RECENZIA: Tenisové rakety HEAD Speed 2024


13 minút čítania

Nový rad Head Speed je tu. Pozrite si generáciu modelov pre rok 2024 a nechajte sa pohltiť atmosférou na ihrisku.

Najpopulárnejší rad tenisových rakiet HEAD Speed sa opäť po dvoch rokoch dočkal svojho nástupcu. Tentokrát okrem inovovanej technológie Auxetic druhej generácie prichádza s novou povrchovou úpravou rámu. Tá síce nie je podľa môjho názoru zrovna zásahom do čierneho, ale určite sa nájdu hráčky a hráči, ktorým sa to bude páčiť. V tejto dvojrecenzii sa pozrieme na zúbok dvojici najvýkonnejších modelov MP a PRO.

Tenisové rakety Head Speed 2024

Gumový zafúľanec

Prvé, čo vás pri uchopení nových HEAD Speed 2024 do ruky okamžite zaujme, je nová povrchová úprava rámu. Preč je kombinácia matného a lesklého nástreku. Rám je teraz potiahnutý tenkou vrstvou mäkkého materiálu, ktorý pripomína gumu. Na prvé ohmatanie to možno vyzerá zaujímavo, ale v praxi je táto novinka veľmi nepraktická.

Raketa mierne drhne, čo môže vadiť najmä jednoručiakom, ktorí si raketu na bekhende pridržiavajú druhou rukou v oblasti krčka. Druhou a možno ešte horšou vlastnosťou tohto materiálu je špinivosť. Klasická lesklá úprava rámu, akú používajú profesionáli, by bola najlepším možným riešením tohto problému. Asi ale ide o nákladný proces, za ktorý by sme si museli priplatiť niečo extra a to by pri súčasnej cene rakiet mohlo byť už za hranou.

Nový gumový povrch rámu ľahko zachytáva antuku, ktorú možno zotrieť iba mokrou handričkou.Nový gumový povrch rámu ľahko zachytáva antuku, ktorú možno zotrieť iba mokrou handričkou.

V našich európskych končinách sa hrá prevažne na antuke. Každý antukový hráč si počas tréningu alebo zápasu oklepáva obuv. Antuka sa na tento nový mierne textúrovaný rám veľmi ľahko nalepí a len tak ju dolu nedostanete. Osobne si vždy po oklepaní obuvi raketu utieram o stehno, aby som sa antuky na ráme zbavil. V tomto prípade sa antuka skôr na ráme rozmaže a zostáva tam. Po hre je tak nutné vziať navlhčený uterák alebo handričku a antuku z rámu utrieť.

Rovnako ako antuka sa bude do rámu „zažierať“ aj pot z vašich rúk. A ako poznáme z iných podobných pogumovaných rámov, tento materiál sa po čase rozdrobí a na rakete zostanú nepekné fľaky. HEAD si toto aspoň u mňa za rám nedá a je to podľa môjho názoru veľmi nepodarená dizajnová chyba. Pozitívom je aspoň skutočnosť, že táto povrchová úprava eliminuje vystúpené hranky v prechodoch medzi čiernou a bielou farbou nového dizajnu.

MPčko nesklame

Model Head Speed MP 2024 je opäť svojimi parametrami na pomedzí rakety pre pokročilých a skúsenejších až pretekárskych hráčov. Ide pravdepodobne o vôbec najpopulárnejšiu 300 g raketu s hlavou s veľkosťou 645 cm2 na trhu. Novinka má o niečo mäkší rám s hodnotou 60 RA (predtým 62 RA).

Čo ale naopak narástlo je švihová hmotnosť. Pred 2 rokmi som MPčku s výpletom nameral švihovku 317 kg/cm2. Čerstvý model pre rok 2024 v tomto dôležitom parametri narástol na úctyhodných 326 kg/cm2. A to už je hodnota, ktorá sa blíži raketám pre turnajových hráčov. Vyššia švihová hmotnosť je poznať už len tým, že dostať raketu do rýchleho švihu je o niečo náročnejšie oproti staršiemu modelu.

