.

Smerom k špičke je nárast tlmiaceho materiálu tiež patrný. Aj preto je obuv o toľko ťažšia než predchádzajúca generácia. Mizuno zväčšilo a dizajnovo upravilo torzný stabilizátor Wave Plate, ktorý novo zasahuje až do prednej časti obuvi.

Výraznejšie tlmenie na päte s technológiou Mizuno Wave pridáva na komforte a zlepšuje celkovú oporu a stabilitu obuvi.

Obuv je tak celkovo robustnejšia, stabilnejšia a menej náchylná na krútenie. To poteší najmä fyzicky zdatnejších a ťažších hráčov, ktorým predchádzajúce ultraľahké spracovanie príliš nešmakovalo.

Pocitovo najvýraznejšou zmenou je nasadenie extra výkonnej tlmiacej peny Mizuno Enerzy NXT do prednej časti. Obuv je tak vpredu komfortná a pritom citlivá. Kúsok za toto tlmenie ku kraju tenisky umiestnilo Mizuno asi 4 cm dlhý plastový plátok, ktorý funguje ako odrazový mostík na samotnom konci vašich prstov.

Nový typ tlmenia Mizuno Enerzy NXT na špičke v kombinácii so stabilizátorom Wave Plate dokáže nielen tlmiť nárazy, ale tiež vracať energiu späť do pohybu.

Keď sa do tenisky opriete alebo urobíte split-step, tak sa súhra týchto materiálov prejaví výraznou dynamikou obuvi. Obuv je teraz síce ťažšia, než bola, ale na celkovom pocite obratnosti to neubralo. Je to práve vďaka týmto premysleným systémom a technológiám, ktoré spolu navzájom spolupracujú. V zásade sa teda dá povedať, že celkovo je obuv stabilnejšia, odolnejšia a bezpečnejšia než kedykoľvek predtým.

Najagresívnejšia podrážka

Podrážka je opäť v prípade tejto antukovej verzie tvorená výrazne agresívnym stromčekovým vzorom s rozdielnou veľkosťou a šírkou jednotlivých plátkov. Pôsobivá je najmä hĺbka dezénu. Tá je 4 mm! To je v porovnaní s konkurenciou úplne ojedinelé.

Na porovnanie: Minule recenzované Lacoste AG-LT23 Ultra Clay mali dezén hlboký iba 2,3 mm, čo je trochu hanba. Moje obľúbené Wilson Kaos Swift 1.5 Clay majú hĺbku dezénu 3 mm, čo osobne považujem za zlatý stred a bohato to stačí.

Obuv má pravdepodobne najagresívnejší typ podrážky, s ktorým sa môžete na trhu s tenisovou obuvou stretnúť. Hĺbka vzorky je neuveriteľné 4 mm.

Na výrobu podrážky bola opäť použitá odolná guma DuRubber, takže predrať podrážku ti zaberie pár mesiacov. Drobnou nevýhodou výraznej hĺbky dezénu podrážky je jej pružnosť. Jednotlivé plátky stromčekovej vzorky majú tendenciu sa pri tlaku ohýbať, namiesto toho, aby sa okamžite bez deformácie zarezali do antukového povrchu.

Je to miniatúrny, čisto pocitový detail, ktorý úplná väčšina hráčov nemá vôbec šancu postrehnúť. Ale vďaka tomu, že mám možnosť testovať niekoľko párov špičkových tenisiek počas jednej sezóny, tak viem, že niektorá konkurenčná obuv na antuku v tomto smere pôsobí lepším dojmom.

Adept na tenisovú obuv roku 2024

Mizuno vytvorilo skutočne plnohodnotný update svojho najpopulárnejšieho modelu špičkových turnajových tenisiek. Trúfnem si povedať, že nový model je výrazne lepší než predchádzajúca 5. generácia, ktorá sa podľa môjho názoru zase až tak veľmi nepodarila.

Mizuno síce ustúpilo od zavedeného ultraľahkého dizajnu k stredne ťažkej obuvi, ale urobilo to v prospech lepšej výkonnosti na všetkých frontoch. Obuv je pomerne výrazne ťažšia, než sme pri tomto modeli boli zvyknutí. Príkrm v podobe extra materiálu ale vyústil do pevnejšej, stabilnejšej a odolnejšej obuv.

Mediálna časť obuvi okolo palca je výborne chránená proti pretrhnutiu gumovým protektorom 3D-Solid.

Zároveň je opäť na prvý pohľad viditeľný zmysel pre detail, špičkové materiály a veľmi kvalitné spracovanie. Mizuno berie inovácie úplne vážne a snaží sa posúvať hranice výkonnosti svojich produktov neustále vpred. Je to jedna z mála firiem, pri ktorej som si istý, že spokojnosť zákazníka je pre firmu tým najdôležitejším hnacím motorom.

Ak by som mal náruživému tenistovi či tenistke na klubovej a turnajovej úrovni odporučiť tenisovú obuv na rok 2024, potom bez mrknutia oka odporučím práve tieto Mizuno Wave Exceed Tour 6 Clay. Dôkazom ich kvality nech je fakt, že som si ich chcel po tomto testovaní ponechať. Ale pri pohľade do mojej tenisovej skrine s obuvou som zistil, že štvrtý pár tenisiek do zásoby by moje svedomie už neunieslo. Tak niekedy nabudúce, Mizuna si nechám, niekdy nabudúce…

Výrazný stabilizátor na podrážke Wave Plate dodáva obuvi na pevnosti a dynamike.

Plusy a mínusy tenisovej obuvi Mizuno Wave Exceed Tour 6 Clay

 • Špičkové technológie a bezchybné spracovanie
 • Perfektne vyvážená obuv – nie je ani veľmi ľahká, ani ťažká
 • Príjemná obuv hneď od prvého obutia, nie je nutné ju rozšliapnuť
 • Komfortné a pritom veľmi citlivé odpruženie
 • Veľmi dobrá stabilita
 • Vynikajúca trakcia na antukovom povrchu
 • Veľmi dobrá priedušnosť
 • Solídna odolnosť
 • Pomerne výrazne ťažšia než predchádzajúce modely
 • Zadná časť obuvi by mohla byť viac uzatvorená pre tesnejší pocit
 • Kvôli minimalistickému jazyku môžu šnúrky pri pevnom utiahnutí rezať
 • Niekomu môže vadiť užší strih obuvi

Staršie články