8 chýb, ktoré pri padele robí každý. Odhaľ tipy, ako sa im vyvarovať
Padel je jedným z najrýchlejšie rastúcich športov na svete. Športovci, ktorí s ním začínajú, často robia veľa zbytočných chýb. O ktoré ide a ako sa im vyvarovať?
Tenisové rakety Head Extreme 2024 ťa utvrdia v tom, že hrať loptičky s rotáciou je jednoduché. A s istotou, že úder sa nedá pokaziť.
Pred dvomi rokmi recenzované Head Extreme 2022 s technológiou Auxetic 1.0 som osobne ohodnotil ako tenisové rakety roku. Rakety boli ako stvorené pre moderný štýl tenisu s vynikajúcim spinovým potenciálom, jednoduchou ovládateľnosťou a tiež s nečakane dobrou kontrolou. Čím sa nová verzia s auxetickou technológiou druhej generácie odlišuje od predchádzajúcej verzie? A má prípadný upgrade vôbec zmysel? To sa dozvieš v tejto dvojrecenzii populárneho modelu MP a jej ľahšej odnože MP L.
Rakety Head Extreme sú extrémne nielen zo spinovej stránky, ale tiež z tej vizuálnej. Tak to bolo vždy a nie je to inak ani tento rok. Avokádovú farbu nahradila svietivo až neónovo žltá v kombinácii s vyblednutejším odtieňom. Osobne sa mi tento výraznejší dizajn páči viac ako predchádzajúci. Počul som však aj názor, že len kvôli tejto konkrétnej kombinácii farieb by si dotyčný raketu určite nekúpil. Tak či onak, s týmito raketami budeš na kurte opäť žiariť.
Okrem svietiaceho dizajnu rámu stoja za zmienku aj priehľadné priechodky a horný nárazník. Rakety vďaka tomu pôsobia pekným, uceleným dojmom a rám viac vynikne. Na raketách sa používajú väčšinou čierne priechodky, ktoré sú dosť fádne. Možno by stálo za pokus, ak by sa v budúcnosti na trhu objavili rakety s priechodkami ďalších farieb – červené, modré, žlté? Prečo nie. Mnohým ľuďom by určite možnosť výmeny čiernych priechodiek za farebné urobila radosť.
Spoločnosť Head v posledných rokoch znížila ponuku modelov vo všetkých svojich radoch. Okrem toho sa pohráva so zmenou názvov a poradia jednotlivých rakiet vo svojom Control Power Indexu – indexe kontrolnej sily (ďalej len CPI). Tento index hodnotí rakety v pomere síly/kontroly od 100-bodovej hranice pre najväčšiu kontrolu po 1 000 bodov, ktoré označujú rakety s najväčšou silou. Najpresnejší model Extreme sa teraz nazýva Head Extreme Pro 2024 (predtým Tour) a najľahší model Team L sa už nevyrába. Ostal model Head Extreme Team 2024, ktorý však Head zaradil do rovnakého stĺpčeka CPI ako práve model Team L.
A aby to nebolo také „jednoduché“, nový model MP L nahradil výkonovo starší model Team. A to znížením pôvodnej hmotnosti rámu z 285 g na 280 g. Možno sa to nezdá byť veľa, ale je to poznať. Nakoniec je toto usporiadanie celkom logické. Predchádzajúcich 5 modelov medzi sebou bojovalo o zákazníkov a ponuka bola dosť neprehľadná. V ponuke sú teraz štyri modely, ktoré lepšie odrážajú súčasnú situáciu na trhu s tenisovými raketami. Zároveň je škoda, že odľahčený MP L je o niečo ľahší, než by bolo vhodné.
Trend poslednej dekády vývoja tenisových rakiet je tlmenie vibrácií, komfortnejší prejav a celkovo mäkšia odozva rámu. Nový Head Extreme 2024 je vybavený najnovšou technológiou Auxetic 2.0, rovnako ako všetky ostatné modely tejto rakúskej značky. V predchádzajúcich recenziách som o tom napísal veľa odsekov, ale opakovanie je matka múdrosti. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je nová auxetická technológia nielen v spodnej časti hlavy, ale aj na konci rukoväte rakety. A ako to vlastne funguje?
Do karbónovej štruktúry rámu sú vložené miniatúrne auxetické súčiastky. Tieto špecificky tvarované jednotky sa pri tlaku zmršťujú a v ťahu rozťahujú. Veľmi zjednodušene si ich môžete predstaviť ako miniatúrne „pružinky“. Čím viac energie sa vloží do ťahu alebo tlaku, tým viac energie tieto „pružinky“ uvoľnia alebo absorbujú. Jednoducho povedané – raketa nielenže viac tlmí náraz loptičky na výplet, ale rám ako taký prenáša viac energie späť do loptičky. Výsledkom je celkovo tlmenejší a pohodlnejší zvuk s dobrým citom pre loptičku.
