RECENZIA: Tenisová obuv Lacoste AG-LT23 Ultra Clay – pohodlné dizajnovky s malou výdržou


11 minút čítania

Lacoste AG-LT23 Ultra Clay ťa ohromí dizajnom a komfortom. Priprav sa ale na vysokú hmotnosť a slabšiu odolnosť zvrška. Viac zistíš v recenzii.

Nový model špičkových antukových tenisiek Lacoste AG-LT23 Ultra Clay je vizuálne jednou z najpôsobivejšej obuvi, s ktorou som sa kedy stretol. Všetko je spracované do najmenšieho detailu. Obuv navyše nielen výborne vyzerá, ale tiež skvelo funguje.

Takmer dokonalý dojem z „krokodílej“ obuvi však kazí pár nedostatkov, z ktorých jeden môže byť pre obuv doslova „fatálny“. V čom obuv zlyháva a v čom ťa naopak nadchne, sa dozvieš v tejto recenzii.

Tenisová obuv Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Trocha histórie

Prvá generácia špičkových turnajových tenisiek Lacoste vyrazila dych snáď každému, kto trochu tenisovú módu sleduje. Tri roky starý model Lacoste AG-LT21 Ultra Clay v sebe kombinoval moderný dizajn s trochou retro štýlu.

Obuv bola bacuľatá, ťažká, robustná, pevná a odolná. Zároveň zaujala širokú verejnosť tiež tým, že si ju na svoje dlhé nohy obul Daniil Medvedev, ktorý v tom čase vyhral svoj prvý a doteraz jediný grand slam – US Open 2021.

Tenisová obuv Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Pozor na veľkosť

O tri roky neskôr tu máme nástupcu v podobe modelu Lacoste AG-LT23 Ultra Clay, ktorý už vyzerá ultra-moderne. Dizajn obuvi sa viac zaguľatil a dostal aerodynamickejší nádych. Obuv pôsobí modernejším a rýchlejším dojmom.

Lenže aj keď sa obuv vizuálne môže zdať ako ľahká obuv, v skutočnosti je tomu naopak. Opäť ide o ťažkú, robustnú a dosť bacuľatú obuv. Vo veľkosti EU 46 (UK 11, US 12) jedna teniska váži neuveriteľných 460 g.

Pozoruhodná je presnosť spracovania – ľavá teniska vážila 460 g a pravá 461 g. Iba gram rozdielu v hmotnosti tohto páru je v podstate malý zázrak a rarita. Takto presne spracovanú obuv som zažil iba pri teniskách Wilson Rush Pro 4.0.

Tenisová obuv Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

S veľkosťou obuvi si však daj pozor. Lacoste zrejme nepočítal s tým, že keď obuv vyplní veľkým množstvom tlmiacej peny a mäkkého čalúnenia, zmenší tým zároveň vnútorný priestor obuvi.

Obuv je síce vo vnútri neuveriteľne mäkučká a pohodlná, ale vďaka tomu je v nej menej miesta. Pri nákupe si vyberaj obuv o číslo väčšiu, tak ako som to urobil ja. Síce ti bude obuv zvonka pripadať ako plutva, ale vo vnútri sa budeš cítiť ako v bavlnke a nič ťa nebude tlačiť.

Špičkové materiály a technológie

Francúzsky Lacoste patrí medzi najuznávanejšie a najprestížnejšie značky v módnom priemysle. Ich oblečenie a obuv je vždy majstrovsky spracované a navyše skvelo vyzerá. Francúzsky zmysel pre detail a eleganciu je skrátka cítiť na každom centimetri ich produktov. Nový model Lacoste AG-LT23 Ultra Clay nie je výnimkou.

Zvršok je vyrobený z pletenej sieťoviny Piqué Weave (zrejme z nylónu), ktorá je priedušná a elastická. Obuv tým pádom nevyžaduje rozšliapnutie a môžeš s ňou vletieť do zápasu okamžite pri prvom obutí.

Tenisová obuv Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Jazyk je ergonomicky a asymetricky tvarovaný tak, aby sa prirodzene prispôsobil priehlavku. Zároveň má v sebe na jednej strane otvory na lepšiu ventiláciu. Šnurovanie ponúka šesť otvorov s tým, že tri otvory sú tvorené pútkami, ktoré prechádzajú cez bočnú časť obuvi. Vďaka tomu pri utiahnutí dôjde zároveň k stiahnutiu vnútornej klietky a chodidlo máš skutočne pevne zafixované.

Po odhalení jazyka som zistil, že jazyk je prepojený s podrážkou a tvorí konštrukciu obuvi. Vnútro obuvi tvoria dve vrstvy materiálu, ktoré sa navzájom prirodzene prekrývajú.

Výkonnostný komfort

Obuv tohto typu je väčšinou stavaná na maximálne pohodlie a ochranu členkov. Vnútorná časť obuvi na päte je vybavená skutočne bacuľatým čalúnením, ktoré konštrukčne a kvalitou pripomína konkurenčný model adidas Barricade.

