RECENZIA: Head Boom MP a MP L 2024 – všestrannosť pre každú výmenu


11 minút čítania

Head prichádza pre rok 2024 s novými modelmi Head Boom MP a ľahšou MP L. Prečítaj si podrobnú recenziu nášho tenisového experta.

Pred dvomi rokmi (v roku 2022) testovaný úplne nový rad rakiet Head Boom od rakúskej spoločnosti Head vo mne vyvolal nečakané nadšenie. Ponúkol totiž herné vlastnosti, ktoré oveľa presahujú to, čo od bežných rakiet očakávame. V jednom balíčku sme tak dostali komfortné, ľahko ovládateľné, a napriek tomu pôsobivo výkonné rakety. Druhá generácia prichádza s technológiou Auxetic 2.0, ktorá ešte o niečo viac vylepšuje celkový pocit z hry. V tejto dvojrecenzii sa pozrieme na najobľúbenejší model MP (295 g) a tiež na jeho ľahší variant MP L (270 g).

Head Boom MP a MP L

Auxetická reakcia 2.generácie

Každá akcia vyvolá reakciu. Ak sa bavíme o tej auxetickej, tak tá funguje na báze rozpínania a sťahovania. Pri zásahu loptičky dôjde v kritických častiach rámu k jeho spevneniu či naopak uvoľneniu na základe rýchlosti a sily úderu. Auxetické prvky sa teraz novo nachádzajú tiež v konečnej časti držadla. Vďaka tomu rakety teraz pôsobia ucelenejším a celkovo stabilnejším dojmom, než tomu bolo pred dvomi rokmi.


Technológia Auxetic 2.0Technológia Auxetic 2.0 sa teraz nachádza tiež v koncovke držadla. Rakety sú vďaka tomu ucelenejšie a celkovo vyváženejšie

Ak si potrpíte na komfort, nemusíte mať obavy. Obidva rámy sú pružné, napriek tomu dostatočne tuhé na to, aby dokázali generovať energiu tiež za vás. Osobne mám radšej tvrdšie rámy, ktoré oveľa efektívnejšie odvracajú tvrdé údery, ale môže to byť za cenu horšieho komfortu. V prípade nových Head Boom 2024 sa tak môžete tešiť z pocitu príjemnej tuhosti rámu, ktorý je ale v skutočnosti pomerne mäkký, a to práve vďaka unikátnej auxetickej technológii.

Head Boom MP L 2024

Keď som na recenzovanie dostal tento 270 g ľahký model, bol som trochu sklamaný. Tešil som sa na najvýkonnejšiu verziu PRO (310 g), ktorú som spolu s modelom MP testoval aj pred dvomi rokmi. Ale hneď po niekoľkých úvodných úderoch som svoj názor zmenil. Ľahké až veľmi ľahké rakety sú v dnešnej technológiami nabitej dobe až nečakane konkurencieschopné. Raketu som otestoval proti silovému tenistovi hrajúcemu s raketou Wilson Pro Staff RF97 V11, ktorá váži o celých 70 g viac! To je v rámci raketového rebríčka rozdiel hneď niekoľkých tried. A svete div se, stačil som mu.


Model MP LModel MP L som dostal v klasickom dizajne série Head Boom

Raketa je pomerne stabilná, dobre generuje jednoduchú energiu, ale hlavne sa s ňou krásne a veľmi ľahko švihá. Je to ľahučký rám vhodný pre juniorov, dievčatá, drobnejšie ženy, mužov na začiatočníckej úrovni či pre seniorov. Pri snahe loptičku zrýchliť, rámu trocha chýba vnútorná sila a hmotnosť. Od svojho sparingpartnera som tak po chvíľke hrania počul vetu: „Tej tvojej novej rakete sa nechce veľmi hrať, cítim to na úderoch.“ A moja odpoveď znela: „To máš pravdu, ale zase sa s ňou krásne švihá.“ Nepredpokladám, že by ste si verziu MP L kúpili na hranie proti pokročilým a skúseným hráčom. Na to skrátka tento model nie je stavaný.

Príjemná ľahkosť bytia

Všeobecne od verzie Head Boom MP L 2024 môžete očakávať veľkorysosť s akou odpúšťa nečisté zásahy. Špecifický tvar hlavy, ktorá sa postupne rozširuje smerom hore, dodáva na istote úderom. Je to podobný tvar hlavy ako majú rakety Yonex. Sweetspot je tak väčší než obvykle a hráč si tak môže vychutnávať krásu tenisu bez nutnosti byť neustále precízny. Raketa je zároveň pomerne presná a nemusíte mať obavu, že by loptičky lietali neočakávaným smerom.

