Tvoje telo rozpráva, počúvaš ho? Hokejový tréning a moderné technológie


10 minút čítania

Moderné technológie sú všade okolo nás. Zapoj ich do svojho tréningu. Pátraj v údajoch a zlepši svoje hokejové zručnosti.

Vítaj v dobe, keď hokejka a korčule nestačia. Dnešní hokejisti vyzerajú ako superhrdinovia nielen vďaka svojim schopnostiam na ľade, ale aj vďaka pomôckam, ktoré im pomáhajú trénovať ešte predtým, ako sa dotknú puku. Moderné technológie zásadne menia nielen svet okolo nás, ale aj šport. Priprav sa na rýchlu prehliadku sveta technológií, ktorá naštartuje tvoj tréning.

Tréning pod dohľadom s prvkami špionážneho thrilleru

Zabudni na trénerov s píšťalkami a poznámkovými blokmi. Dnes tvoju tepovú frekvenciu, spaľovanie tukov alebo kvalitu spánku monitoruje tvoj vlastný chytrý náramok alebo hodinky. Aj samotný Iron Man by ti závidel! Títo šikovní špióni ti na striebornom podnose predložia údaje, ktoré ti pomôžu pustiť sa do tréningu efektívnejšie.

Myslíš si, že GPS slúži len na to, aby si sa cestou na štadión nestratil? Nie. V moderných športoch snímače GPS a pohybu sledujú každý tvoj krok, šprint, odpočinok alebo efektivitu na ľade. Možno máš pocit, že ťa sleduje Veľký brat, ale vedz, že tieto údaje ti pomôžu zaplniť medzery vo vlastnej hre pri tréningu a zabránia ti, aby si lapal po dychu ako parná lokomotíva.

Inteligentné hodinky

Nemusíš byť technický maniak, aby sa ti táto technológia páčila. Stačí, ak máš túžbu zlepšovať sa a kráčať s dobou. Mať technológiu na svojej strane ti pomôže, či už začínaš, alebo naopak, drvíš to už niekoľko sezón a ťažko hľadáš priestor na zlepšenie.

Stále ťa táto téma zaujíma? Nasaď si inteligentné hodinky a zisti s nami, čo vlastne sledujeme.

Vyčerpanie alebo forma? Rozhodnú hodinky

Preč sú časy, keď tréner mohol vykričať svoje hlasivky, pretože mal pocit. Dnes čo nie je podložené dátami, to sa neráta. Inteligentné hodinky a náramky poskytujú spätnú väzbu o výkone v reálnom čase a umožňujú analyzovať tréning alebo zápas aj niekoľko hodín po záverečnej siréne. A na čo sú dobré?

Nasaď si náramok alebo hodinky, zapni aplikáciu (niekoľko tipov na aplikácie nájdeš na konci tohto článku) a jednoducho ži. Zbierajú údaje o všetkých tvojich aktivitách počas dňa a večer monitorujú tvoj spánok. Nás však zaujíma, čo ti ponúknu, keď príde čas na tréning.

Zamerané na detaily

Z údajov sa dozvieš, či si v najlepšej forme, alebo či musíš spomaliť, aby sa tvoj motor nepreťažil. V hokeji rozhodujú detaily a vďaka modernej technológii ich uvidíš. Získané čísla môžeš prediskutovať so svojím trénerom a podľa nich upraviť svoj tréning. Navyše budeš môcť predchádzať zraneniam.

  • Srdcová frekvencia: Absolútny základ. Technológia ti ukáže, ako intenzívne pracuje tvoje srdce. A práve podľa tohto kardiologického sprievodcu na hodinkách môžeš ľahko upraviť intenzitu tréningu tak, aby bol efektívny. Chceš sa predsa tréningu venovať na 100 %, ale pritom sa nezraniť ani neutrpieť zranenie.
  • Spálené kalórie: Nie je to len číslo, ktoré sledujú ľudia snažiaci sa schudnúť. Kalórie spálené počas tréningu ti pomôžu lepšie pochopiť svoje telo a metabolizmus pri rôznych druhoch záťaže. Ak budeš vedieť, koľko si spálil počas tréningu, uľahčí ti to úpravu stravy a regeneráciu.
  • Kvalita spánku: Alfa a omega výkonnosti. Kvalitný spánok je minimálne rovnako dôležitý ako tréning. Spánok je miestom, kde sa tvoje telo regeneruje, svaly rastú a hlava sa ti čistí. A to je zlato, kamarát. Pretože bez poriadneho spánku si na ľade ničím a tvoj výkon sa neposunie.