Tenisové rakety Head Speed 2024

Keď však rám rozhýbete, budete ocenení dobrou stabilitou a vedením loptičky. Speedky vždy mali punc univerzálnosti a to sa nezmenilo ani teraz. S MPčkom je radosť hrať tak od základnej čiary, ako aj na sieti. Otvorenejší vzor výpletu 16×19 dobre spinuje, ale napriek tomu si raketa zachováva nadštandardnú kontrolu aj presnosť. Rám má teraz vďaka technológii Auxetic 2.0 ešte viac tlmenejší prejav. Auxetická zložka sa teraz nachádza tiež v koncovke držadla. Výsledkom je solídny komfort, ktorý je takým vyhľadávaným parametrom súčasných rakiet.

Inovácií pomenej

Celkovo vzaté sa MPčko podobá predchádzajúcej generácii a osobne som na ňom nenašiel nič prevratné. Okrem už vyššie spomínanej vyššej švihovej hmotnosti sa raketa správa predvídateľne, čo je dobre. Pocitovo sa mi zdalo, že vzduchom rám letí o niečo pomalšie, než by som si prial. HEADu by som tak odporučil nabudúce trochu zapracovať na aerodynamike.

Čo sa týka úderovej kvality a istoty, tak tam nie je takmer čo vytknúť. Najviac mi raketa chutila na forhende a na podaní. Pri čopovanom bekhende mi trochu chýbal väčší ťah na bránku, keď v defenzívnejšej situácii mala raketa mierne nestabilný prejav. Pri nízkych loptičkách, keď je potrebné loptičku vyspinovať sa mi MPčko nezdalo dosť obratné. Tomuto modelu svedčia skôr priamejšie údery. Ale to nie je nič nové a pre rad Speed to platilo vždy.

Okrem technológie Auxetic 2.0 sú všetky ostatné vlastnosti totožné s predchádzajúcim modelom.Okrem technológie Auxetic 2.0 sú všetky ostatné vlastnosti totožné s predchádzajúcim modelom.

Model MP je štandardne dobrou raketou pre celodvorcový štýl tenisu. Rám vás do ničoho nenúti, energiu generuje podľa vášho snaženia a spinovať s ním budete tak, ako to sami vlastnou technikou dokážete. Na Nadalove „banánové forhendy“ si nechajte zájsť chuť.

Je to neutrálna raketa, ktorá necháva pootvorené dvierka vašej kreativite a kvalite. Preto je model Speed MP populárny tak medzi pokročilými hobíkmi a amatérmi, tak skúsenými hráčmi až na turnajovej úrovni. Raketa síce odpúšťa, ale neopravuje vás. Dokonca som mal pri tomto novom modeli pocit, že naopak pri nečistom zásahu sa rám ozve o niečo viac, aby vás upozornil na nutnosť zlepšenia presnosti zásahu.

PRO verzia sa podarila

Je to až neuveriteľné, ale prvýkrát v histórii môjho testovania rakiet HEAD Speed som si viac obľúbil 310 g model PRO oproti MPčku. Došlo totiž na ňom k jednej zásadnej zmene oproti predchádzajúcim generáciám. HEAD posunul balans rámu o 5 mm viac do ruky. Teraz má raketa vyváženie na 310 mm. A to jej náramne sedí!

Hlava je rovnako veľká ako pri modeli MP, ale má tradične hustejšie pletenie 18×20 pre lepšiu presnosť a kontrolu. Záhadou pre mňa je, ako je možné, že rám vyvážený viac do ruky zvýšil svoju švihovú hmotnosť až na masívnych 333 kg/cm2. To je nárast o celých 12 bodov oproti predchádzajúcej generácii. Pritom vďaka vyváženiu do ruky je raketa pocitovo lepšie ovládateľná než model MP.

Verzia PRO zmenila vyváženie viac do ruky na 310 mm. Vďaka tomu je skvelo ovládateľná a rýchla.Verzia PRO zmenila vyváženie viac do ruky na 310 mm. Vďaka tomu je skvelo ovládateľná a rýchla.

Rám je tiež rýchlejší, lepšie sa s ním švihá a má výrazne lepšiu stabilitu. Pritom obidve rakety majú rovnakú hrúbku rámu 23 mm konštantne. Lepšiu stabilitu som pocítil hlavne pri čopovanom bekhende, ktorý je s PRO verziou priamo excelentný.