Head Boom MP L 2024Parametre modelu Head Boom MP L 2024

Tento rám je tak vhodný pre toho, kto sa tenis stále učí a kto potrebuje spoľahlivú, výkonnú, ale ľahko hrateľnú a veľmi jednoducho ovládateľnú raketu. Za mňa je séria Head Boom mixom medzi raketami Head Speed, Head Extreme a Head Gravity. Z každej si berie to najlepšie, a pritom zanecháva dostatok voľného priestoru pre samotný prejav hráča. Znamená to, že raketa nehrá sama, ale hrá ruku v ruke s tým, ako sa snaží samotný hráč či hráčka. Inými slovami, nie je to zázračná raketa, ktorá by niečo prehrávala a nútila tak svojich majiteľov k hre, ktorú sami nechcú.

Head Boom MP 2024

Túto verziu v netradičnom alternatívnom „mätovom“ dizajne môžem označiť za „baby“ Head Speed MP. Je to výkonnostne podobná raketa, ale hrateľnostne je výrazne menej náročná. Oproti ľahkej verzii MP L narástla jej hmotnosť na 295 g bez výpletu, ale švihová hmotnosť je vďaka vyváženiu do ruky na 315 mm na hodnote iba 309 kg/cm2 s výpletom. To nie je príliš vysoké číslo na raketu s označením MP. A práve preto si i tento ťažší model zachováva špičkovú ovládateľnosť v každej situácii. Je to raketa, ktorá sa skvelo hodí na hranie rýchlych úderov pri behu, keď napríklad nestíhate. Mimochodom obidve rakety som dostal vypletené strunami Head Lynx 1,25 mm na 24/23 kg a všetko fungovalo bezchybne.


Model MP v mätovom dizajneModel MP je v ponuke tiež v alternatívnom mätovom dizajne, ktorý sa bude páčiť najmä nežnému pohlaviu

Vďaka štedrému sweetspotu a výbornej stabilite to od rakety viac letí oproti modelu MP L. Dokázal som tak nielen odolávať tvrdým úderom z rakety Pro Staff RF97, ale zároveň som bol schopný razanciu prenášať späť a loptičky ešte zrýchľovať. Pre túto verziu mám slová samej chvály. Mohol by som s ňou dlhé hodiny trénovať a zároveň ju kedykoľvek použiť v zápasovom tempe. Nenadriem sa, viem, že je na raketu spoľahnutie a mám vždy dostatok priestoru pre nečistý zásah. Raketa si skvelo poradí s topspinom, ktorý generuje sebaisto a vždy s veľmi dobrou dĺžkou. Pri priamych úderoch rakete trochu chýba dĺžka a väčší ťah na bránku, ktorý je potrebné vykompenzovať rýchlym švihom.

Výber z dvoch dizajnov

Konečne to niekto urobil. Od samého začiatku uvedenia nových rakiet Head Boom 2024 si výrobca prichystal pre budúcich majiteľov dva dizajny na výber. Neplatí to však pre všetky modely. Druhý, alternatívny dizajn s názvom „Mint“ (mäta), je v ponuke pre verzie MP, MP L a Team L. Je teda patrné, že mätový dizajn bol navrhnutý pre nežné pohlavie vzhľadom na to, že sa týka ľahších modelov. Najťažšia verzia PRO je v tradičnom „boomovskom“ dizajne v kombinácii s čiernou farbou. Každopádne každý si môže vybrať, čo sa mu páči, a to je len dobre.

Modely Head Boom MP, MP LPôsobivý kontrast dvoch dizajnov ocení každá hráčka a každý hráč. V alternatívnom mätovom dizajne sú modely MP, MP L a Team L

Je prekvapujúce, že viac výrobcov tento model s dvomi farebnými variantami neponúka ako štandard. Viem si totiž predstaviť, že už len voľba, pre niekoho nevhodných farieb a odtieňov, dokáže od nákupu rakety okamžite odradiť. Výrobcovia počas sezóny často prichádzajú so špeciálnymi dizajnami svojich existujúcich modelov. Ale koho by bavilo čakať niekoľko mesiacov na nový dizajn? Navyše s neistým výsledkom. Nové dizajny sa totiž často obmedzujú len na čierne a všeobecne veľmi tmavé farby, ktoré sú v posledných rokoch čím ďalej populárnejšie. Snáď sa zase veselšie farby na rámy rakiet vrátia.

O čom rakety Head Boom vlastne sú?

