Ako vybrať outdoorovú obuv


10 minút čítania

Vybrať si správnu outdoorovú obuv je rok od roku ťažšie. Vďaka technologickému posunu je súčasná ponuka na trhu taká široká, že sa v nej aj experti niekedy strácajú. Tebe sa to však nestane, pretože pre teba máme komplexný návod, ako postupovať pri výbere outdoorovej obuvi na hory, do mesta aj na ľahké prechádzky v prírode, vrátane tipov na konkrétne modely.

Pri výbere outdoorovej obuvi sa môžeš riadiť podľa týchto parametrov

Materiál obuvi
Výška obuvi (nízka, vysoká, poločlenková)
Terén, v ktorom sa budem pohybovať
Tlmiaca vrstva
Konštrukcia

Než si predstavíme konkrétny typy outdoorovej obuvi, zameriame sa na tvoje preferencie. Ideálnym prvým bodom, ako s výberom začať, je odpovedať si na nasledujúce otázky:

Kto som?

- pohlavie, vek a váha

Na aké aktivity budem obuv využívať?

- každodenné (mestské) nosenie, (vysokohorskú) turistiku, beh, via ferraty

Akým podmienkam budem obuv vystavovať?

- teplu a suchu (leto), premenlivému počasiu (jar/jeseň), chladu a vlhku (zima).

V akom teréne sa budem v obuvi najčastejšie pohybovať?

- spevnenom (cesty, cestičky, chodníky…), voľnom (skaly), zimnom (sneh, ľad)…

Mám špecifické požiadavky?

- fyziologické: úzke/široké chodidlo, vysoký priehlavok, širokú špičku. 

- chcem nízky/členkový variant (prípadne výška komínu).

- chcem obuv konkrétnej značky, obuv špecifickej farby…

Základné otázky sme si zodpovedali, tak môžeme ísť skúšať. Alebo nie? Ešte než sa vrhneš do vyberania, poďme si predstaviť základné parametre, na ktoré si dať pri výbere outdoorovej obuvi pozor.

Aký materiál zvoliť?

Kozena turisticka obuv

Koža

Celokožená obuv vyniká svojou vysokou odolnosťou. V prípade správnej starostlivosti (najmä voskovaním) ti bez problémov vydrží aj viac než dekádu. Jej mínusom je vyššia hmotnosť, horšia priedušnosť a vyššia cena. Je teda vhodná najmä pre tých z vás, ktorí si nechcú na každú sezónu kupovať novú obuv a nie je im cudzie si za kvalitnú outdoorovú obuv priplatiť.

Čo sa týka vodoodolnosti, správne naimpregnovaná useň (koža) vydrží bez premoknutia až 8 hodín. Pred ďalším použitím je ale potrebné ju perfektne vysušiť, inak jej odolnosť voči vode pri ďalšom používaní výrazne klesá (rovnako ako celkový komfort pri nosení). Ak teda častejšie prespávate mimo teplo chát alebo vyrážate na viacdenné túry, odporúčame radšej zvoliť textilný či kombinovaný zvršok s membránou (najčastejšie Gore-Tex). 


TextilTextilna turisticka obuv

Textilný typ zvrška je oproti celokoženému variantu výrazne ľahší, priedušnejší a cenovo dostupnejší. Jeho nevýhodou je nižšia životnosť a odolnosť – obzvlášť vo variante s Gore-Tex membránou, ktorá čiastočne znižuje priedušnosť obuvi.





Vybrať nízku, poločlenkovú, alebo vysokú obuv?

vyska.png

Jedna zo základných otázok by mala byť, či je pre mňa lepšia vysoká alebo nízka outdoorová obuv. Tu platí priama úmera: čím náročnejší terén je, tým stabilnejšiu a pevnejšiu obuv by si na nohe mal(a) mať. A to je pravidlo, ktoré sa týka podošvy (podrážky) i spevnenia členka. Ak sa pohybuješ v ľahšom teréne v teplejšej klíme, môžeš zvoliť aj outdoorové sandále. Je však dobré mať na pamäti, že v takom prípade akékoľvek zakopnutie, z dôvodu minimálnej fixácie chodidla i členka, môže viesť ku zraneniu.