Vlastne obuv pôsobí veľmi podobným dojmom ako práve tieto obľúbené adidasky. Keď si obuv obuješ, dostaneš sa do nevídaného priestoru nekonečného komfortu a rozmaznávania. Ten pocit je presne taký, aký by mal byť. Nikde nič netlačí, neodiera, chodidlo drží na mieste a máš pocit perfektného objatia. Áno, tak sa mi to páči.

Tenisová obuv Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Skvelá stabilita a trakcia

Čo by to bolo za turnajovú obuv, ak by nebola stabilná? Lacoste si aj v tomto prípade pohral s najnovšími poznatkami a technológiami. Na päte z vonkajšej strany sa nachádza asymetricky stavaný stabilizátor. Ten pomáha udržať pevnosť obuvi a udržuje členok v stabilnej polohe.

Celou spodnou časťou prechádza TPU vrstva z Pebaxu. To je špeciálny materiál, ktorý často používajú napr. tenisky značky Nike. Tento tuhý materiál ovláda krútiace sily, ktoré na obuv pôsobia pri náhlej zmene pohybov. Udržuje obuv v spevnenej polohe a pomáha vracať energiu späť do pohybu.

Tenisová obuv Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Učarovala mi podrážka. Nový model nahradzuje pôvodný materiál od výrobcu pneumatík Goodyear vlastnou gumovou zmesou LineGrip s unikátnym vlnkovým vzorom s drobnou textúrou. Vlnky sú navyše v nezvykle veľkom rozstupe od seba. Trakcia na antuke je vďaka tomuto riešeniu perfektná.

Podrážka mi pripomína podrážku francúzskych tenisiek Le Coq Sportif Futur LCS-T01, ktoré som si v minulom roku kúpil len tak na vyskúšanie. Zvláštnosťou je jej vôňa alebo zápach. Guma je totiž zrejme vyrobená z rastlinných materiálov, ktoré sú ekologické, ale majú zvláštny odér. Je to len môj odhad založený práve na typickej vôni tohto materiálu, tak ma neber za slovo. V promo materiáloch sa o tom nepíše.

Citlivé a výkonné tlmenie

Zaujímavo na mňa zapôsobila kombinácia dvoch typov tlmiacej peny. Na päte sa nachádza vyššia vrstva výkonnej EVA peny, ktorá má za úlohu tlmiť tie najtvrdšie dopady na pätu. Vpredu pod špičkou je ale výrazne mäkší a citlivejší materiál nazvaný LSR Foam (Lacoste Super Responsive Foam).

Zaujímavosťou je, že táto pena nie je vlastne veľmi vidieť, tak ako je to pri obuvi bežné. Je schovaná priamo pod gumovou podrážkou a z vonkajšej časti je zaliata v Pebaxe, ktorý obuv torzne a laterálne spevňuje. Toto riešenie je nielen vizuálne zaujímavé, ale tiež praktické.

Tenisová obuv Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Pena pod špičkou je mimoriadne citlivá, ale zároveň nenarušuje bočnú stabilitu obuvi. Keď zospodu v prednej časti obuvi zatlačíte do podrážky, tak sa výrazne prehne do vnútra. To nie je bežné a dosť ma to prekvapilo.

Podrážka má tendenciu prispôsobovať sa kurtu ako prísavka. Výsledkom je úžasná citlivosť na povrch kurtu, ktorú poznáme napr. z ultraľahkých tenisiek. Pri takto ťažkej a stabilnej obuvi je to nevídaná kombinácia výkonnosti, komfortu a citu. Pritom je obuv perfektne stabilná a má skvelú trakciu.

Obuv tak aj napriek svojej vysokej hmotnosti pôsobí agilným a vzdušným dojmom. K celkovému komfortu nosenia tiež prispieva kvalitná vnútorná vložka.

Drobné nedostatky

Na prvú dobrú by sa mohlo zdať, že Lacoste prišiel s dokonalou výkonnostnou obuvou pre najnáročnejších hráčov. Krokodíl sa však nevyhol niektorým pomerne nečakaným nedostatkom.

Pútko na zadnej strane obuvi má slúžiť na jej pridržanie pri obúvaní. Ako mám ale do tak malého pútka prestrčiť svoj ukazováčik, to skutočne netuším. Kúsoček sa mi tam zmestí, ale to na poriadne pridržanie obuvi nestačí. A to mám chudé prsty.

Tenisová obuv Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Ďalším nedostatkom pre niekoho môže byť vyššie spomínané tlmenie v prednej časti obuvi. Áno, je veľmi citlivé. Áno, obuv je vďaka nemu veľmi stabilná. Ale pri dlhodobom nosení nie je pohodlné v porovnaní s konkurenčnými teniskami, napr. Wilson Rush Pro 4.0, adidas Barricade či Head Revolt Pro 4.5.