Vyššia švihová hmotnosť pri oboch modeloch môže byť výsledkom mnou kritizovanej povrchovej úpravy rámu. Gumová textúra bude určite o niečo ťažšia než lesklý lak a vďaka rovnomernému rozprestreniu tohto materiálu po celom ráme tak raketa pôsobí pevnejším dojmom. Raketa lepšie reaguje tak na pomalé, ako aj rýchle loptičky. Môžete s ňou hrať slušný defenzívny tenis, pričom rýchly prechod z obrany do útoku jej svedčí najviac.

Ťažšia a lepšia

Vždy som sa s PRO verziou pri dlhšom hraní trápil. Novinka však menej unavuje ruku tiež vďaka vylepšenej auxetickej technológii. Aj pri 3-hodinovom náročnom tréningu a následnom zápase som sa s raketou na kurte cítil komfortne. Stále som mal energiu na plný švih a že s PROčkom môžete švihať „head nehead“ je zrejmé.

Pletenie 18×20 priamo nabáda na výbušnú a rýchlu hru. Musíte si však dávať pozor na to, aby ste šli dostatočne do kolien a švih vykonávali vždy s maximálnym úsilím a zároveň ľahkosťou. Nedbalé silové hranie s tvrdou rukou PRO verzii nesvedčí, tak ako vlastne tomu bolo vždy. Je príjemne vedieť, že na returne sa môžete do slabšieho servisu pekne položiť. Priamky, gule a rúrky, ako sa rýchlym rovným úderom hovorí, sú s touto raketou radosťou hrať. Nad loptičkou máte vynikajúcu kontrolu z každej pozície. Raketa je aj citlivá, dobre sa s ňou hrajú voleje a halfvoleje.

Tenisové rakety Head Speed 2024

Tvrdosť, alebo ak chcete skôr mäkkosť, rámu je tiež 60 RA ako pri modeli MP. Loptička tak zostáva o niečo dlhšie na strunách než pri tvrdších raketách, čo vylepšuje už tak veľmi dobrú presnosť. Tá je skutočne pozoruhodná. Je až prekvapujúce, že v podstate HEAD Speed PRO 2024 v tomto ohľade nemá konkurenciu.

Podobných rakiet s týmito parametrami na trhu príliš nie je. Vlastne si teraz ani nedokážem vybaviť, či tu je nejaká podobná raketa. PRO verzia je v podstate vo všetkých ohľadoch lepšia než model MP. Okrem slabšieho prístupu k spinu ťažko hľadať slabiny. Ale kto si zaobstará raketu s pletením 18×20 s týmto počíta a spin si vygeneruje sám šikovným zápästím a rýchlym švihom.

Zase tá omotávka

Samostatnú kapitolu musím venovať tomuto stále sa opakujúcemu nešváru. Dúfam, že to konečne niekto z vedenia HEAD v Českej republike pošle ďalej do Rakúska. Použitý základný grip HEAD Hydrosorb Pro patrí medzi moje obľúbené. Je krásne lepivý, má dobrú výšku tlmenia a pritom si zachováva skvelý cit pre hrany držadla. Čím je ale tento základný grip na držadle prichytený je pre mňa záhadou.

Približne po 3 hodinách hrania s modelom MP mi koncovka omotávky z držadla skĺzla. Po odkrytí „lepivej“ časti na mňa opäť vykuklo niečo chlpaté. Žiadne lepidlo, žiadna lepivá páska, alebo niečo, čo by koncovku gripu na rakete pevne udržalo. A čo ten chlpatý podklad? Ten tam podľa môjho názoru nemá vôbec čo robiť.

Základná omotávka sa na raketách uvoľnila po niekoľkých hodinách na samom konci. Chýba lepiaca časť, čo je dlhodobá vada takmer všetkých rakiet HEAD.Základná omotávka sa na raketách uvoľnila po niekoľkých hodinách na samom konci. Chýba lepiaca časť, čo je dlhodobá vada takmer všetkých rakiet HEAD.

