Tenisový lakeť


4 minút čítania

Každý den navštevuje ordinácie ortopédov či praktických lekárov nespočetné množstvo pacientůov, ktorí sa sťažujú na podobné problémy. Väčšina z pacientov už dopredu informovaných hlási, že „majú tenisový lakeť“. Veľké množstvo týchto pacientov však nemá presnú predstavu, čo to vlastne tenisový lakeť je a prečo sa takto táto nepríjemná bolesť lakťa nazýva.

Tenisový lakeť získal svoje označenie zrejme pre svoj zvýšený výskyt u športovcov venujúcich sa tenisu. Dnes je však toto označenie nepresné, postihuje totiž aj pacientov pri širokom spektre činností.

Tenisový lakeť

Aká je príčina tenisového lakťa?

Tenisový lakeť je ochorenie, ktöré radíme do skupiny tzv. entezopatií. Je druhým najčastejšie sa vyskytujúcim ochorením tejto skupiny po bolestivom postihnutí šľachy blízko ramenného kĺbu. Entezopatie je možné charakterizovať ako zápalové zmeny v spojení šľachy s kosťou.

Z toho vyplýva, že uvedené problémy sa môžu vyskytovať aj v iných lokalizáciách, ako len v oblasti lakťového kĺbu. Každé dlhodobejšie preťažovanie vedei ku zmenám v tejto oblasti. Pokiaľ preťažovanie postihnutého lakťa trvá, začnú sa objavovať problémy aj pri minimálnej záťaži, ktorá by za normálnych podmienok bolesť nikdy nevyvolávala.

Rozoznávame tzv. akútnu formu tenisového lakťa, ktorá vzniká často po fyzicky náročnej jednorázovej záťaži. Chronická forma tenisového lakťa je diagnostikovaná po šiestich týždňoch trvania problémov. Môže byť rovnako spôsobená nesprávnou liečbou akútnej formy tenisového lakťa.

Ako zistíte, čï trpíte tenisovým lakťom?

V prvých dňoch si ťažkosti príliš nevšímate. Po niekoľkých dňoch to začne byť nepríjemné a po týždni bolesti, kedy nič nemôžete poriadne vziať do ruky, a vy máte chuť liezť od bolesti po strope.

Ako je možné odlíšiť tenisový lakeť od ostatných ochorení v oblasti lakťového kĺbu? Tenisový lakeť bolí v presne určenom mieste. Umiestnenie bolestivého bodu je viac alebo menej presné a jednoznačne určiteľné. Na vonakjšej i vnútornej strane je kostný výrastok, na ktorý sa upínajú svaly zadnej strany predlaktia. A to je práve ono inkriminované bolestivé miesto.

Pacient trpiaci bolesťami pri tenisovom lakti drží lakeť mierne ohnutý v úľavovej polohe. Sám presne dokáže nahmatať najbolestivejšie miesto, kde môže byť zrejmý opuch, mierne začervenanie, teplejšia koža. Pozitívny býva tzv. stress test tretieho prstu – pri natiahnutí celej hornej končatiny sa pokúšame natiahnuť prostredník proti odporu. Tento manéver vyvolá bolestivosť v oblasti vonakjšej strany lakťa.

Prvá pomoc?

Pokiaľ nechcete pri prvých ťažkostiach bežať hneď k lekárovi, môžete sa pokúsiť zbaviť sa ťažkostí sami. Základnou a naozaj najúčinnejšou metódou je obmedziť všetku činnosť, ktorá tieto problémy provokuje. Pokiaľ sa už rozhodnete ísť k lekárovi, delíme liečbu podľa štádia problémov na konzervatívne a operačné. Konzervatívna liečba znamená v prvom rade využitie sadrových obväzov a aplikácií protizápalových liekov. Operačná terapia je indikovaná v prípade chronického ochorenia.

Ako predchádzať tenisovému lakťu?

Pokiaľ sa venujete tenisu naozaj intenzívne, odporúčame vám myslieť dostatočne na prevenciu tenisového lakťa. Práve u športovcov je nadmieru dôležitá správna regenerácia, čiže relaxácia a ponaťahovanie svalov. Rovnakú mieru prevencie zastáva aj neustále a postupné posilovanie lakťového svalu. Zvlášť pri tenise hrá veľkú rolu správny výber rakety.

Dnes už mnoho výrobcov svetových značiek ponúka i tzv. zdravotné (ochranné) rakety, ktoré sú nielen vhodné pre hráčov s problémami tenisového lakťa, ale taktiež pre ženy, ktoré nemajú väčšinou tak silovo vyvinuté ramená. Veľmi vhodným doplnkom sú tiež bandáže a rôzne chrániče lakťa.