Ako si vybrať hokejové rukavice


6 minút čítania

Päť prstov ku šťastiu nestačí. Hokejové rukavice idú ruka v ruke s pokrokom ako ďalšie časti hokejového výstroja. Pomôžeme vám správne vybrať hokejové rukavice, aby ste mali cit na puku a sekeru cez prsty neodniesli zlomeným malíčkom.

Jak správně vybrat hokejové rukaviceVek hráča a veľkosť rukavíc

Vyznať sa vo veľkostných tabuľkách jednotlivých značiek je rovnako zložité, ako sa z farmy dostať do prvého tímu v NHL. Uľahčíme vám hľadanie, pozrite sa na veľkostné tabuľky na jednom mieste.

Tvar rukavíc

Tvar rukavíc vám pomôže nájsť riešenie pre široké ruky alebo dlhé prsty. Súčasne ľahko zistíte, aký tvar pevne obomkne ruku a kedy sa dočkáte voľnosti okolo zápästia.

Rukavice Bauer Vapor, CCM Quicklite, Warrior QRL – Rukavice majú skosený strih a širšiu oblasť prstov. Hokejista má vďaka tomu voľnosť pohybu a zvýši sa jeho cit pri držaní palice. Zúžený tvar smerom k zápästiu zabraňuje nechcenému pohybu rukavice vpred a vzad.

Rukavice Bauer Supreme, CCM Tacks, Warrior AlphaAnatomický strih celej rukavice sa prispôsobí ruke a prirodzene sadne. Opäť poskytuje dostatok voľnosti pre prácu rúk. Ruka je v rukavici v podstate prikovaná a cit na puku je na najvyššej úrovni. Rukavice Warrior Alpha sú širšou obdobou Bauer Supreme.

Rukavice Bauer Nexus, CCM 4R – Klasický hlboký a rovný strih rukavice si zakladajú na voľnosti. Nielen, že budete mať veľký priestor k pohybu prstov, ale maximálna voľnosť sa dostane tiež zápästiu, čo oceníte predovšetkým u strely švihom.

Modely hokejových rukavic Bauer, CCM a Warrior

Skosený strih
  • Širší strih rukavice v oblasti prstov
  • Pohyblivejšie prsty umožňujú lepšie držanie palice
Anatomický strih
  • Prirodzený anatomicky tvarovaný strih rukavice
  • Poskytuje výborný úchop a dobrú citlivosť
Klasický strih
  • Klasicky tvarovaný strih rukavice s rozšíreným priestorom pre prsty a zápästie

Pokročilosť hráča

Amatérskí hráči

Cenovo najpriaznivejšie a spolu s poloprofesionálnymi rukavicami najobľúbenejšie rukavice. Tieto modely poskytujú dostatočnú ochranu, ohybnú a ľahkú konštrukciu.

Rukavice poslúžia najlepšie na amatérskej hokejovej úrovni. Ak sa nedostanete do hry, kde svištia strely o rýchlosti 150 km/hod., hráči si neodpustia tvrdé nárazy na mantinel alebo sekery, potom máte vyhraté.

Vyberte si spomedzi amatérskych hokejových rukavíc »

Pokročilí a poloprofesionáli

Poloprofesionálne rukavice disponujú základnými technológiami, ktoré nájdete tiež u profesionálnych modelov. Cena však zostáva nízka a preto si ich môžu kúpiť i nároční amatéri.

Kvalitnejšie povrchové materiály a lepšie vystuženie na bokoch nahrávajú efektívnejšej ochrane rúk. Komfortnejšej práci s palicou potom prispievajú prešité dlane alebo lepšie delenie prstov i zápästí. Niektoré modely dokonca ponúkajú trojdielny ukazováčik pre ešte lepší cit.

Vyberte si spomedzi poloprofesionálnych hokejových rukavíc »

Profesionáli

Špičkovú ochranu vyhľadajte, ak vás ruky živia a hráte na najvyššej úrovni. Šikovní hráči v zápase dostanú cez prsty skôr, kým rozhodca vhodí buly. Maximálne vystuženie dopĺňajú trojdielne prsty pre vysokú kontrolu nad hokejkou a pukom.

Najvyššiu ochranu dopĺňajú funkčné materiály vo vnútri rukavice, teda vám dokonale odvedú pot a pomôžu stálemu a citlivému ovládaniu palice. Antibakteriálna podšívka a prešívaná dlaň prispejú k dlhej životnosti, aj keď máte rukavice na ruke každý deň.

Vyberte si spomedzi profesionálnych hokejových rukavíc »

Materiál

Najlepší svetoví hráči súčasnosti preferujú rukavice z nylonu a syntetickej kože. Oba materiály odvádzajú pot lepšie ako klasická koža. Popritom sú ľahšie, čo sa vám bude hodiť pri práci s kotúčom.

Syntetická koža plne nahradila kožu prírodnú. Umelá koža podstatne menej nasáva pot, vodu alebo vlhkosť a postupom času nestráca svoj mäkší a príjemný ráz.

Nylonový materiál spravidla nie je tak odolný ako syntetická koža. Nylonové dlane sú však priedušné, lepšie dýchajú a sú ľahšie.

Na mnohých modeloch uvidíte kombináciu obidvoch materiálov.

Dlane

Dlaň je časť rukavice, ktorá je najviac namáhaná. Jej prevedenie sa líši u každého modelu a v podstate nenájdete dva modely s rovnako riešenou dlaňou. Ako prevedenie, tak sa líši i materiál. Na dlaň sa najčastejšie používa nash, clarino, lycra, ale i ďalšie materiály.

Čím profesionálnejšie modely hokejových rukavíc sledujeme, tým častejšie sú dlane zošité a prešité spevňujúcimi materiálmi proti predratiu. Nechýba ani grip pre pevnejší a citlivejší úchop palice. Na rôznych miestach nájdete tiež špeciálne vankúšiky k tlmeniu nárazov, rôzne ventilačné prieduchy a ďalšie vychytávky.

Nemusíte vyberať rukavice za tisícky, stačí si na koniec palice nasadiť koncovku Tacki-Mac. V ponuke máme i ďalšie príslušenstvo na hokejky.

Ochrana a delenie prstov

Všetko sa líši podľa cenovej kategórie rukavíc. Dômyselné penové chrániče a ich kombinácia na rôznych miestach sa líšia. U profesionálnych rukavíc nájdete lepšie vystuženie na vrchnej časti rukavíc, bočnú ochranu prstov i manžetu nad zápästím. Výsledkom je pocit holých rúk, popritom s maximálnou ochranou. Základné modely majú penové chrániče iba občas.

Podobné je to s delením prstov. U drahších rukavíc nájdete trojdielne, kde je najčastejšie rozdelený ukazováčik, ale môže byť i palec, poprípade prostredník. Amatérske rukavice si vystačia s dvomi dielmi a horšou pohyblivosťou.