Tichá revolúcia. Široké klziská na hokejovej mape vymierajú


7 minút čítania

Ktoré európske tímy už hrajú na ľade NHL? A sú Európania, ktorí sú zvyknutí na široké klziská, väčší poserovia ako Američania? Čítaj ďalej.

Hokejové štadióny majú dva rozmery: severoamerický a medzinárodný. Zatiaľ čo NHL sa hrá na klziskách severoamerických rozmerov, v Európe hokejisti hrajú väčšinou na ľade medzinárodných rozmerov. Práve európske klziská sú štandardom pre majstrovstvá sveta alebo olympijské hry.

Zajímavosťou je, že zimné olympijské hry sa v Severnej Amerike konali šesťkrát (Vancouver 2010, Salt Lake City 2002, Calgary 1988, Lake Placid 1980 a 1932, Squaw Valley 1960). Ale až na olympijských hrách vo Vancouveri Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) súhlasila so zmenou tradície a usporiadaním turnaja na užšom zámorskom klzisku.

Hokejové klzisko

Zámorské klzisko NHL

V Severnej Amerike má štandardné klzisko NHL dĺžku 200 stôp a šírku 85 stôp, čo je 61 × 26 metrov. Tento rozmer vychádza z rozmerov ľadovej plochy klziska Victoria Skating Rink v Montreale, kde sa v roku 1875 odohral prvý zápas pod strechou.

Európska či medzinárodná veľkosť klziska

Na druhej strane, európske klziská, ktoré spĺňajú špecifikácie IIHF, sú dlhé o niečo menej ako 200 stôp a široké približne 97 až 100 stôp (60 × 30 metrov). Rozmery sa však môžu líšiť od klziska ku klzisku, pretože ide len o odporúčanie, nie o povinnosť. Preto viac ako v NHL môžu hráči využiť znalosť svojho domáceho klziska a zaskočiť súpera, ktorý nie je zvyknutý na rozmery klziska.

Niektoré európske kluby sa snažia priblížiť rozmerom NHL a upravujú veľkosť hracej plochy na vlastnom klzisku. Na príklade českej hokejovej extraligy možno vidieť, že klasické letisko zostáva na 3 zo 14 štadiónov. Na druhej strane rozmery NHL spĺňajú 4 štadióny. Zvyšok štadiónov je v rámci hybridného modelu.

Rozmery českých hokejových štadiónov

Klub Štadión Rozmery
Mountfield Hradec Králové ČPP aréna 60 × 30 m
BK Mladá Boleslav Zimní stadion Mladá Boleslav 60 × 30 m
HC Olomouc Zimní stadion Olomouc 59,5 × 29,5 m
HC Dynamo Pardubice Enteria Arena Pardubice 59 × 28,75 m
HC Škoda Plzeň Home Monitoring Aréna 60 × 28 m
HC Kometa Brno Winning Group Arena 60 × 28 m
HC Energie Karlovy Vary KV Arena 60 × 28 m
ČEZ Motor České Budějovice Budvar aréna 58 × 28 m
HC Oceláři Třinec Werk Arena 58 × 28 m
HC Vítkovice Ridera Ostravar Aréna 58 × 28 m
Bílí Tygři Liberec Home Credit Arena 60 × 26 m
HC Verva Litvínov Zimní stadion Ivana Hlinky 60 × 26 m
HC Sparta Praha O2 Arena 60 × 26 m
Rytíři Kladno ČEZ stadion 59,5 × 26 m


Ako veľkosť hracej plochy ovplyvňuje spôsob hry

Rozdiely vo veľkosti hracej plochy výrazne ovplyvňujú štýl hry na jednotlivých ihriskách. Každé korčuliarske klzisko je rozdelené na presné tretiny, takže je veľký rozdiel v tom, aké veľké, alebo správnejšie široké, sú jednotlivé zóny. To má vplyv nielen na intenzitu hry, ale aj na priestor pre taktické manévre trénerov.

Bum, tresk, buch, gól v NHL

Zámorské klziská sú približne rovnako dlhé ako európske klziská, ale užšie a v niektorých prípadoch klzísk veľkosti letiska výrazne užšie. Nie je preto prekvapujúce, že rovnaký počet hráčov na menšom priestore vedie ku konfrontačnejšiemu a akčnejšiemu štýlu hry. Hráči sa dostávajú do veľmi častého kontaktu a hra je rýchlejšia, preto sa kladie dôraz na rýchlosť a silu hráčov.

Technici a profesori z Európy

Na druhej strane väčšie európske klziská ponúkajú hráčom viac priestoru. Hra preto nemá také vysoké tempo a fyzické nároky na hráčov nie sú také vysoké. To však otvára dvere pre rozvoj technickej a taktickej stránky hry. Hráči nie sú pod takým tlakom, a preto majú viac času na prácu s pukom. Tréneri majú zase viac priestoru na premýšľanie o taktických formáciách, čo dáva hre poriadok a znižuje prvok náhody.

