Všetko o tajbrejku, záhade č. 40 a odkiaľ pochádza láska v tenise

5 minút čítania

Nahliadni do najväčších tajomstiev základných tenisových pravidiel. Zisti všetko o tajbrejku a bodovacom systéme.

Tenis je veľmi jednoduchá hra. Napriek tomu skrýva pre nováčikov niekoľko prekvapení, ktoré ani skúsenejší hráči nedokážu vysvetliť. Prečo sa počítanie bodov po 15 a 30 skočí na číslo 40? A ako sa hrá tajbrejk? Na všetky otázky sa dozvieš odpovede.

Tenistky vstupujú na kurt

Ako sa v tenise boduje

Bodovanie v tenise sa delí na tri fázy: gem, set a zápas. Hra sa hodnotí bodmi, set hrami a zápas setmi. Body v hre sa začínajú od "Love" (nula), cez 15, 30 a potom 40 bodov. Hráč, ktorý získa ďalší bod po 40 bodoch, vyhráva hru. Ak obaja hráči dosiahnu 40 bodov, nastáva zhoda (Deuce) a hra pokračuje, kým jeden z hráčov nezíska dva body za sebou. Prvý bod v rovnovážnom stave sa nazýva výhoda (Advantage).

Bodovanie v tenise je jednoduché, keď pochopíš základy. Hráč musí získať štyri body, aby vyhral hru. Priebeh bodovania je nasledovný:

1. Love = nula
  2. 15 = jeden bod
  3. 30 = dva body
  4. 40 = tri body
  5. Deuce = zhoda pri troch bodoch (40:40)

Výhody pri zhode: Ad in = podávajúci získava bod pri zhode, Ad out = podávajúci stráca bod pri zhode.

Náhled videa

Láska v tenise nie je viac ako nič

"Love" je termín používaný v tenise na označenie nulového skóre. Láska v tenise jednoducho znamená nič. Ak je napríklad skóre 40:0, rozhodca oznámi "forty love". Love sa používa aj na počítanie gemov v sete. Avšak populárny kanár, moment, keď hráč porazí svojho súpera 6:0, sa v angličtine označuje ako bagel, čo je pečivo, ktoré tvarom pripomína nulu.

Kde sa v tenise zjavila láska

Pôvod termínu "Love" v tenisovom bodovaní je zahalený rúškom tajomstva. Medzi navrhovanými teóriami prevláda tá, ktorá spája "Love" s francúzskym slovom "L'oeuf", čo znamená vajce, a to kvôli podobnosti čísla nula s vajcom. Pre túto teóriu však neexistujú žiadne konkrétne dôkazy.

Ďalšia populárna teória predpokladá, že výraz "Love" pochádza zo slovného spojenia "hrať z lásky", čo znamená, že aj keď hráč nezíska žiadne body, stále hrá z lásky k hre.

Záhada čísla 40

Jedinečný postup bodov z "Love" na 15, 30 a potom 40 v tenisovom bodovaní často spôsobuje zmätok. Na rozdiel od tradičných športov, kde sa body získavajú postupne, skok z 30 na 40 v tenise je trochu netradičný.

Teória hodinového ciferníka

Jedna z populárnych teórií tvrdí, že tenisové bodovanie sa pôvodne počítalo na hodinových ciferníkoch, pričom ručičky umiestnené na 15, 30 a 45 minútach označovali body. bod na 45. minúte bol neskôr skrátený na 40 minút, aby sa tam zmestil bod výhody, pričom víťazný bod označoval ukončenie hodiny (60 minút).

Francúzsky predchodca

Ďalšia teória odvodzuje jedinečný systém bodovania od francúzskej hry nazývanej "jeu de paume", ktorá bola predchodcom moderného tenisu. V tejto hre sa hráč posunul o 15 stôp dopredu vždy, keď získal bod. Po dvojnásobnom posune dopredu (30 stôp) sa však mohol posunúť dopredu len o 10 stôp, aby sa nedostal príliš blízko k sieti.

Všetko o tajbrejku

Ke skóre v tenise patria okrem gemov aj sety a zápasy. Hráč alebo tím musí vyhrať aspoň šesť hier, aby vyhral set. Ak však obaja hráči vyhrajú po piatich gemoch, set pokračuje. Buď jeden z hráčov vyhrá set 7:5, alebo za stavu 6:6 vstúpi do tajbrejku alebo skrátenej hry.

Výhra v tajbrejku

Na víťazstvo v tajbrejku musíš získať aspoň sedem bodov s minimálne dvojbodovým náskokom nad súperom. To znamená, že ak prvý hráč získa sedem bodov, ale súper ich má šesť, hra pokračuje, kým jeden z hráčov nedosiahne dvojbodový náskok.

Tenista pri servisu

Podávanie v tajbrejku

Tajbrejk začína podaním jedného z hráčov. Potom ide podávať druhý hráč a po každých dvoch bodoch sa podanie medzi hráčmi strieda. Ako prvý podáva hráč na pravej strane kurtu, a to z pravého servisu.

Striedanie strán v tajbrejku

Po prvých šiestich bodoch a potom každých šesť bodov si hráči vymenia strany kurtu. To znamená, že každý hráč v tajbrejku zahrá tri podania z jednej strany a tri z druhej strany.

Podávanie po setoch v tajbrejku

Po skončení tajbrejku bude hráč, ktorý v tajbrejku podával ako prvý, podávať v prvej hre nasledujúceho setu.

Bodovanie grandslamových zápasov

Grandslamové turnaje majú jedinečný systém bodovania. Na týchto turnajoch muži musia vyhrať tri sety, zatiaľ čo ženy musia vyhrať dva sety, aby vyhrali zápas. Na všetkých ostatných turnajoch musia muži aj ženy vyhrať iba dva sety, aby vyhrali zápas.

Nezávisle od toho, keď sa v zápase dosiahne stav 6:6 v rozhodujúcom sete, sa hrá desaťbodový tajbrejk. Zápas vyhráva hráč alebo družstvo, ktoré ako prvé získa 10 bodov a vedie aspoň o dva body.