Tragédia na ľade. Ako ovplyvní povinnosť nosiť chrániče krku?


6 minút čítania

Smrť Adama Johnsona na ľade po zásahu korčuľou do krku spustila lavínu otázok o povinnom nosení nákrčníkov.

Tragická smrť bývalého hráča NHL Adama Johnsona po tom, čo počas zápasu dostal úder korčuľou do krku, vyvolala búrlivú diskusiu o bezpečnosti hokejistov. Hokejové ligy vrátane NHL, kluby a hráči riešia otázku, či zaviesť chrániče krku ako povinnú súčasť výstroja. Niektoré nižšie ligy alebo najvyššia britská súťaž Elite Ice Hockey League (EIHL) už k tomuto kroku pristúpili.

Adam JohnsonAdam Johnson (zdroj: Nottingham Panthers)

Čo sa stalo

V 35. minúte zápasu EIHL medzi dvoma najlepšími tímami súťaže Nottingham Panthers a Sheffield Steelers došlo k nešťastnému incidentu. Dvadsaťdeväťročný útočník Johnson v drese Panthers práve prechádzal do útočného pásma s pukom na hokejke, keď protihráč Matt Pelgrave pri kontakte s iným súperom stratil stabilitu a jeho korčuľa vystrelila do vzduchu. Johnsona previezli vo vážnom stave do nemocnice v Sheffielde, ale lekárom sa ho nepodarilo zachrániť.

Nie je to prvý prípad podobnej tragédie. Prvým profesionálnym hokejistom, ktorý zomrel po zranení hlavy spôsobenom hrou, bol Bill Masterton, ku ktorému sa dostaneme neskôr. V roku 1995 zomrel aj Bengt Åkerblom po tom, čo si korčuľou prerezal krčnú tepnu, na čo Švédsky hokejový zväz reagoval nakázaním nosenia nákrčníka od 1. júna 1996.

Šťastný koniec mal aj ďalší hororový moment, ktorý zažil Slovák Richard Zedník. V roku 2008 ho podobným nešťastným spôsobom zasiahol do krku spoluhráč Olli Jokinen. Lekárom sa našťastie podarilo zachrániť Zedníkov život. Zranenia krku utrpeli aj českí korčuliari Jiří Hudler a Libor Procházka. V oboch prípadoch nedošlo k poraneniu tepny a všetko napravilo len niekoľko stehov.

Náhled videa


Reakcie na tragédiu

Po nedávnej tragédii sa organizácia Pittsburgh Penguins, kde Johnson hral v NHL, rozhodla naordinovať používanie ochrany krku pre hráčov v nižších hokejových ligách, ako sú AHL a ECHL. Na úrovni NHL klub nemôže toto pravidlo vymáhať, ale dôrazne vyzýva svojich hráčov, aby používali chrániče krku. A počas jedného z tréningov si chrániče krku vyskúšali aj také hviezdy ako Erik Karlsson.

Hráčska asociácia NHL a hráčska asociácia NHLPA začali diskutovať o ďalších bezpečnostných opatreniach. Komisár NHL Gary Bettman zdôraznil, že NHL nemôže zaviesť zmeny vo výstroji bez súhlasu hráčskej asociácie NHLPA.Liga uprednostňuje ochranu, ale zároveň rešpektuje právo hráčov na určité rozhodnutia.

Bez meškania na tragédiu zareagovala aj Anglická hokejová asociácia. V reakcii na Johnsonovu smrť oznámila, že chrániče krku budú od 1. januára 2024 povinné pre všetkých hráčov. Podobne aj kanadská Western Hockey League (WHL) zaviedla od 3. novembra 2023 povinné nosenie chráničov krku.

Ako sa hokejové prilby stali povinnými

Ľuďom mimo hokeja sa môže zdať nelogické, že tak zraniteľné miesto, akým je ľudský krk, nie je v prítomnosti naostrených čepelí korčúľ pri hre chránené a nákrčníky nie sú povinnou súčasťou hokejovej výstroje. Lenže zmeny pravidiel v NHL sa neuskutočnia zo dňa na deň. Príkladom je postupné prijímanie zmeny pravidiel v povinnom nosení hokejovej prilby.

V januári 1968 došlo v zápase medzi Minnesotou North Stars a Oaklandom Seals k nešťastnej kolízii. Spomínaný Bill Masterton si po zrážke s dvoma protihráčmi udrel hlavu o ľad a utrpel zranenia, ktorým o dva dni neskôr podľahol. V tom čase hokejové helmy neboli povinné a Mastertonova smrť bola podnetom na zmenu tohto pravidla.

To, že sa spustí diskusia, ešte neznamená, že sa okamžite začne niečo diať. Pravidlo o povinnej prilbe bolo prijaté až v roku 1979, 11 rokov po smrti Billa Mastertona. Pravidlo sa však vzťahovalo len na hráčov, ktorí nastúpili do súťaže v roku 1979. Terajších hráčov sa pravidlo netýkalo a bolo na nich, či budú nosiť prilbu alebo nie. Posledným hráčom, ktorý hral bez prilby, bol Craig MacTavish v sezóne 1996-97 v tíme St Louis Blues.

Na Mastertonovu počesť sa udeľuje Bill Masterton Memorial Trophy za príkladnú oddanosť a vernosť hokeju.

Craig MacTavish nastupoval ještě v roce 1997 bez helmyCraig MacTavish nastupoval ještě v roce 1997 bez helmy (zdroj: thehockeynews.com)

Ako to dopadne s nákrčníkom

Nečakaj teda rýchle prijatie pravidla o povinnom nosení nákrčníka v najlepšej lige sveta. Jedným z dôvodov je napríklad to, že od hráčov sa vyžaduje stopercentný výkon a obávajú sa, že používanie ochrany krku by znížilo ich pohyblivosť a pohodlie. Na príklade MacTavisha je teda zrejmé, že niektorí hokejisti majú radi svoje rituály a zvyky a nie sú otvorení zmenám.

Na nižších a európskych súťažiach sa však ukazuje, že sa neboja direktívneho nariadenia, ktoré je jediným spôsobom, ako prinútiť hráčov nosiť nákrčníky a čo najviac zabrániť ďalšej potenciálnej tragédii.

Fabien Lysell v zápase AHL s nákrčníkemFabien Lysell v zápase AHL s nákrčníkem (zdroj: AHL)

Nosenie chráničov krku tak pravdepodobne zostane aj po smrti Adama Johnsona z veľkej časti dobrovolné. Ochrana života by však mala byť prvoradým cieľom.

Ak sa teda účastníš amatérskych súťaží alebo sa len chystáš hrať s priateľmi na rybníku, zváž všetky pre a proti a správne sa rozhodni. Už len preto, že na štadióne ti pravdepodobne nebude poskytnutá taká lekárska starostlivosť, ako pri profesionálnom zápase, ktorá by ti pomohla ako Richardovi Zedníkovi.

Staršie články