Dáta máme k dispozícii. Čo ďalej?

Keď už máš prehľad o svojom tele, musíš si tieto informácie poskladať dokopy. Vytvor si na ich základe tréningový plán a stravu alebo požiadaj certifikovaných trénerov a odborníkov na výživu, aby ti s tým pomohli. Netrénuj len na ľade, začleň do tréningu aj iné pohybové aktivity. cvičenie, behanie, plávanie, cyklistiku, aerobik či jogu - to všetko a ešte viac ti môže pomôcť pri čiastkových aspektoch celkovej výkonnosti. A nikdy nezabudni na regeneráciu.

Presnosť a pohodlie, to je to, čo hodinkám chýba

Mali by sme tu najbežnejšiu a najdostupnejšiu verziu modernej technológie, ktorú môžeš využiť pri tréningu. Veď hodinky nie sú práve najpohodlnejšie v rukaviciach priamo na ľade, preto existujú rôzne snímače pohybu a vesty GPS, ktoré ti pomôžu získať ďalšie a presnejšie informácie.

Trénerská tabuľa

GPS vesty: informácie priamo od srdca

GPS vesty a trackery sú hračky, ktoré tvoria športovcov 2.0. Sú presnejšie, pohodlnejšie pre hokejistov a poskytujú viac informácií ako hodinky a náramky. Ich nosenie z teba automaticky nerobí rýchlejšieho, silnejšieho alebo vytrvalejšieho športovca. Budeš však chytrejší. A ak tieto informácie vieš využiť, môžeš všetky tieto schopnosti zlepšiť takmer lusknutím prsta.

GPS neobalamutíš

Je to také jednoduché. Oblečieš si vestu, ktorá má zabudované GPS a ďalšie snímače, a ideš trénovať. Meria tvoju priemernú rýchlosť, rýchlosť šprintu, prejdenú vzdialenosť alebo energetický výdaj. Jednoducho sa z nej dozvieš všetko, čo potrebuješ na trénovanie a zlepšovanie svojich schopností.

Prečo to mení pravidlá hry?

  • Presné sledovanie pohybu: Asi vás neprekvapí, že niečo s GPS v názve sleduje každý váš krok a odraz. S vestou získaš informáciu o svojej rýchlosti, vzdialenosti, ale aj o tom, či sa flákaš a dávaš do hry maximum. Navyše je presnejšia ako hodinky.
  • Analýza výkonu: Potom je na tebe alebo tvojich tréneroch, aby analyzovali údaje a premietli ich do praxe. Dozvieš sa, či potrebuješ popracovať na štartoch, či ti príliš skoro dochádza šťava, alebo či je to len v tvojej hlave a ty sa len šetríš. A tiež ti to pomôže včas zabrzdiť, aby si sa vyhol zraneniu.
  • Zlepšenie hernej taktiky: Získaš aj údaje o tom, kde sa na ihrisku pohybuješ. Ak vesty používate ako celý tím, tréner môže odhaliť vašu Achillovu pätu alebo pracovať na odstránení nežiaducich návykov.

Medzi najobľúbenejšie vesty GPS patria Catapult a STATSports.

Vyberaj len to najdôležitejšie

Ak nemáš body, rútiš sa v hierarchii tímu do suterénu. Nás však zaujíma tréning a čísla v ňom. Na aké atribúty sa zamerať a ktoré nie sú pre hokejistu až také dôležité?

Maximálna rýchlosť a obratnosť

Connor McDavid dokáže vyvinúť rýchlosť vyše 40 km/h. To od teba nikto nechce. Ale takých tridsať... čo povieš? Rýchlosť ti dáva obrovskú výhodu, ľahšie predbehneš súpera a dostaneš sa do lepších pozícií a väčších šancí. Len potom nezabudni trénovať aj stickhandling a streľbu, aby si tak rýchlo, ako si šancu vytvoríš, aj neskončila.