Typy obuvi

Najrozšírenejšie radenie outdoorovej obuvi je to abecedné, teda kategórie obuvi:  A, AB, B, BC, C a D – a k tomu zvlášť priraďovaná kategória approach (nástupovky). Toto radenie začína obuvou na každodenné chodenie (aj v meste) a končí špeciálkami určenými na pohyb v tom najnáročnejšom teréne. Nič ti abecedné značenie nehovorí a nevieš, ako by si podľa neho hľadal(a) tú správnu obuv? Nevadí, poradíme, podľa akých parametrov si vybrať outdoorovú obuv do konkrétneho terénu aj na špecifické aktivity.

Na každodenné nosenie

mesto.png

Voľnočasovú/vychádzkovú obuv spájajú 3 špecifiká: nižšia hmotnosť, mäkšia podošva a dobrá priedušnosť zvršku. Spravidla ide o obuv nízku a textilnú, ale v ponuke nájdeš aj modely kožené, (polo)členkové, a dokonca aj s membránou.

Je vhodná do spevneného, menej technického terénu a v českých horách ideálna na ľahšie jednodenné výlety od jari do jesene. V zimných mesiacoch potom nájde lepšie uplatnenie pri pohybe v mestskej džungli. Väčšinou má na špičke mäkšiu obsádzku proti okopu, aj keď sa nájdu aj výnimky.

Ruka v ruke s mäkšou a tým aj pohodlnejšou podošvou a medzipodošvou väčšinou ide o obuv s nižšou životnosťou. Na druhú stranu jej cost per wear, teda cena za jedno nosenie, je oproti VHT (obuvi pre vysokohorskú turistiku) či ferratovej obuvi mnohonásobne nižšia. Logicky – ako často nosíš napríklad obuv na ľadovec?


Prečítaj si, ako sa starať o outdoorovú obuv

Pre (viacdennú) turistiku

turistika.png

Keď nemáš v hľadáčiku obuv na každodenné nosenie, ale chceš  investovať špeciálne do obuvi na túry, odporúčame zvážiť, čo je tvojou typickou lokalitou. Teda kam budeš obuv asi najčastejšie nosiť.

Ak sú to najmä tuzemské hory, malo by ísť najmä o obuv ľahkú, s pevnou podošvou a obsádzkou minimálne na špičke, ktorá chráni proti nakopnutiu. Ak máš členky náchylnejšie na podvrtnutie (alebo nechceš zbytočne riskovať), zváž obuv v (polo)členkovom variante. Ak skôr preferuješ ľahký krok, odporúčame pozrieť sa tiež do kategórie na každodenné nosenie – pozri vyššie. 

Ak sa presunieme do vyšších hôr – Tatier či Álp – členkový variant je už takmer povinnosťou, rovnako ako vyššia, tvrdá obsádzka (najlepšie okolo celej obuvi). Takú obuv je možné potom využiť prakticky na všetkých (i nespevnených) cestách a v prípade pohybu na snehových či ľadovcových poliach môžete použiť aj mačky, ktoré sa na ňu dajú bez problémov nasadiť. V tejto kategórii je dôležitým parametrom pri výbere tiež materiál tlmiacej vrstvy.

Na dobývanie veľhôr

velehory.png

Ak sa chystáš na vrcholky veľhôr – nehľadiac na ročné obdobie – či na územie večného ľadu a snehu, pri výbere obuvi sa zameraj najmä na jej tuhosť. Tá by mala byť mimoriadna. Ďalším dôležitým bodom pri výbere sú drážky na uchytenie poloautomatických či rýchloupínacích mačiek – tie by mali byť ideálne tak na špičke, ako aj na päte. Vo väčšine prípadov ide o obuv zateplenú, kombinujúcu useň a veľmi odolné syntetické materiály s membránou.