Od samého začiatku marketingu nových rakiet Head Boom v roku 2022 som si na základe dostupných materiálov o raketách vybudoval chybnú predstavu. Do značnej miery za to môže nezrozumiteľné vysvetlenie pojmov, technológií a zameranie týchto raket od samotného výrobcu HEAD. Boomky nie sú rakety, ktoré samé generujú extrémne jednoduchú silu. Naopak sú skonštruované tak, že hráči majú obrovskú slobodu v tom, akou rýchlosťou loptičky odohrávajú. Správny slogan by tak mal znieť približne asi takto: „Udri do loptičky, ako chceš. S maximálnym nasadením. Loptička vždy padne do kurtu. S raketami Head Boom to neprestrelíš.


Všestranné rakety Head Boom 2024Head Boom 2024 sú všestranné rakety zamerané na pohodové hranie v každej situácii.

Výsledkom je teda raketa, ktorá zase až tak sama nehrá, ako by sa z názvu mohlo zdať. Ba naopak, má v sebe nečakane veľkú mieru kontroly, istoty a spoľahlivosti. Podľa mojej skúsenosti sú to najlepšie rakety od Head v pomere výkon/vložená energia/tolerancia chybovosti/presnosť/spin a istota. S Boomkami nevynútené chyby klesajú na naprosté minimum. A keď už chybu s raketami urobíte, tak väčšinou do siete z dôvodu pomalého švihu. Rakety tak môžu na niekoho pôsobiť až lenivo, ale to je na druhú stranu dobrá správa. Umožňujú tak mierne až stredne pokročilým hráčom zlepšovať si techniku hry bez nutnosti spomaľovať alebo obmedzovať rýchlosť švihu.

Komu rakety Head Boom 2024 odporúčam?

Vyššie testované modely sú vhodné pre začiatočníkov, mierne až stredne pokročilých hráčov, či klubových juniorov s turnajovými ambíciami. Model MP ocenia hlavne skúsenejšie ženy či fyzicky slabší muži. Pre pokročilých mužov odporúčam verziu PRO, ktorá má menšiu hlavu (632 cm2) a ťažší rám (310 g). Ľahký model MP L ocenia dievčatá, začiatočníci, mierne pokročilí či seniori. Pre obidve verzie však platí, že to nie sú vyslovene hobby rakety pre rekreantov, ale prémiové rámy pre športovo zamerané tenistky a tenistov. Séria Boom od Head patrí vďaka svojej univerzálnosti k pozoruhodným „druhom“ vo svete tenisových rakiet.


Head Boom 2024Rakety nemajú väčšie slabiny a ocenia ich najmä začiatočníci, mierne až stredne pokročilí hráči, juniori, seniori a stredne pokročilé ženy na klubovej úrovni.

Majú za cieľ menej skúseným tenistom umožniť zažiť pocit výkonnostného tenisu. Pri hraní s nimi si tenis človek užíva. Nemusíš riešiť každý milimeter presnosti zásahu či dokonalý timing. Najdôležitejšie je nebáť sa do loptičky udrieť, čo to dá. Potom sa už len môžeš kochať samotnou hrou a vychutnať si pocit ľahkosti a pohody na kurte. Nemusíš byť úplne fit, nemusíš mať skvelú tenisovú formu a rakety Head Boom dokážu navodiť tú správnu bezstarostnú náladu. Starosti si tak nechaj na inokedy a udri do loptičky, čo to dá. Urob skrátka poriadne Boom! 

Plusy rakety Head Boom MP L 2024

 • Ultrarýchla a veľmi jednoduchá ovládateľnosť
 • Nečakane dobrá stabilita na 270 g rám
 • Veľký sweetspot odpúšťa nečisté zásahy
 • Dobre spinuje
 • Veľmi dobrý komfort
 • Príjemná zvuková odozva

Mínusy rakety Head Boom MP L 2024

 • Horšie si poradí s veľmi tvrdými údermi od súpera
 • S raketou musíte rýchlo švihať, inak to od nej tak neletí

Plusy rakety Head Boom MP 2024

 • Vynikajúca ovládateľnosť
 • Veľmi dobrá stabilita naprieč všetkými údermi
 • Pomerne razantní prejav
 • Veľmi dobrý spinový potenciál
 • Komfortný, pritom pocitovo stredne tuhý rám
 • Veľký sweetspot odpúšťa nečisté zásahy
 • Príjemný zvukový prejav

Mínusy rakety Head Boom MP 2024

 • Je trochu lenivejšia než iné MP modely od Head
 • Rakete nesedia priame údery – sú krátke

Staršie články