Druhý najťažší model v rade Head Extreme MP 2024 ponúka, tak ako predchádzajúca verzia, 300 g čistej váhy bez výpletu, hlavu s rozmerom 645 cm2, vyváženie na 320 mm a vzor strún 16 × 19. Toto sú klasické a rokmi overené parametre tzv. tweener rakety, t. j. rakety, ktorá v zásade uspokojí úplne každého od stredne pokročilých až po pokročilých alebo skúsených hráčov, hráčky a juniorov. Obidve rakety v teste boli vypletené strunami Head Lynx Tour 1,25 mm, ktoré podporujú rotáciu loptičky a jeho kontrolu.
Prekvapivo sa mi tohtoročná verzia MP zdala o niečo ťažšia a náročnejšia ako dva roky starý model. Švihová hmotnost 321 kg/cm2 (pred dvomi rokmi 318 kg/cm2) si už žiada pomerne slušnú pripravenosť na úder. Rám má variabilnú šírku 23 mm v hornej časti hlavy, 26 mm po stranách hlavy a 21 mm na krku. Je teda zrejmé, že tento rám je z hľadiska aerodynamiky skôr pomalší. Ale ako sa to vezme. Samozrejme, záleží na štýle švihu.
Pri priamom horizontálnom vedení rakety (bližšie k môjmu štýlu) je raketa pomalšia, ale pri vertikálnom švihu nahor (väčší spin) je raketa rýchlejšia. A to je cieľom tohto radu. Vyššiu rýchlosť hlavy rakety tak dosiahneš pri snahe o generovanie spinu. Však sú to tiež rámy zamerané na rotáciu loptičky. Ak teda hráš priamočiarejším (narážaným) štýlom ako Roger Federer, potenciál týchto rakiet ani zďaleka nevyužiješ naplneno.
Verzia Head Extreme MP L 2024 je skvelá a sedí mi náramne. Užil som si ju viac než ťažší model MP. Možno si teraz hovoríš, ako môže ľahký 280 g rám uspokojiť skúseného tenistu s viac ako 30-ročnou praxou? Je to jednoduché. Rovnako tak, ako je ľahké švihnutie s touto raketou. Ak sa tenisu nevenuješ denne na vysokej úrovni a máš rovnako ako ja ďalšie fyzicky náročné aktivity, tak oceníš, keď ti raketa všeličo odpustí. A napríklad aj to, že zrovna teraz nemáš silu. Pričom zase o toľko oproti modelu MP nezaostáva.
Hlava má rovnakú veľkosť 645cm2, vyváženie je trochu viac do hlavy 325 mm, rozloženie strún je 16 × 19 a šírka rámu je tiež rovnaká. Veľmi nízku švihovú hmotnosť s výpletom 306 kg/cm2 si užiješ v každom okamihu. Raketa skrátka oproti verzii MP letí vzduchom ako splašená. Táto blesková kontrola nad rámom sa odráža aj vo veľmi jednoduchej kreativite úderov a v celkovej výdrži pri výmene. S týmto ľahkým modelom môžeš hrať do aleluja a ruku neunavíš.
Pri oboch raketách ma prekvapila nižšia rýchlosť loptičiek. Energia vložená do švihu sa tak prenáša viac do rotácie loptičky ako do jej rýchlosti. Novinky však bodujú v kontrole. Tenisáky lietajú od oboch rakiet krásne vysoko nad sieť, sú pomerne dlhé a súpera trápia vysokým odskokom. Špeciálne široké spinové priechodky na stranách a vrchole hlavy tak opäť dovoľujú strunám na mieste optimálneho zásahu (sweet spotu) väčší rozsah pohybu.
Čím viac sa môžu struny pohybovať, tým viac rotácie loptičke udelia. Nevýhodou tohto systému je, že struny tak dostávajú viac zabrať a skôr praskajú. Okrem toho očakávaj rýchlejšiu stratu počiatočného napätia strún. Rakety tak budeš musieť pravidelne preplietať a to ideálne aj pred tým, než ti výplet praskne.
Osobne nie som fanúšikom tvrdších rámov, ktoré sú stabilnejšie a poskytujú mi viac jednoduchej sily. Testované rakety Head Extreme 2024 majú tvrdosť rámu približne 65 – 66 RA, takže sa nachádzajú v pomyselnom strede medzi tvrdými a mäkkými rámami. Len pripomínam, že za tvrdý rám možno považovať raketu s tvrdosťou 69 – 73 RA. A mäkšie rámy sú v súčasnosti pod 65 RA.
Z rakiet mám tak pomerne príjemný pocit, pričom by som si želal trochu surovejšiu a neskreslenú odozvu. Technológia Auxetic skrátka tlmí pomerne veľkú časť vibrácií. A vibrácie = informácie. V ruke sú rakety kompaktné, súdržné a majú typický „drevený zvuk“ pri optimálnom údere. Hoci tento zvuk nie je taký jasný a prenikavý ako pri starších modeloch, stále je veľmi uspokojivý.
Ak máš problémy s tenisovým lakťom, tieto rakety nebudú práve tie najpohodlnejšie na trhu. Ale za problematické ich nepovažujem. Osobne som zástancom väčšieho nepohodlia pri údere do loptičy, aby som videl, kde robím chybu a ako sa mám zlepšiť. Spätná väzba vo forme „ty, ty, ty!“ je pre mňa lepšia ako laškovné „fuj, fuj, fuj“.