Ak v obuvi odohráš jeden dvojhodinový zápas za deň a potom ich už nenosíš, tak dajme tomu. Ak sa ale na kurte pohybuješ viac hodín každý deň, tak to pre tvoje kĺby nebude zrovna raj na zemi. Vrstva tlmiaceho materiálu by mohla byť v prednej časti vyššia.

Rozporuplná odolnosť

Odolnosť tenisovej obuvi sa stáva pravidelne predmetom vášnivých diskusií. Tenis na antuke je k obuvi neúprosný. Veľa sa kĺže a skúsení tenisti sa často dostávajú do extrémnych pozícií, keď sa obuv doslova položí vnútornou stranou na kurt a drhne sa s ňou niekoľko cm o povrch. V tej chvíli sa z kurtu stáva agresívny brúsny papier a materiál obuvi kričí: „Už dosť!“. Problém je v tom, že počas niekoľkohodinovej záťaže v rámci recenzie sa väčšinou žiadny neduh na obuvi neobjaví. Lenže tu sa objavil.

Tenisová obuv Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Už po cca 4–5 hodinách hry sa práve na vnútornej strane okolo palca, kde dochádza k ohybu obuvi, začala objavovať malá trhlinka. Na oboch teniskách. Toto vysoko namáhané miesto je vybavené pomerne vysokou vrstvou gumy, čo na prvý pohľad vyzerá pevne.

Ale táto ochranná guma je prilepená k sieťovanému zvršku tenkou vrstvou zvaru. Ide teda o bezošvú konštrukciu, ktorá závisí len na kvalite a sile lepenia. A samozrejme, že lepidlo na sieťovanom materiáli veľmi dobre nedrží. Z malej trhlinky sa tak po dlhšom čase môže stať veľká trhlina, ktorá bude prepúšťať antuku do vnútra obuvi. A to je vždy nočnou morou každého hráča.

Odporúčania pre výrobcu Lacoste

Nepredpokladám, že túto recenziu budú študovať inžinieri z Lacoste, ale možno sa mýlim. Osobne im odporúčam, aby si vzali príklad z tenisiek iných značiek. Už dlhé roky je trendom použitia na zvršok obuvi vysoko odolná umelohmotná klietka, ktorá v podstate celú obuv chráni pred praskaním a predretím. Nevýhodou je horšia poddajnosť a priedušnosť.

Ďalším vhodným materiálom z posledných rokov sú pleteniny s vysokou hustotou. Tie sú pomerne odolné, veľmi flexibilné a priedušné. Lacoste si teda musí do budúcna vybrať, akou cestou pôjde. Nie vždy sa dajú skrátka skombinovať všetky prvky a materiály dohromady tak, aby vznikol dokonalý produkt spĺňajúci všetky požiadavky zákazníkov.

Tenisová obuv Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Vysoká cena za dizajnovú dokonalosť

V tomto prípade Lacoste vytvoril takmer dokonalú obuv, ale v mene dizajnu a kvality spracovania pozabudol na odolnosť, ktorá amatérskych hráčov zaujíma najviac.

V jednom z rozhovorov s Daniilom Medvedevom tento špičkový tenista spomenul, že jeho spotreba konkrétne tejto obuvi je cca 1 pár na každých 14 dní. To nie je vo svete svetového tenisu rarita, ale poukazuje to na jeden fakt. Profesionálna tenisová obuv ako je táto je vysoko spotrebný tovar, ktorý má podať maximálny výkon počas napr. jedného turnaja. A tým jej krátky život končí.

Lenže bežný smrteľník si chce kúpiť obuv na celú sezónu. Samozrejme záleží za celkovej záťaži. Ale obávam sa, že jeden pár týchto prenádherných tenisiek Lacoste AG-LT23 Ultra Clay na tých niekoľko mesiacov na antuke bežnému smrteľníkovi stačiť nebude. A to je vzhľadom na inak veľmi podarenú výkonnosť, pôsobivý dizajn a celkovú kvalitu spracovania veľká škoda.

Tenisová obuv Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

Plusy a mínusy tenisiek Lacoste AG-LT23 Ultra Clay

  • Úžasný dizajn, zmysel pre detail a vysoká kvalita použitých materiálov
  • Vynikajúca stabilita a trakcia na antuke
  • Špičkový komfort bez nutnosti obuv rozšliapnuť
  • Veľmi kvalitné spevnenie a ochrana členka
  • Výkonnostné tlmenie s veľkým citom pre povrch
  • Premyslený systém šnurovania s pevným utiahnutím
  • Veľmi dobrá priedušnosť zvrška
  • Rozporuplná odolnosť a neistá výdrž zvrška
  • Nepoužiteľné zadné pútko
  • Slabšie tlmenie vpredu
  • Vysoká hmotnosť

Staršie články