Reakčný čas

Veľmi dôležitou zručnosťou, s ktorou ti hodinky ani vesty práve nepomôžu, je mať čo najkratší reakčný čas. Samozrejme, najmä ak si brankár. Aj s pukom na hokejke alebo bez neho však musíš vedieť reagovať na dianie na ľade v milisekundách. Najlepší hráči v NHL majú reakčný čas približne 200 ms. Tú svoju si môžeš zlepšiť pomocou Game Changeru, ktorá ti pomôže zlepšiť aj prácu s hokejkou. Alebo skús hádzať tenisovú loptičku o stenu z krátkej vzdialenosti.

Vytrvalosť

Výdrž je dôležitá v každom športe, ale v hokeji sa ti nikto nebude smiať, že vydržíš „len“ minútu. Naopak, vydržať 45-60 sekúnd na ľade počas jedného striedania je hokejový maratónsky výkon! Preto si zmeraj výdrž, ale pri plnom výkone. Dlhodobá výdrž pre teba nie je až taká rozhodujúca.

Sila

So silou je to podobné ako s výdržou. Musíš byť silný v osobných súbojoch, mať silné nohy na výbušné štarty a ruky na tvrdé údery. Ale bez rýchlosti, obratnosti a reakčného času je ti maximálna sila nanič. Kým sa budeš snažiť prekonať súpera, ten sa bude rútiť na chudáka brankára. Preto tvojím cieľom nie je dvíhať závažia ako olympijský vzpierač, ale pracovať na sile v kombinácii s ostatnými vlastnosťami.

Stabilita

Môže sa to zdať ako maličkosť, ale aj stabilita má veľký vplyv na tvoj výkon. Pri streľbe ti pomôže stabilita na korčuliach, ustojíš zákroky súpera a budeš menej predvídateľný. Precvič si rovnováhu doma s naším tréningovým videom. Vydržíš aspoň 30 sekúnd na jednej nohe?

Náhled videa

Aplikácie na pomoc

Existuje množstvo aplikácií, ktoré si môžeš stiahnuť z obchodu App Store alebo Google Play a spárovať ich so svojím inteligentným zariadením. Ak vynecháme aplikácie jednotlivých výrobcov inteligentných hodiniek, existujú multisportovné aplikácie, ako napríklad Strava alebo Endomondo, ktoré môžeš použiť na viacero aktivít.

Potom je tu pre hokejistov obľúbená aplikácia HockeyTracker, ktorá na teba len tak sype čísla a dáta. Ak hľadáš aplikáciu, ktorá je zároveň trénerom a ukazuje ti konkrétne cvičenia, môžeš siahnuť po Dangle Time. Je však mierne spoplatnená.

Neboj sa experimentovať, prechádzaj obchody v telefóne a skúšaj ďalšie. Len nám daj určite vedieť, čo sa ti najviac osvedčilo.

APPLE TIP: Ak vlastníš hodinky Apple Watch, samotní hokejisti pri zapnutí hokejovej aktivity odporúčajú zapnúť aj režim uzamknutia vody, aby sa hodinky nevypínali kvôli potu.

Aplikácie pre inteligentné hodinky

Nezabudni na aplikácie na analýzu stravy alebo spánku. Na sledovanie stravy vyskúšaj aplikácie Kalorické tabulky, YAZIO alebo MyFitnessPal. Na sledovanie spánku vyskúšaj Sleep Cycle, BetterSleep alebo Pillow: Sleep Tracker.

Staň sa hokejovým priekopníkom

Analyzuj dáta, nastavuj ciele, upravuj tréningové plány. Dáta nikdy neklamú a krútia krkom domnienkam. Možno vesty s GPS, hrudné pásy a ďalšie vymoženosti 21. storočia ešte nie sú v hokeji také rozšírené ako napríklad vo futbale, ale to neznamená, že do toho nemôžeš šliapnuť ako priekopník. Práve naopak. Máš náskok, tak ho využi.

Staršie články