Opakuje sa to stále dokola približne posledné 2 roky prakticky pri všetkých raketách HEAD od modelov Gravity, Prestige až po nové Radical. U ostatných výrobcov som to zažil iba raz pri rakete Wilson Pro Staff RF97 v13. Pritom keď si rovnaký grip kúpite a sami namotáte, tak žiadny problém nenastane. Je to teda chyba pri omotávaní držadla vo fabrike. Maličkosť, ale hrozne to štve. Riešením je namotanie vrchného gripu (overgripu) či premotanie originálneho základného gripu s novým podlepením. Pri prémiových raketách za niekoľko tisíc by sa však toto stávať nemalo.

Ktorú z nich vybrať?

Nové HEAD Speed 2024 sú opäť dobré tak, ako ste dobrí vy sami. Na nič extra sa nehrajú, ponúkajú z každej vlastnosti niečo a stále sú to solídne a hlavne najuniverzálnejšie rámy, ktoré rakúsky HEAD ponúka. Pre skúsenejších a turnajových hráčov je jasnou voľbou model PRO. Ten je tentokrát takmer dokonalý. Raketa je rovnako ako predchádzajúca generácia vhodná na útočnejší a priamejší štýl hry. Teraz je však veľmi dobre ovládateľná, rýchla a zďaleka tak neunavuje ruku.

Pre mňa osobne je o triedu lepšia, než model MP a to som si nemyslel, že o rakete s hustým pletením 18×20 niekedy poviem. MPčko je štandardne dobré. Poteší talentovaných juniorov, skúsené ženy a pokročilých mužov. Nevidím v ňom však výraznejšie zmeny, ktoré by majiteľa predchádzajúceho modelu mali nutne zlákať na nákup. Dokonca si skôr myslím, že keď už by si chcel majiteľ MP z roku 2022 kúpiť nový model, tak by mal presedlať skôr na verziu PRO, aby poznal niečo nové.

Tenisové rakety Head Speed 2024

Musím sa priznať, že takto rozdielne pocity pri testovaní rakiet som dlho nemal. Na jednej strane som nadšený z verzie PRO, na strane druhej mám chladnejší pocit z modelu MP. K tomu si pripočítajte rozporuplné spracovanie rámu s „gumovou“ textúrou, nedržiacu koncovku gripu a výsledkom sú nové rakety, ktoré na mňa celkovo pôsobia mierne negatívnym dojmom.

Ale možno je to dobre. Možno je práve tento dojem ukážkou stabilnej výkonnosti a čitateľnosti týchto rakiet. Nekupujete si úplne nový zážitok. Nekupujete si zajaca vo vreci. Kupujete si štandardnú osvedčenú kvalitu, ktorá je možno vo výsledku oveľa dôležitejšia než krátkodobý wow efekt. Pre konzervatívnych hráčov je to vlastne dobre. Teraz je len otázkou, či štandardne dobré rakety v súčasnej pestrej konkurencii majú čo ponúknuť. Pre úplnosť dodám, že som rakety testoval s výpletom Head Hawk Touch 1,25 mm po dobu cca 12 hodín. A teraz ma už ospravedlňte. Musím rakety pred ich vrátením vykúpať.

Náhled videa

Záverečné hodnotenie tenisových rakiet Head Speed 2024

 • Štandardne kvalitné rámy
 • Veľmi dobrý komfort a dobrý cit pre loptičku
 • Rakety podporujú univerzálny a pestrý štýl tenisu
 • Dobrá hrateľnosť tak od základnej čiary, ako aj na sieti
 • Dobrá stabilita, kontrola i presnosť (model MP)
 • Vynikajúca stabilita, vylepšená ovládateľnosť, skvelá kontrola, razancia a precíznosť (model PRO)
 • Model PRO pocitovo menej unavuje ruku oproti predchádzajúcej generácii
 • Nemajú výrazné herné slabiny a sú spoľahlivé
 • Rakety vás nenútia do konkrétneho štýlu hry
 • Rám s novým „gumovým“ nástrekom sa ľahko špiní a zle čistí
 • Základný grip na konci držadla po pár hodinách nedrží
 • Model MP by mohol byť živší
 • Utlmená spätná väzba nemusí sedieť každému

Autor: Michal Bayerl

Staršie články