Rozmery hokejového ihriskaVšetky rozmery a rozdiely európskeho a zámorského ihriska. (Zdroj: wikipedia.com)

Európania, chvejte sa. Tu sa hrá od podlahy! Výmysly alebo fakty podložené číslami?

Scott Grossman a Terence Hines uverejnili štatistiku zo sezóny 1995/96, v ktorej zistili, že severoamerickí hráči nazbierali spolu 38 622 trestných minút, zatiaľ čo európski hráči v NHL nazbierali len 6 037 trestných minút. Dospeli k záveru, že európsky hokej je menej agresívny. Treba však vziať do úvahy, že ich štatistiky hovoria len o súhrnných číslach. Výpovednejší by bol priemer, keďže v NHL hrá menej Európanov ako severoamerických hráčov. Aká je teda skutočnosť?

Podľa prieskumu Sportega však údaje NHL za sezónu 2022/23 neukazujú, že by medzi európskymi a severoamerickými hráčmi bol nejaký výrazný rozdiel. Európania nazbierali 5 265 trestných minút, zatiaľ čo Američania a Kanaďania 18 151. V priemere je to však necelých 20 trestných minút na hráča oproti 26,5 minúty. Ak pôjdeme ešte ďalej a pozrieme sa na priemerný čas strávený na ľade na jednu trestnú minútu, Európan strávi na ľade 15:14, Severoameričan 15:01.

Nie je preto správne vyvodzovať závery vo fyzickej náročnosti a agresivite hry na základe národnosti. Vždy to závisí od konkrétneho typu hráča a štýlu hry, ktorým sa prezentuje.

Najtrestanejší hráči základnej časti NHL v rokoch 1992/93-2022/23

Najtrestanejší hráči NHL Najtrestanejší Európania Najtrestanejší Slováci
3 402 TM – Tie Domi (CAN) 2 085 TM – Zdeno Chára (SVK) 2 085 TM – Zdeno Chára
2 634 TM – Donald Brashear (USA) 1 447 TM – Krzysztof Oliwa (POL) 672 TM – Peter Bondra
2 562 TM – Matthew Barnaby (CAN) 1 409 TM – Andrei Nazarov (RUS) 649 TM – Róbert Švehla
2 522 TM – Chris Neil (CAN) 1 408 TM – Roman Hamrlík (CZE) 628 TM – Marián Hossa
2 404 TM – Rob Ray (CAN) 1 379 TM – Darius Kasparaitis (RUS) 563 TM – Richard Zedník
2 191 TM – Keith Tkachuk (USA) 1 304 TM – Alex Kovalev (RUS) 498 TM – Michal Handzuš
2 147 TM – Jeff Odgers (CAN) 1 268 TM – Alexei Zhitnik (RUS) 492 TM – Marián Gáborík
2 085 TM – Zdeno Chára (SVK) 1 266 TM – Bobby Holík (CZE) 464 TM – Miroslav Šatan
2 018 TM – Bryan Marchment (CAN) 1 123 TM – Pavel Kubina (CZE) 457 TM – Andrej Meszároš
1 956 TM – Ian Laperriere (CAN) 1 100 TM – Ulf Samuelsson (SWE) 429 TM – Ronald Petrovický


Vykonajte revolúciu za nás!

Samotná kvalita hráčov, rozhodcov a ďalších aspektov hry prispieva k tomu, že zápasy NHL sú pre oko fanúšika oveľa zábavnejšie a atraktívnejšie. Významnú úlohu v tomto pohľade na hru však zohrávajú aj rozdiely v rozmeroch klziska.

Ak sa diskutuje o štandardizácii rozmerov hokejového klziska na jeden celosvetovo používaný rozmer, potom má výhodu užšie klzisko NHL pred európskym. Rýchlosť a neustála akcia robia zo zámorskej súťaže atraktívne divadlo, ktoré medzištátnym zápasom často chýba.

Už v roku 2019 sa hovorilo o tom, že aj európske klziská sa prispôsobia rozmerom ľadovej plochy za veľkou mlákou a budú hrať na ľade širokom 26 metrov. Po dvoch rokoch sa táto diskusia opäť oživila a došlo k dohode, že olympijské hry a majstrovstvá sveta sa budú hrať len na ľadových plochách s takto upravenou šírkou. Ak sa však pozrieš na pravidlá IIHF dnes, požiadavky na šírku hracej plochy oscilujú medzi minimálnou šírkou 26 metrov a maximálnou šírkou 30 metrov.

V blízkej budúcnosti teda môžeme očakávať ďalšie fantastické titulky o revolúcii v medzinárodnom hokeji, keď sa zúžia ľadové plochy. Aby sa však zabránilo odlivu fanúšikov a európsky hokej zostal atraktívny a konkurencieschopný, jednotlivé kluby môžu tieto zmeny uskutočniť skôr, ako IIHF dokáže toto pravidlo presadiť.

Staršie články