Na klasickú turistiku na spevnenom povrchu nejde o obuv pohodlnú. Sú to najmä špeciálky na vertikálny pohyb v tom najnáročnejšom teréne – pre horolezcov, alpinistov a im podobných. Ak sa chceš dostať bezpečne a pohodlne pod skalu (a prípadne sa pustiť v rovnakej obuvi do lezenia), sú pre teba ideálne tzv. nástupovky alebo obuv na via ferraty.

Oba varianty obuvi majú tri špecifiká: tuhú medzipodošvu, výrazne šnurovanie takmer do špičky a sploštenú časť špičky podošvy (tzv. climbing zone), ktorá pomáha jednoduchšiemu pohybu po malých skalných stupoch.


Akú zvoliť tlmiacu vrstvu?

V prípade obuvi na každodenné nosenie išlo najmä o etylénvinylacetát, známejší pod skratkou EVA. Ten má uzatvorenú pórovú štruktúru, ktorá pri namáhaní postupne praská, a stráca tak svoje vlastnosti. Podošva z EVA peny má podľa našej skúsenosti životnosť do 3 000 km.

Druhým variantom je ťažšia polyuretánová pena, ktorá je pri technickejšej obuvi bežnejšia. Tá má oproti EVA pene otvorenú pórovú štruktúru. To v praxi znamená prakticky neobmedzenú mechanickú životnosť. Jedinou limitáciou je jej chemická (ne)stálosť. Tento typ podošvy má životnosť až 11 rokov a platí pri nej pravidlo, že čím viac obuv využívaš, tým pomalšie jej chemický rozklad (odborne hydrolýza) prebieha. To najhoršie, čo pre takú obuv môžeš teda urobiť, je uskladniť ju vo vlhku a horúčave.

Aj konštrukcia obuvi je dôležitá

Pri drahšej obuvi sa tiež oplatí sústrediť na to, ako je vyrobená jej konštrukcia (kostra obuvi).  Tá sa delia na lepené a vstrekované. Pri lepenom variante sa podošva obuvi dá vymeniť, čím môžeš predĺžiť celkovú životnosť obuvi, pri variante vstrekovanom toto nie je možné.

Obuv so vstrekovanou konštrukciou je preto lacnejšia, ľahšia a dá sa vyrábať veľkosériovo. Lepená obuv je ťažšia, náročnejšia na výrobu, a preto aj cenovo drahšia. Odvďačí sa však lepšou odolnosťou a spomínanou možnosťou výmeny podošvy.

Praktické tipy na skúšanie outdoorovej obuvi

Teraz prichádza na rad skúšanie – čím viac času si naň vyhradíš, tým lepšie – nie je nič neobvyklé, že u nás v predajni strávia zákazníci aj dve hodiny. Po mnohoročných skúsenostiach odporúčame zamerať sa na…

  • Správne stiahnutie obuvi – najmä na prvých dierkach. Pri členku môže byť obuv už povolená, ale prím pre to, aby vám obuv perfektne sedela pri chôdzi z aj do kopca, hrá jej stiahnutie v oblasti priehlavku. Pri chôdzi do kopca je dôležité, aby sa päta prakticky nehnula z miesta. Naopak pri chôdzi z kopca dbaj na to, aby palce nenarážali do špičky. Ak sa deje pravý opak v oboch prípadoch to znamená nesprávne zvolenú veľkosť či nesprávne stiahnutie obuvi.
  • Skúšaním (i nosením) vždy s hrubými ponožkami – ideálne vlnenými či kombináciou vlny a syntetiky. Ale pozor: hrubá ≠ teplá. V príliš teplej ponožke, obzvlášť v membránovej obuvi, môže dôjsť ku kondenzácii vlhkosti a tým zapareniu chodidla – čo najmä na niekoľkodennej túre môže skončiť vyrážkami, plesňami, skrátka zdravotnými komplikáciami, ktoré vedia veľa a dlhodobo potrápiť.
  • Prečo nie s bavlnenými? Vlnené ponožky majú najlepší odvod vlhkosti k podšívke obuvi, kde dochádza k jej odparovaniu.
    Používate špecifické vložky do obuvi? Vezmite ich so sebou spolu s ponožkami na skúšanie novej obuvi.