Jednou z najväčších výhod týchto rakiet je ich univerzálnosť. Predstav si štýl hry Barbory Krejčíkovej, ktorá tieto rakety propaguje. Rakety excelujú v tzv. udržovacom štýle hry. Môžeš s nimi hrať veľmi dlhé spinové výmeny bez pocitu väčšej náročnosti. Zároveň je však veľmi jednoduché prejsť s nimi na bleskový útok. Pinkáš, pinkáš a naraz bum, trafíš čiaru a je hotovo.
Táto kombinácia rýchlej ovládateľnosti, kontroly, jednoduchej sily a výrazného spinu mi počas hry dávala obrovskú istotu pri údere a zdvíhala sebavedomie. Zatiaľ čo iné rámy majú tendencu byť v niečom veľmi silné a naopak v niečom výrazne slabšie, tak nové Head Extreme 2024 sú nadpriemerné po všetkých stránkach. Priamo skvelé sú na volejoch.
Pôsobivá stabilita a jednoduchá ovládateľnosť podporujú rýchle reakčné voleje. Zároveň vďaka technológii Auxetic 2.0 zostávajú loptičky pocitovo dlhšie na strunách, takže voleju jednoducho udelíš nielen slušnú rýchlosť, ale tiež ho umiestniš, kam potrebuješ.
Podanie a return sú nepochybne najdôležitejšie údery v tenise. Na podaní som si najviac užíval ľahší model MP L. Nemohol som s ním pokaziť. Ľahkosť rámu mi umožňovala hrať podanie úplne uvoľnene, bez použitia sily. Počas jedného tréningového zápasu som odohral prvý set bez jedinej dvojchyby. To by nebolo nič ohromujúce.
Čo ale stálo za pozornosť, že som zahral počas svojich prvých dvoch gamov na servise vždy prvé podanie a gamy som vyhral 40 : 00. To je osem prvých podaní v rade! A to nie je bežné. Takú istotu a ľahkosť na podaní som tento rok nezažil so žiadnou inou raketou.
Na druhej strane som si returny užil o niečo viac s ťažším modelom MP. Je to logické. Ťažší model je vhodnejší na blokovanie rýchlych podaní. A ruku na srdce, stále je to stabilnejší rám ako MP L.
Obidve rakety skvelo pracujú so spodnou i hornou rotáciou. Čopované údery sú fantastické. Majú stabilitu, ľahkosť, hravosť a príjemne sa s nimi hrá. Rovnako jednoducho sa s raketami zahráva kraťas. Majú v sebe jednoducho univerzálne srdce, ktoré bije pre každý tenisový úder.
Spin je rozhodne najväčším ťahákom tohto radu. S ním súvisí tiež istota úderov. Pokaziť s týmito raketami do siete je skoro nemožné. Loptičky lietajú vysoko (ale pomalšie) a vďaka výraznej rotácii ku koncu veľmi rýchlo padajú na zem. Zdanlivo dlhé loptičy letiace do autu podajú niekoľko centimetrov pred základnú čiaru. Môj tréningový partner Zdeněk nechal loptičku niekoľkokrát „letieť do autu“ a zostal prekvapene stáť, keď mu spadla tesne pod nohy pred čiarou. Spin je s novým Head Extreme 2024 jednoducho monštruózny.
Obidve rakety sú vhodné pre juniorov, ženy a skúsenejších mužov až na turnajovej úrovni. MP je stabilnejšie a priebojnejšie. Pôsobí však pomalším a mierne ťažkopádnym dojmom. MP L je veľmi hravý a skvele sa ovláda. Pre mňa osobne je prekvapivo víťazom tohto súboja ľahší model MP L. Každý môže hrať s oboma raketami.
Nie sú to najrýchlejšie, najpresnejšie, najcitlivejšie a najstabilnejšie rakety na trhu. Zo všetkých rakiet Head sú však jednoznačne najuniverzálnejšie a najdostupnejšie. Okrem veľkej istoty úderov ma prekvapila aj dobrá kontrola a presnosť týchto rámov. Hoci sú podstatne menej presné ako modely Prestige, Radical alebo Speed, stále ich máte pevne v ruke.
Malú kritiku zaradím do kategórie sily rakiet. Nezdalo sa mi, že by to od rakiet lietalo ktovieako samo. Dvojročné modely sa mi v tomto smere zdali živšie. V každom prípade rakety opäť podporujú modernú spinovú hru, zvládneš s nimi dlhé pinkanie odzadu aj nečakané útoky a nábehy na sieť.
Rakety sú podobné predchádzajúcej generácii z roku 2022. Rozdiely vo výkone sú minimálne. Čo nie je na škodu. Pre mňa osobne je najväčším lákadlom nový svietivý dizajn s priehľadnými priechodkami. Po hernej stránke nie je raketám prakticky čo vytknúť. Snáď len to, že behať po kurte ťa ani tieto Extrémky nenaučia. Vďaka Bohu.
Autor: Michal Bayerl